"Yapılırken heyecan duyulmayan işler başarılamaz."
-Emerson
Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey

Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey

  • 10 DK
  • 22-06-2017
  • 0 yorum
  • 1K
Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey 1

Hafta sonları, akşamları ve tatillerde kısacası mesai saatlerinizin dışında zamanınızı nasıl harcadığınız kariyerinizin gidişatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabiliyor. Eğer işinizde gerçekten çok başarılı olmak istiyorsanız mesai saatleri dışında da zamanınızı neye ayırdığınız konusunda bilinçli ve farkındalık sahibi olmak zorundasınız. Örneğin dün akşamı, geçen hafta sonunu ve geçmiş tatillerinizi düşünün. Vaktinizi nasıl geçirdiniz? İş sonrası aktiviteleriniz hayalini kurduğunuz kariyere ulaşmanızda sizi bir adım ileriye götürmeye mi yoksa olduğunuz yerde saymanıza mı yardımcı oluyor? Eğer çalışma saatleri sonrası zamanınızı daha verimli şekilde, sizi geliştirecek ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak aktivitelere harcamak istiyorsanız, sizler için derlediğimiz bu 10 maddeyi uygulayarak daha mutlu ve başarılı olabilirsiniz.


1. Egzersiz yaparlar


Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey 2

Pek çok yerde sıklıkla duyduğunuz bir tavsiye olduğuna eminiz. Ancak bilimsel gerçekler var. Yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki düzenli olarak egzersiz yapan bireyler hem özel hayatlarında hem de iş hayatlarında daha yaratıcı ve kendinden emin olmalarının yanı sıra güçlükleri yenme becerisine daha fazla sahip oluyor. Bazı CEO’ların ofise yoga egzersizi getirdiğini hatta çalışanlarla birlikte egzersiz yaptıklarını duymuşsunuzdur. Aynı şekilde iş, medya ve sanat dünyasından pek çok başarılı ismin düzenli olarak spor yaptığı hatta günlerine spor yaparak başladıkları da biliniyor. Sabah veya akşam, zaman size bağlı ancak eğer mesai saatlerinizdeki üretkenliğinizi arttırmak istiyorsanız boş vaktinizin en azından bir kısmını egzersiz yapmaya ayırın. Sonuç olarak vücudunuzu hareket ettirmenizin pek çok faydası var. Kariyerinize de…


2. İlham verici ve taze deneyimler peşinde koşarlar


Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey 3

İş dünyası ve yaratıcılık konularında danışmanlık veren yazar Danielle LaPorte, bir baloncuk içinde yaşadığımızı ve onun dışına çıkmamızı tavsiye eder. Farklı bakış açıları kazanmak, farklı ve yaratıcı düşünebilmek, daha üretken olabilmek için deneyimlerden beslenmemiz gerekir. Bunun için eğer bir aşçıysanız müzeye gidin, ressamsanız farklı bir restorana gidin ve değişik tatlar deneyin. Hafta sonu hiç gitmediğiniz bir şehri ziyaret edin, doğada kamp yapın. Hiç ummadığınız yerlerde ilhamı bulabilirsiniz. Merak uyandıran, ilginç, daha önce hiç gitmediğiniz yerlerde bulunmak (bu kendi şehriniz olabilir veya evinizden uzakta bir seyahat olabilir) beyninizi farklı biçimde çalıştırarak yaratıcı şekilde problem çözme kabiliyetinizi tetikleyebilir. Evcimen olabilirsiniz ancak unutmayın ki mucitler, işinde en başarılı olan insanlar ve CEO’lar evde televizyonun başında abur cubur yiyerek miskin şekilde vakit geçiren kişiler arasından çok nadiren çıkıyor. Hadi dışarı çıkın ve var olan rutininizi kırıp hiç gitmediğiniz bir yere gidin.


3. Kurdukları ilişkiler gerçektir


Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey 4

Gerçek, yüz yüze, “Havalar da ne kadar sıcak, değil mi?” yüzeyselliğinden uzak, derinlemesine sohbet ederek insanlarla ilişkiler kurmak gerçekten çok değerli. En son ne zaman bir iş arkadaşınızla, dostunuzla veya büyüğünüzle derin, anlamlı ve telefon-harici muhabbet ettiniz? Evinizde küçük bir yemek veya parti vererek gerçek ilişkiler kurmak istediğiniz insanlarla bir araya gelebilirsiniz. Kurduğunuz bağlantılarla ve insanlarla gerçekleştirdiğiniz paylaşımlarla ortaya çıkan fikirler kariyer yolculuğunuzu değiştirebilir.


