"hayal kurulmayan yerde insanlar mahvolur."
-Anonim
Başarılı Kadın Girişimciler-Bölüm 1

Başarılı Kadın Girişimciler-Bölüm 1

  • 3 DK
  • 19-06-2017
  • 0 yorum
  • 3K

GAMZE CİZRELİ


Marka: Big Chefs


Başarılı Kadın Girişimciler-Bölüm 1 1


ODTÜ işletme mezunu olduktan sonra Sanayi Savunma Projesinde çalışmayan başlayan Cizreli, ikinci yılında yaptığı işi sevmediğini fark etti. Hayalindeki işi yapabilmek için mesai saatlerinden sonra restoranda garsonluk yaparak, bulaşık yıkayarak işi mutfağında öğrendi.  1994 yılında Ankara’nın ilk kafesini açtı. 2009 yılında KAGİDER'in yılın kadın girişimcisi olarak seçilen Gamze Cizreli 2007 yılında Big Chefs Cafe & Brasserie’nin ilk şubesini Ankara’da açtı. 2009 yılında İstanbul’da da ilk şubesi açılan Big Chefs, 2011-2013 yılları arasında %350 büyüme gösterdi ve günümüzde 2000’e yakın çalışanı ve 36 şubesiyle faaliyet göstermeye devam ediyor.


ARZU KAPROL


Marka: Arzu Kaprol


Başarılı Kadın Girişimciler-Bölüm 1 2

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Moda Konfeksiyon bölümünü bitirdikten sonra Paris American Academy'de eğitim alarak couture alanında uzmanlaştı. 1995 yılında Beymen Academy’de birinci olarak prestijli Beymen Academia ‘‘Avant-garde Tasarımcı’’ ödülünü aldı. Kazandığı 5.000 dolarlık ödülü sermayesi yaparak Arzu Kaprol markasını yarattı ve 1998’de moda severlerle buluşturdu. 2007 yılında ilk mağazasını açarak perakende işine giren ilk Türk tasarımcı oldu. 2011 yılında Paris Moda Haftası, Moda Federasyonu Resmi takviminde defileler yapmaya başladı ve Paris’te ofisini açtı. Tekstil teknolojileri alanında da çalışan Arzu Kaprol 2015 senesinde Vodafone’nun desteğiyle hava koşullarına göre uzayıp kısalan ve üzerindeki mikro panellerle güneş enerjisi toplayarak vücudu ısıtan ve soğutan bir akıllı ceket tasarladı.


EMEL AKSOY GÜNDEMİR


Marka: Emel Balık


Başarılı Kadın Girişimciler-Bölüm 1 3

"Emel Balık" firmasının sahibi Emel Aksoy Gündemir, balıkçı bir babanın kızı olarak okul yıllarında bağlık ağları dikmesini ve tamir etmesini öğrendi ve aile bütçesine katkı sağlamaya başladı. Bu işi daha iyi öğrenmek adına Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinde okurken küçük bir atölyede üretime başladı. 1992 yılında kurulan Emel Balık, Su Ürünleri yetiştiriciliği sektörünün ilk ağ kafes dikimini yapmaya başladı. 1995 yılında mezun olduğunda talebi karşılayamadığı için Japonya’dan özel makineler getirterek seri üretime geçti. 2008 yılında Garanti Bankası ve Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğiyle düzenlenen Kadın Girişimcilik yarışmasında 806 kadın arasından birinci oldu. 2011 yılında dünyanın bir numaralı ağ üreticisi Norveçli  firma Egersund Net ile ortaklık kurdu. Bugün Emel Balık, 2 fabrikada yılda 200 tona yakın üretim yaparak 30'dan fazla kişiye istihdam sağlıyor.
"Başarılı Kadın Girişimciler-Bölüm 1" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et