Başarı kelimesi herkes için “kolay olmayan” olarak nitelendiriyor. Kolay değil ama ulaşılamaz bir olguda değil. Çoğunlukla başarıya ulaşmak için girilen yolda bazı şeyleri yanlış yaparız ya da farkında olmadan alışkanlıklarımız buna engel olabilir. Daha hızlı başarıya ulaşmak için vazgeçmeniz gereken 21 basit öneriyi sizlerle paylaşıyoruz.

21Küçük Oynamak

Yeni bir fikir bulduğunuz zaman kendi çevrenize göre, küçük planlarla kurmayın. Fazla uçmayacak şekilde hedeflerinizi büyük kitleler için yönlendirin.

20Şansın Kapınıza Gelmesini Beklemek

Aslında şansın gelmesi, olması tamamen hazırlıklarınıza bağlıdır. Güzel fırsatları yakalamak bir kısım şans olsa da bu fırsatları nerede bulacağınızı bilmek ve bunları olabildiğince iyi değerlendirmek ve ona göre hazırlıklı olmakta kişiye bağlıdır.

19Onaya İhtiyaç Duymak

Eğer güvendiğiniz bir fikir ya da girişim varsa bunu diğer insanların yemesine müsaade etmeyin. Çevrenizden girişimleriniz için kesinlikle fikirler alıp bu doğrultuda geliştirip değerlendirebilirsiniz.

18Boş Sözler Vermek

Millet olarak çok sık duyduğumuz deyim bu başlık için yeterli olacaktır “yapamayacağın sözü, verme”

17Başkalarını Suçlamak

Sorunlarınız da veya karşılaştığınız kötü olay, durumlarda başkalarını suçlamak yerine çözüm odaklı olun. Aksi taktirde bu durum sürekli devam ettiği zaman saygınızı kaybetmiş olabilirsiniz.

16Geçmişte Yaşamak

Geçmişten dersler çıkararak bugünü yaşayın, yarını da aklınızdan çıkarmayın.

15Küçük Hedefler

Küçük düşündüğünüz hedeflerin geri dönüşümü de küçük olacaktır. Gücünüzün farkına vardığınız zaman kendi gücünüz nispetinde adım adım büyük hedefleriniz olsun.

14Değişimden Kaçınmak

“Değişmeyen tek şey değişimdir.” sözü çok iyi bir tespit bu olay karşısında. Her yapılan değişim aslında bir yenilenme ve gelişme sürecidir. Gerekli gördüğünüz alanlarda değişimlerden kaçınmaması gereklidir.

13“Yapamam” Demek

Karşılaşılan hiçbir olayda “yapamam” diyip vazgeçmeyin. Çünkü her girişimde irili ufaklı sorunlar çıkacaktır. Bütün zorluklara pozitif çözümler için yaklaşıp sonuca ulaştırmaya odaklanmalısınız.

12Dedikodu Yapmak

Küçük insanlar dedikodudan haz duyar ve keyif alırlar. Siz fikirlerinizden konuşup, sohbetler edin. Farklı bakış açılarını değerlendirme fırsatınız olacaktır.

11Şikayet Etmek

Eğer bir önceki gün hakkında şikayet ediyorsanız, bir sonraki günü daha iyi hale getirecek vaktiniz olmayacak demektir.

10Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamak

Karşılaştırma mutluluğunuzu yok edebilirler. Çünkü karşılaştırmalar kişilere bağlı olduğu için görecelidir. Sizde olan imkanlar kıyasla yaptığınız kişide veya fikirde olmayan. Aynı şekilde tam tersi de mevcut olabilir.

9Mükemmel Olmaya Çalışmak

Fazlasıyla mükemmellik politikası sizin başarısız olmanıza sebep olabilir. Mükkemmel görünmek yerine kaliteli hizmet düşünürseniz daha hızlı büyür ve başarılı olursunuz.

8Rol Yapmak

Kırılganlık kulağa gerçek gibi gelir ve cesur olduğunuzu hissettirir. Gerçek ve cesaret her zaman rahat değildir ancak her zaman güçlüdürler.

7Tek Başına Yapmaya Çalışmak

Eğer gerçekten tek başınıza büyük bir gücünüz varsa bunu bir başkası ile iki katı yapabilirsiniz.

6Zayıf Yönlerinize Odaklanmak

Bu olayın fazlaca üstünüze gitmeniz sizi psikolojik olarak etkileyebilir. Bu yüzden zayıf yönlerinizin farkında olarak güçlü yönlerinizi geliştirmek için bir çaba içine girebilirsiniz.

5Herkesi Memnun Etmeye Çalışmak

İş bu imkansız! 🙂 Çünkü her türlü insan var ve bütün insanların alışkanlıkları, düşünceleri, konuşacakları ve algılayacakları her şey farklıdır. Bir kısmı memnun etseniz bile diğeri olmayacaktır. Ne herkesi memnun etmek için çabalayın ne tam tersine. Ilımlı olarak kaliteli hizmette kalınız.

4Kin Tutmak

Bu zaman kaybıdır ve memnuniyet ve mutluluğunuzu çalar.

Hata Yapmamaya Çalışmak

Bütün insanlar hata yapabilir. Hatasız olmaya çalışmayın boşuna zaman kaybı yaşarsınız. Sadece hatalar olmaması için dikkatli hareket ederseniz kaliteniz de artmış olacak

3Kendinizi Küçümsemek

Utangaç olmanın size bir faydası dokunmaz, bu kimsenin işini kolaylaştırmaz ve bu sıkıcı bir şeydir.

2Negatif İnsanlarla Zaman Geçirmek

Eğer çevrenizde sizi aşağıya çekmek için hareketlenmelerin farkına vardıysanız kendinizi yukarıya çekmenin zamanı gelmiş demektir.

1Bir Fark Yaratamayacağını Düşünmek

Her insan fark yaratabilir. Sadece gününün farkına varsın yeterlidir.

Bütün bu başlıklara hemen hepsine olmasa bile en kolayından başlayarak bu alışkanlıklarınızdan vazgeçerseniz başarılı olmanız daha da kolay olabilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumları Göster

1 YORUM

  1. Gerçekten de haklı bir yazı olmuş özellikle 2. sıradaki madde dikkat edilmesi gereken bir husus.
    Benim girişim yaptığım sektörde edebiyat hakkında bir site yükselişi son derece iyi ama insanlar susmuyor.

CEVAP VER