4. Hayır demeyi bilirler (hem de fazlaca)


Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey 5

Steve Jobs’ın dediği gibi “İnsanlar odaklanmak denildiğinde bunu odaklanılan şeye ‘evet’ demek sanıyorlar, oysa ki bu hiç de o anlama gelmiyor. Odaklanmak aslında orada olan diğer tüm güzel fikirlere ‘hayır’ demektir”. Başarılı insanlar şunu çok iyi bilir ki her şeyi yapamazlar, her yerde olamazlar ve hayatları boyunca ya da tek bir gün içinde herkese yardım edemezler. Her projeyi alamayacaklarını, tatil zamanı olan her partiye katılamayacaklarını veya dostça sorulmuş her “Bir konuda fikrini alabilir miyim?” sorusuna yanıt veremeyeceklerini bilirler. Onlar mücadelelerini dikkatlice seçer ve kendilerini azaltacak sözlerden ve aktivitelerden kaçınırlar. Gelecek sefer birisi sizden bir şey yapmanızı istediğinde ya da sizden bir şey rica ettiğinde “Şu anda odak noktam ne?”, “Bu ricaya ‘evet’  demek ana hedeflerime ulaşmamda bana yardımcı olacak mı yoksa bu süreci zorlaştıracak mı?” sorularını kendinize sormanız bu tavsiyeyi uygulamanızda faydalı olacaktır.


5. Doğada vakit geçirirler


Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey 6

Hiç “doğa-yetersizliği rahatsızlığı”nı duydunuz mu? Bu kavram Richard Louv tarafından kaleme alınan “Last Child in the Woods: Saving Our Children From Nature-Deficit Disorder" kitabında geçer. Richard Louv kapalı mekanlarda geçen yaşam tarzımızın pek çok sağlık ve davranış problemini tetiklediğini söyler. Sürekli olarak, haftalar boyunca klimalı havayı solurken ve florasan ışıkları altında çalışırken en iyi işinizi çıkarmanız ve “en iyi siz” olmanız beklenemez. Başarma isteği olan insanlar doğayla ve dış mekanla daha çok bağlantılıdır. Kayak, sörf, doğa yürüyüşü ve tırmanış gibi doğanın sunduğu harika fırsatlardan faydalanır, doğanın büyüleyici atmosferi ile enerjilerini yenilerler.


6. Teknolojiye ara verirler


Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey 7

Gün geçtikçe daha fazla insan zihinlerini, bedenlerini ve ruhlarını yenilemek amacıyla hiçbir teknolojik araç, Wi-Fi, e-posta ve sosyal medyanın olmadığı bir gün veya hafta sonu için zaman yaratıyor. Teknoloji kesinlikle harika fakat başarılı insanlar teknolojiden uzaklaşılan bir zaman gerçekten önemli ve gerekli olduğunun farkındalar. Bu Pazar, telefonunuzu ve laptop’ınızı bir kenara bırakıp, kahvenizi alıp güzel bir kitap veya dergi okumaya ne dersiniz? Rahatlamanız ve teknolojiye biraz ara vermeniz size çok iyi gelecek.


7. Uykudan önce gerçekleştirdikleri rutinleri vardır


Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey 8


Bizleri verimli bir güne hazırlayan sabah rutinlerinin gücünü duymuşsunuzdur. Güne verimli başlamız ne kadar önemliyse günü doğru şekilde bitirmek de bir o kadar önemli. Pek çok başarılı insan bilir ki doğru bir akşam rutini kişiyi daha enerjik, üretken ve yaratıcı kılarak ertesi güne hazırlar. Benjamin Franklin her gece yatmadan önce içebakış yöntemi uygulayarak “Bugün yaptığım güzel şeyler nelerdi?” sorusunu sorardı. Facebook COO’su Sheryl Sandberg uyandırılmak istemediği için yatmadan önce telefonunu kapatıyor. Usta film yapımcısı Ingmar Bergman ise uyumadan önce kitap okuyor ki bunun stresi azalttığı bilimsel olarak kanıtlandı. Uyku gerçekten çok önemli. Yaratıcılığımız, pratik zekamız, özgüvenimiz, liderlik ve karar verme becerilerimiz yeteli uykuyu alırsak gelişiyor. Ertesi güne yenilenmiş bir şekilde yüksek enerjiyle başlamak, daha fazla başarı ve mutluluğa ulaşmak için akşam rutinlerinize dikkat etmeniz tavsiye ediliyor.


8. Gerçekten tatil yapar ve dinlenirler


Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey 9

Ne kadar yoğun bir takviminiz olursa olsun Mark Zuckerberg bile tatile ve dinlenmeye zaman ayırıyorsa siz de yapabilirsiniz. Gerçek bir tatil yaratıcı yönünüze ilham verecek, yeniden ve daha iyi bir şekilde işinize odaklanmanızı ve tazelenmiş hissetmenizi sağlayacak.


9. Okula veya kurslara gider ve kendilerine yatırım yaparlar


Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey 10

Twitter’ın eski CEO’su Dick Costolo aldığı tiyatro derslerinin daha iyi bir yönetici olmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Harry Potter serisinden tanıdığımız oyuncu Emma Watson istese sırf Harry Potter’dan elde ettiği gelirle hayatını sürdürebilecekken oyunculuk kariyerini sürdürmenin yanı sıra Brown Üniversitesi’nde yüksek öğrenim görmeyi de tercih etti. Koçluk eğitiminden oyunculuk kursuna, dil eğitiminden ilginizi çeken herhangi bir konu hakkında hafta sonu boyunca katılabileceğiniz bir sertifika programına kadar kişinin kendisini geliştirebileceği pek çok olanak mevcut. Başarılı insanlar kendilerine zihnen, bedenen veya ruhen yatırım yaptıklarında bunun profesyonel başarılarına ve kariyerlerine yansıyacağını bililer.


10. Stres yapmazlar ve kendilerine iyi bakarlar


Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey 11

İnsan hakları konusunda avukatlık yapan ve savaştan zarar görmüş Afganistan’a atanan Marianne Elliot, kelimelerle tarif edilemeyecek bir şiddet ortamının içinde bir parça huzur yaratabilmesine yardım etmesi amacıyla yoga ve nefesi tekniklerini uygulamaya başladı. Yoga pratiğinin, hatta sadece birkaç derin, temizleyici nefesin  akıl sağlığını korumasını ve inanılmaz stresli bir ortamda işini yapabilmesini sağladığını söyler. Bizler belki bu kadar uç şartlarda çalışmıyor olabiliriz. Her nerede çalışıyor ve her ne yapıyorsanız mutlaka ki zaman zaman stres yaşıyor, sersemlemiş ve yorgun hissediyorsunuz. Eğer kendinize iyi bakmıyorsanız; uyku düzeniniz bozuksa, beslenmeniz zayıfsa ve duygularınız allak bullaksa stres yönetiminde daha da zorlu zamanlar yaşayacaksınız demektir. Başarılı insanlar yorgun hissettiğimizde, dikkatimiz dağıldığında veya iyi hissetmediğimizde iş kalitemizin bu durumdan etkileneceğini ve başarımızı engelleyeceğini bilirler.Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey 12

  • Başarılı insanları örnek alın, boş vaktinizi akıllıca kullanarak akşamlarınız, hafta sonlarınız ve tatilleriniz için sağlıklı ve bilinçli seçimler yapın. Göreceksiniz ki işinizde daha enerjik ve başarılı olacak ve harika sonuçlar elde etmeye başlayacaksınız.

  • Haftada 168 saat var. Pek çoğumuz haftada 45-50 saat çalışıyoruz. Uyumak, yemek yemek, dinlenmek ve dilediğimiz gibi geçirmek üzere kullanabileceğimiz yaklaşık 118 saatimiz kalıyor. Şimdi kendinize sorun: Bu kalan 118 saatte ne yapardınız?

  • Zamanınızı iyi kullanın.


 
"Başarılı İnsanların İş Sonrası Yaptıkları 10 Şey" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et