"Her yeni gün ikinci bir şanstır."
-Anonim
Başarılı Olmuş Girişimlerin Ve Girişimcilerin Ardındaki Yatan Gerçekler

Başarılı Olmuş Girişimlerin Ve Girişimcilerin Ardındaki Yatan Gerçekler

  • 4 DK
  • 03-11-2017
  • 0 yorum
  • 956
Başarılı olmuş girişimlerin ve girişimcilerin ardındaki yatan gerçekleri anlatmak için hazırlanan yazı dizimizin bu bölümünde bildiği işi yapan yada yaptığı işi bilen insanların başarılarından bir kaçını paylaşacağız.

Luxottica - Leanardo Del Vecchio


 


Leanardo Del Vecchio'nun babası vefaat etmişti. Dul kalan annesi beş çocuğuna tek başına bakamıyordu. Bu yüzden onu yetiştirme yurduna verdi.  Yetimhanede geçen çocukluk döneminden sonra bir fabrikada işçi olarak çalışmaya başlayan Leanardo Del Vecchio araba parçaları ve gözlük çerçeveleri üretim işinde çalışıyordu. Bu fabrikada çalışırken bir kaza sonucu sol işaret parmağının bir kısmını da kaybetti. 23 yaşına geldiğinde en iyi bildiği işi yapmaya karar vererek gözlük çerçevesi ürettiği kendi dükkanını kurdu. Yıllar içerisinde başarılı işler çıkaran Leanardo Del Vecchio bu küçük dükkandan çıktığı yolda şu anda tahmini olarak 10 milyar dolar olan devasa bir servetin sahibi konumuna geldi. Luxottica isimini verdiği şirketinin alt şirketleri olan Ray-Ban ve Oakley markaları bugün dünyaca ünlü gözlük markalarıdır ve yaklaşık 6.000 satış mağazası bulunmaktadır.

 

 

Tyrrells - William ChaseWilliam Chase, İngiltere’nin Herefordshire bölgesinde kendi çiftliğinde patates yetiştiren bir ailenin çocuğudur. 20 yaşına geldiğinde hem kendi işini kurmak hem de en iyi bildiği işi yapmak istiyordu. Bu yüzden bir bankadan 200 bin sterlin kredi çekti ve babasının çiftliğini satın aldı. Tam 12 yıl boyunca kendi halinde bir patates üreticisi olarak hayatına devam etti. Sürekli değişen patates fiyatları yüzünden William Chase'in işleri de bir istikrar gösteremiyordu. 1992 yılında aşırı yağışlar yüzünden patatesleri çürüdü ve William iflas etti.

İflastan sonra Avusturalya'ya giden William Bir kaç ay sonra yeniden para bularak çiftliğine döndü ve çiftiliği icra memurlarından satın aldı. Bu sefer sadece patates üretmekle kalmadı ticaretine de el attı ve diğer üreticilerden patates alıp süpermarketlere satmaya başladı. Fakat gönderdiği patateslerin neredeyse yarısı geri dönüyordu çünkü marketler dış görünüşü güzel olmayan patatesleri satın almak istemiyorlardı. 

Yıl 2002 olduğunda William cips üreten firmaların süper marketlerin satın almak istemediği patateslere yoğun talep gösterdiğini fark etti. Ve kendi cips firmasını kurma fikri aklına geldi. Fakat konu hakkında bir bilgisi yoktu ve İngiltere de ki cips firmaları da William'a üretim hakkında hiç bir bilgi vermiyor bilgi alma taleplerini reddediyordu. Bunun üzerine Amerika'ya giden William oradaki üretim fabrikalarını gezdi. Edindiği bilgiler ile çiftliğine dönen William çiftliğiyle aynı adı taşıyan Tyrrells isimli cips firmasını kurdu ve 6 ayda seri üretime geçti. 

2008 yılında Tyrrells'i 40 milyon sterline sattıktan sonra yine patates üretiminden vazgeçmeyen William bu sefer soy adını taşıyan bir firma kurup birinci sınıf patates votkası üretip satmaya başlamış.

Bildiğin işi yap, yaptığın işi bil konusunu yeteri kadar vurgulaya bildiysek eğer makalemizi William Chase'in bir sözüyle bitirelim;

“Markanızı tanıtmak istiyorsanız insanlara hikâyenizi anlatmanız gerekiyor. Ama gerçekten başarılı olmak için, bu işin kanınızda olması lazım.”

 

Risk Alarak Başarıya Ulaşan 2 Girişimci isimli yazımıza göz atmayı unutmayın.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın