"Günün birinde ayağına fırsat geldiğinde hazırlıksız yakalanmaktansa, hazırlıklı olup fırsatı beklemek çok daha iyidir."
-Les Brown
Başarısızlıklardan Yeni Başarılar Yaratmak
Ömer K.
Ömer K. 25 Takipçi

Başarısızlıklardan Yeni Başarılar Yaratmak

  • 3 DK
  • 15-03-2018
  • 0 yorum
  • 688
Yeni bir iş kurmak istiyorsunuz. Ya da kendi sektörünüz dışında başka bir sektöre yatırım yapacaksınız. En büyük korkunuz ne? Yeni bir alana yatırım yapacak çoğu kişi başarısız olmaktan korkar. Aslında doğru bir şekilde yönlendirildiğinde başarısızlık en büyük başarınız bile olabilir.

Bir işe başlarken başarısız olmaktan korkarak geri adım atmak, ilerlemeyi engelleyen en önemli faktörlerden biri. Özellikle yolun başında olanlar bu konuda büyük bir yanılgıya düşerler. Yatırım sonucunun istenenin dışında olması pek çok açıdan yarar sağlayabilir. Şimdi başarısızlıklardan nasıl yeni başarılar yaratabileceğinize bakalım.

Başarısızlıktan Neler Öğrenebilirsiniz?


Başarısızlıklardan Yeni Başarılar Yaratmak 1

Forbes dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, pek çok girişimci ve tarihin önemli kişilikleri başarısızlıktan yarattıkları fırsatlara örnekler vermiştir. Bunlardan en dikkat çekeni ise Robert F. Kennedy tarafından söylenmiştir: “Sadece büyük başarısızlıklar yaşayanlar büyük işler başarabilirler.” Şimdi girişimciler ve girişimci adayları olarak bizlerin başarısızlıklardan neler öğrenebileceğimize bakalım.

1. Yeni Fırsatların Peşinde Koşun


Başarısızlığın size sağlayacağı en büyük avantaj yeni fırsatların kapısını aralamak olacaktır. Herhangi bir durumda başarısız olduğunuz zaman karşınıza çıkan diğer seçenekleri değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Bir önceki yatırımınızdan öğrendikleriniz de karşınıza çıkan fırsatları daha detaylı bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

2. Doğru Soruları Sorun


Yeni kurduğunuz işte istediğiniz sonuçları elde edemezseniz doğru soruları sorarak bir sonraki fırsatı değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Sürekli olarak neden böyle oldu diye ağlamak veya üzülmek yerine başarısızlığın altında yeten nedenleri araştırın. Hangi alana yönelseydim işimi kurtarabilirdim, ne gibi kaynak eksiklerim vardı gibi sorular durum değerlendirmesi yapmanıza yardımcı olacaktır.

3. Şans Faktörünü Ortadan Kaldırın


Yatırım yaparken şans faktörünü mümkün olduğunca ortadan kaldırın. İşinizi şansa bırakıyorsanız, başarısız olma olasılığınız artacaktır. Detaylı bir plan yapın ve bu planı uygulamaya başlayın. Aynı zamanda şans faktörünün etkili olabileceği alanları hesaplayarak bu alanlar için çözüm stratejileri belirleyin.

4. İstikrarlı Olarak İlerleyin


Dağınık bir şekilde yatırım yaparsanız, dağınık sonuçlar elde edersiniz. Bu da kaçınılmaz olarak başarısızlığa neden olur. İstikrarlı bir şekilde ilerlemek uzun vadede istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır.

5. Güvendiğiniz Bir Ekip Kurun


Başarı çoğu durumda tek başınıza kazanabileceğiniz bir şey değildir. Güçlü bir ekip, istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır. Güvendiğiniz insanlardan oluşan bir ekip kurun ve başarılı sonuçlar için ilk adımınızı atın.
"Başarısızlıklardan Yeni Başarılar Yaratmak" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et