"Bütün uyuyanları uyandırmaya, bir tek uyanık yeter."
-Malcolm X
Basit Bir Web Sitesiyle 1 Milyon Dolar Kazanan Girişimcinin Hikâyesi
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Basit Bir Web Sitesiyle 1 Milyon Dolar Kazanan Girişimcinin Hikâyesi

  • 4 DK
  • 28-09-2017
  • 0 yorum
  • 1K
Şimdi size “50 euro ile girişimci olabilir, hatta bu girişimle 1 milyon dolar kazanabilirsiniz” desek herhalde karşı çıkarsanız. Ama anlatacağımız hikâye tam olarak böyle.

The Million Dollar Homepage (Bir Milyon Dolarlık Sayfa) diye bir şeyi belki daha önceden duymuşsunuzdur. Bu sayfa, tarihteki en büyük virallerden biridir.

Zamanında üniversite öğrencisi olan Alex Tew, 2005 yılında parasız pulsuzdu. Nottingham Üniversitesinde işletme bölümüne başlamak istiyor. Ancak öğrenci kredisini karşılayabilecek kadar maddi imkânı bile yok. Tew, herkesin yaptığı işleri tekrarlamaktan hoşlanmayan, her zaman bu işlerin tersini yapan biri. Tew, kendi yaşıtları gibi part-time bir işe girmeyi veya kredi çekmeyi hiç mi hiç istemiyor.

Tew’in yaşadığı imkânsızlık, ona yaratıcı bir alan açtı. Belki milyonda birimizin başarabileceği bir şeyi başardı. The Million Dollar Homepage adındaki bu internet sitesini 21 yaşındayken, Ağustos 2005’te kurdu.

1 Pixel=1 Dolar, 1 Milyon Pixel=1 Milyon Dolar
Hesap belli. Para kazanmak için “The Million Dolar Homepage”i kuran Tew, bir web sitesinde piksel başına 1 dolar olmak üzere toplam 1 milyon piksel satmaya karar verdi. Bu sayede alıcılar kendi resim, logo veya reklamlarını ekleyebilecek ve kendi web sitelerine bağlantı verebileceklerdi.

“İnternet Çok Güçlü Bir Araç”


İnsanlar fikrinizi tuhaf buluyor ya da anlamıyorsa, bu iyi bir şey olabilir” diyen Alex Tew, bu noktada girişimci adaylarına çok önemli bir şey söylüyor. Tew’in bu işe koyulmadan önce hissettiklerini kendi ağzından dinleyelim: “En başından beri bu fikrin bir potansiyeli olduğunu biliyordum. Fakat bu, herhangi bir yöne gidebilecek olan bir şeydi. Sitenin kayıt ücreti olan 50 euro dışında kaybedecek hiçbir şeyim olmadığını düşünüyordum. Bu fikrin ilgi yaratmak için yeterince alışılmadık olduğunu biliyordum. İnternet çok güçlü bir araç.”

Dünyanın dört bir yanından satın alınan piksellerin bir araya gelince oluşturduğu bir internet sitesinin görüntüsü nasıl olur? İşte böyle…Buradan hâlâ ulaşabileceğiniz web sitesinin ana sayfası; sitenin adını içeren bir banner, satılan piksellerin sayısını gösteren bir sayaç (bütün pikseller satılmış olduğu için ‘Sold Out’ metnini görebilirsiniz), sitenin iç sayfalarına bağlantı veren bir dolaşım çubuğu ve 10 bin tane 100 piksellik bloga bölünmüş 1 milyon piksellik alandan oluşuyor.

Ağızdan Ağıza Yayıldı
Tew, basında da büyük yankı uyandıran The Million Dollar Homepage’in ağızdan ağza yayılarak bir gizem yarattığından ve bu şekilde büyüdüğünden söz ediyor. Siteye ilk kez dikkat çeken basın açıklamasından sonra “The Million Dollar Homepage”, BBC Online, The Register, The Daily Telegraph ve PC Pro tarafından haber konusu yapıldı. Aynı zamanda The Wall Street Journal, sitenin diğer piksel satan web siteleri için ilham kaynağı olduğunu açıkladı.

Tew, yayılma sürecinden şöyle söz ediyor: “Basının ilgisini çekmekteki en önemli şey, siteyi yaratma fikrinin kendisiydi. Öyle ki site yeterince eşsiz ve alışılmadıktı. Fikir için sadece ilk birkaç gün biraz sabretmek zorundaydım. Bunu, hızlandırıcı etkiye sahip olacak bir basın bildirisi yayınlayarak yaptım. Bu ilgi geleneksel olarak, ağızdan ağza yayılma yöntemiyle birleşince, site hakkında gerçek bir dedikodu başladı ve bu ilgiyi daha da arttırdı.”

1,037,100 Dolar Kazanç


Sadece 4 ayda bu site viral olup bütün piksellerini satmayı başardı. Markalar, sayfada yer alabilmek için birbiriyle yarışmaya başladı. 1 Ocak 2006’ya geldiğimizde kalan son 1000 piksel, eBay’de yapılan bir açık arttırma ile satıldı. Bu satışla birlikte Alex Tew bu internet sitesinden toplamda 1,037,100 dolar kazanç elde etti.Alex Tew, sonunda amacına ulaştı. :) Bugünlerde San Francisco’da yaşayan Tew, Calm isimli yeni girişimini yönetmekle meşgul…
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın