"bütün büyük işler, küçük başlangıçlarla olur."
-Cicero
Başarının 8 Önemli Sırrı

Başarının 8 Önemli Sırrı

 • 3 DK
 • 20-07-2018
 • 1 yorum
 • 27K

İnsanlar yıllar boyunca başarı kavramının içini doldurmak için uğraşıp durdular. Nasıl başarılı olunur? Başarının gerçek sırrı nedir? Başarıya giden yollar hangileridir? gibi sorular insanların zihnini her daim meşgul etti.

Kimileri kendi yöntemleri ile başarıya giden bir rota çizdiler, kimileri ise başarıya giden yol ile ilgili öyküleri dinleyip, buna göre bir pozisyon aldılar. Sonuç olarak başarının sırları araştırılıp, durdu ve daima da bu süreç devam edecek.

Analizci Richard St. John, başarıya giden yolu kendi oluşturduğu bir method ile belirleyenlerden biri. O’na göre başarıya giden yolun 8 tane sırrı mevcut. Kendi hazırlamış olduğu TED Talks konuşmasında başarının sırlarını tek tek anlatan Richard St John, bu konuda son derece güzel öneriler getiriyor.

 1. Passion (Tutku)

Sevdiğiniz işi yapmanın size verdiği haz tarif edilemezdir. Bunun için üzerine para bile verilebilir. Yani üzerine para bile verebileceğiniz bir işi seçip, ona tutku ile bağlanın.

 1. Work (Çalışmak)

Sevdiğiniz iş için mutlaka çalışmalısınız. Hatta çok çalışmalı ve tutkunuzu hayata geçirmek için elinizden geleni yapmalısınız.

 1. Good (İyi Olmak)

İşinizde son derece iyi olmak çok önemlidir. Bunun için sürekli olarak pratik yapmalı, ciddi anlamda iyi olduğunuzu bilmelisiniz.

 1. Focus (Odaklanmak)

İşinizde odaklanmak oldukça önemli bir kriterdir. Bunun için tek bir şeye odaklanmanız gerekiyorsa, O’na odaklanmalı ve başka hiçbir iş ile ilgilenmemelisiniz.

 1. Push (Kendini Zorlamak)

Bir işi başarabilmek için kendinizi o iş için zorlamalı, kendi içinizden gelen motive edici yani itici gücünüzü bulmalısınız.

 1. Serve (Bir Değer Sunmak)

Başarıya giden yollardan bir tanesi de insanlara güzel bir hizmet sunmaktır. Bunun için ortaya bir değer koymanız ve insanlar için değer yaratmanız gerekmektedir.

 1. Ideas (Fikirler)

Bir işte baları sağlamanız için ortaya attığınız, çalışabilir ve sizi geleceğe taşıyabilir fikirlerinizin olması son derece önemlidir.

 1. Persist (Israrcı Olmak)

Bir konuda başarıya ulaşmak istiyorsanız mutlaka o konuda ısrarcı olmanız gerekmektedir. Eğer başarı istiyorsanız, üzerine gidip, ısrar edin ve başarı için buradayım demeyi alışkanlık haline getirin.

Richard St. John TED Talks:

Videoyu "Türkçe" altyazılı izlemek için "Ayarlar" bölümünden Türkçe seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

 

"Başarının 8 Önemli Sırrı" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
0

Çok güzel bilgiler vermişsiniz bende bir makale yazmıştım okumak istersiniz belki.

Mustafa Koçak Mustafa Koçak 1 yıl önce
Yanıtla
Instagram
Takip et