1. Başarılı Olmak İçin Edinmeniz Gereken 10 Alışkanlık
Başarılı Olmak İçin Edinmeniz Gereken 10 Alışkanlık
Ömer K.
3 takipçi, omer.kacar

Başarılı Olmak İçin Edinmeniz Gereken 10 Alışkanlık

  • 27-08-2017, 16:00
  • 0 Yorum
  • 1 yıl önce
Başarılı olmak, bir şeyleri başarmak herkesin hedefi... Ancak başarılı dediğimiz şey, pek çok kişi için bir türlü varılamayan bir yol gibidir.

Girişimcilik, gün geçtikçe popülerleşiyor. Artık çok genç yaşta girişimcilerin başarılı işlere imza attıklarını görüyoruz. Özellikle erken yaşta bazı alışkanlıkları edinen kişiler, diğerlerine göre daha avantajlı oluyor.

Alışkanlıklar, hayatımızın çok önemli bir parçasını oluşturuyor. Nasıl hissettiğimiz, ne düşündüğümüz, nasıl davrandığımız ve neleri başarabildiğimiz aslında alışkanlıklarımızla ilgili. Bu alışkanlıkları düzenli olarak yapanlar, başarıya bir adım daha yakın oluyorlar.
1. Erken Kalkmak
Girişimcilikte başarılı olmak için ciddi bir konsantrasyon ve emek gerekir. Gün içinde birden fazla işle uğraştığımız için sabahları erken kalkmak, bu konsantrasyonu gözle görülür seviyede artıracaktır. Sadece girişiminizle ilgili hedefleri değil, kişisel hedeflerinizi de gerçekleştirebilmeniz için erken kalkmanız şart.

2. Güne İyi Başlamak


Sabahın erken saatleri, günün en önemli bölümü olarak görülüyor. Zihnen boşlukta olduğunuz bu saatlerde kendinizi güne hazırlamanız çok önemli. Bu yüzden güne kendinizi iyi hissettiren aktivitelerle başlayın. Koşu yapmak, kahve içmek veya müzik dinlemek… Tercih tamamen size kalmış.

3. Hedef Belirlemek
Büyük hedeflere ulaşabilmek için küçük hedefleriniz olmalı. Bu yüzden kendinize her gün mutlaka bir hedef belirlemelisiniz. Küçük hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizde asıl hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sabah uyandığınızda ilk yapmanız gereken şey, gün içerisinde neler yapacağınızı planlamak olabilir.

4. İlham Almak


Başarılı girişimcilerin genellikle ilham kaynakları vardır. Sizi yeni fikirlere yönelten her şey ilhamınız olabilir. Bir yazı, video veya bir kitap ilham kaynağınız olabilir. İlham kaynağınızı bulduğunuz anda daha başarılı işlere imza attığınızı fark edersiniz. Hayallerinizin peşinden koşmayı asla bırakmayın. Doğadaki her şey ilhamınız olabilir.

5. Soru Sormak


Soru sorma alışkanlığını çoğu kişi çocukluğunda bırakıyor. Yaş ilerledikçe gün boyunca kendimize veya bir başkasına sorduğumuz soruların sayısı azalıyor. Soru sormaktan korkan çok sayıda insan var etrafımızda. Alay edilme korkusuyla mücadele ederek, aklımızdaki her soruyu birine yöneltme cesaretine sahip olmalıyız.

6. İletişim Ağı Kurmak
Girişimcilik dünyasında bazen ne yaptığınız veya neye sahip olduğunuzdan çok kimleri tanıdığınız daha önemli olabiliyor. Bu yüzden iletişim ağı çok önemli. Her gün yeni insanlarla tanışmaya çalışın. Bunun için konferanslara, toplantılara, eğitimlere katılın. İnsanlara karşılığını beklemeden yardım edin. Hiç beklemediğiniz biri size muhteşem bir kapı açabilir.

7. “Hayır” Diyebilmek


“Gerçekten başarılı insanlar, neredeyse her şeye hayır derler” demiş Warren Buffett. Eğer kendinize ekstra bir yük olacağını düşündüğünüz bir teklif aldıysanız, “hayır” diyebilmelisiniz. Dikkatinizi dağıtabilecek her şeyi/herkesi gerektiğinde yakınınızdan uzaklaştırmalısınız.

8. Yardım İstemek


Kimse mükemmel değildir. Bu yüzden aslında bütün girişimciler başarısızlığın eşiğindedir. Bunu böyle kabul etmek gerek. İş dünyasının da doğanın da kanunu bu. Hâl böyleyken her zaman size yardımcı olabilecek birileri vardır. Yardım istemekten çekinmeyin. Çünkü günün birinde siz de birilerine yardımcı olabilirsiniz.

9. Uğraş Edinmek
Kendinize sevdiğiniz farklı uğraşlar edinip bunları düzenli olarak tekrarlamaya çalışın. Bisiklete binmek, spor yapmak, resim yapmak, sahilde yürüyüşe çıkmak gibi basit alışkanlıklar ruhunuzu rahatlatır. Eğer bu tür uğraşlarınız olmazsa, severek yaptığınız iş bile bir süre sonra sıkıcı gelmeye başlayabilir. Herkesin kendine zaman ayırmaya ihtiyacı var. Girişimcilikte başarı, yalnızca çok çalışmakla elde edilmez.

10. Pozitif Olmak


İş hayatında da gündelik hayatta da olumsuzluğa odaklanmak çok kolaydır. Beklentilerimiz karşılanmadığında kaygı duyarız. Böyle durumlarda pozitif olmanın başarımıza ne kadar büyük bir katkısı olacağını tahmin bile edemezsiniz. Negatif düşünceler, her zaman negatif sonuçlar doğurur. Zihninizi olumsuz sonuçlara odaklarsanız, yaptığınız işin olumsuz sonuçlanma olasılığı yüksektir. Her ne olursa olsun, pozitif olmaktan vazgeçmeyin.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Girişimci, gerçek bir sanatçıdır. Bu sözü söylemek doğru mu? Belki tam anlamıyla değil. Ancak gerçek şu ki, girişimciler ve ...

İş Fikirleri

Herkes hayatının bir noktasında kendi işinin sahibi olmayı amaçlar. Bazıları çok yükseklerden uçarken bazıları da ayakları yere basan ...

İnovasyon

Girişimcinin tanımını risk alan olarak yaparsak hata yapmış sayılmayız. Tarih boyunca birçok girişim başarısızlıkla sonuçlansa da ...

Girişimcilik

Dünyanın en zengin insanlarının kirli sırlarını ve yaptıkları hataları hepimiz merak ederiz. Biraz araştırınca aslında çoğu ...

Girişimcilik

Otizm tedavisinde yapay zekâlı robotlar kullanılmaya başlandı. Yapay zekâya sahip olan robotlar otizmli çocukların tedavisi ...

home search notifications 1 person