"sen korkusuz olursan hayat sınırsız olur."
-Anonim
Başarılı Olmanı Önleyen 5 Toksik İnsan Türü

Başarılı Olmanı Önleyen 5 Toksik İnsan Türü

  • 4 DK
  • 20-02-2019
  • 2 yorum
  • 10K

Jim Rohn’un da dediği gibi ‘ Sen en çok zaman geçirdiğin 5 kişinin ortalamasısın’. Vakit geçirdiğimiz beş yakın kişiye biz arkadaş diyoruz. Aslında dikkat edildiğinde görülecektir hayatımızda çevremizdekilerin etkisi son derece büyüktür. Hepimizin hayatta verdiğimiz kararlar üzerinde ve dolayısıyla sahip olduğumuz başarılar üzerinde arkadaşlarımızın bir etkisi vardır.

Ne yazık ki, herkes iyi olmamızı sağlamıyor. Bazı insanlar bizi ve hayallerimizi takip etmekten alıkoyarlar ya da risk almamamızı söylerler ve biz de her zaman bunun olduğunun farkında değilizdir. Bu yüzden, kiminle zaman geçirdiğinizi bilinçli olarak seçmelisiniz. Zehirli yani toksik insanlarla harcanan süre sınırlanmalıdır. Bu toksik insanların özellikleri;

Şikayetçiler

Hayatlarının ya da işlerinin ne kadar kötü olduğu konusunda şikayet eden kişilerdir. Sürekli olarak her şey hakkında rahatsızlardır ama asla bir şey yapmazlar.

Bir şikayet belki sizi rahatsız edebilir, belki de sonrasında şikayetlere katılmaya başlarsınız ve bilmeden onlarla aynı olumsuz düşünme tarzını benimsersiniz. Bu karamsarlık tamamen bulaşıcıdır. Bu yüzden şikayette bulunmadan önce iki kere düşünülmesi gerekir.

Hakkı olduğunu düşünenler

Hayattaki belirli şeylere hakkı olduğunu düşünen insanlardır. Herhangi bir şey için çalışmak zorunda olmadıkları gibi etraflarındaki insanlar onlara bir şeyler borçludur. Onlar aynı zamanda hayallerinizi takip etmekten de söz etmemeye çalışanlardır.

Bu zihniyet başarılı olmaya çalışanlar için ölümcül olabilir. Kararınızı engeller ve aniden motivasyonunuzu düşürebilirler. Şunu bilmelisiniz, siz ya da başka herhangi bir kimsede hakkınız yok. Eğer bir hayat istiyorsanız onu elde etmeye çalışmalısınız.

Konfor düşkünleri

En popüler olanı da budur. Peşinde koştukları hayalleri yoktur ve statü için de bir şey yapmazlar. Onlar sadece robot gibi yaşarlar. Uyanırlar, haftada 45 saat nefret ederek çalışırlar eve giderler, uyurlar ve tekrar aynı şeyleri yaparlar.

Bu durumda pek çok insan vardır. Bu iyi gibi görünebilir fakat hayallerini takip eden bir kişi, sadece ortalama bir yaşama uyum sağlamaz. Bu yüzden tam zamanlı iş yaparken hayallerinizle daha uyumlu bir şeye doğru yürümeye başlamalısınız ve bunun için çaba sarf etmelisiniz.

Parti düşkünleri

Bu kişiler haftada beş gün mutlu saatler planlayanlar, her gece dışarı çıkmaya çalışanlardır. Elbette, parti düşkünlüğü eğlenceli olabilir ama dikkat edilmeli ve sizi hayallerinizden uzaklaştırmasına izin vermemelisiniz.

Kendinizi dağıtarak rahatsız edebilir ve hedeflerinize odaklanmayı engelllemiş olursunuz. 

Şüpheciler

Şüpheciler, aşağılayıcı olabilir. Şüpheciler, büyük hayallerinizi dinleyerek ilk önce sizin için iyi bir fikir olmadıklarını ve umudunuzu yüksek tutmamanız gerektiğini söyleyecek. Onlar abartılı bir şeyler yapmak için başkası olmanız gerektiğini inananlardır.

Heveslerinizin kırılmaması ve hayallerinizden vazgeçmemeniz için grubunuzdaki şüphecileri elemelisiniz. Aynı şekilde etrafınızdaki destekleyici ve motive edici insanları cesaretlendiren ve ruhlarınızı yükselten kişilere de son derece önem vermelisiniz.

Bu yüzden hayallerinizi kovalamak için sizi destekleyecek ve teşvik edecek insanlarla ve kendinizi iyilerle kuşatın. Başarınız buna bağlı.

"Başarılı Olmanı Önleyen 5 Toksik İnsan Türü" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
0
Ben tam tersini düşünüyorum. Bu tür insanlar olmalı ki etrafımızda bunlara karşı mücadele edip, düşüncemizi onlara ispatlamaya uğraşarak ilerleyebilelim. Onlar bizi aksini ispatlarken, biz öz eleştiri ile hatalarımızı farkedebilelim. Elbette kendimize güveni kaybedip onların söylediklerinden dolayı endişe kapılmadan. Eğer herkes bize yapabilirsin diye gaza getirirse hatalarımızın farkına varamayız. Dost acı söylemeli. Doktor iyileşeceksin süpersin diyip hastalıktan ilaç yazmaz hatta hastalıktan hiç bahsetmezse iyileşmek için çaba göstermeyiz. Sorunlar bizim sıçramamızı, ilerlememizi sağlar. Herşey güllük gülistanlık olursa kendimizi kaf dağında zannedebiliriz. Başarısızlık, eleştiri olmadan hiçbir yere varamayız. Herşeyi bildiğimizi zannedebiliriz. Cehaletimizi görmeli ve bilgimizi artırmak için çabalamalıyız. Böylelikle başarıya ulaşabiliriz.
zolathan zolathan 1 yıl önce
[ - ] Yanıtla
0
çok haklısın ve her zaman düşünen bir akıla sahip olup şüpheci olmamız gerekiyor. birkaç tipleme dışında geri kalanları yanında tutman senin için iyi olur. İyi bir psikoloji ve objektif bakış açısına sahipsen ve kendi sınırların ve prensiplerine bağlıysan 5ininde zararı değil istediğin yönde faydası olur.
Furkan SAZLI Furkan SAZLI 10 ay önce
Yanıtla
Instagram
Takip et