"Ne istediğini bilen insanların, acelesi yoktur."
-Anonim
Başarılı Girişimcilerin Sahip Olması Gereken 8 Temel Özellik

Başarılı Girişimcilerin Sahip Olması Gereken 8 Temel Özellik

  • 6 DK
  • 25-12-2017
  • 0 yorum
  • 4K
Girişimcilik, başlı başına sorumluluk isteyen, ortaya attığınız iş fikrinin her daim işler kılınmasını sağlayacak belirli bir disiplin içerisinde çalışmayı gerektiren ve motivasyonunuzun asla düşmesine izin vermemenizin önemli olduğu bir süreçtir.

Her yeni girişimci öne sürdüğü iş fikri çerçevesinde bir takım atılımlar yapmak ve hemen bu iş fikrini hayata geçirmek ister. Ancak girişimci olmak ve girişimcilik kavramları kendine has dinamikler barındıran, kişinin bireysel özelliklerinin de ön planda değerlendirilmesi gereken bir sisteme bağlı çalışır.

Girişimcilik kavramının en temel özelliklerinden bir tanesi bu girişim yolculuğuna atılanların iş motivasyonlarının her zaman en üst seviyede olmasının gerekliliğidir. Bu motivasyonu sağlamak için de kişi bir takım girişimcilik dinamiklerini yerine getirmeli, mevcut kişisel özelliklerini buna göre düzenlemelidir. Başarılı bir girişimci belirli özelliklere sahip olmalı ve bu özelliklerini karakter yapısı ile çok güzel bir biçimde harmanlayabilmelidir.

Şimdi gelin başarılı girişimcilerin sahip olması gereken bu özelliklere daha yakından bakalım…

Başarılı Girişimcilerin Sahip Olması Gereken 8 Temel Özellik 1

Sorumluluk Bilinci


Başarılı bir girişimcinin sahip olması gereken en temel özelliklerin başında mutlaka ama mutlaka iş sorumluluğunu bilmesi ve buna uyan bir disiplin içerisinde hareket etmesidir.

Başarılı olmak isteyen bir girişimci, günlük iş planını yapmalı, o gün karşılaşılabilecek sorunları önceden sezip, bu sorunlar karşısında alacağı tavırları hesaplamalı ve sorumlulukları çerçevesinde ilerlemelidir.

İş Zekâsı


Bir girişimcinin başarıya ulaşabilmesi için mutlaka iş zekâsına sahip olması gerekmektedir.

Başarılı olmak isteyen müteşebbis (girişimci) bireyin girişimini ileriye taşımak için içinde bulunduğu sektörün dinamiklerini çok iyi bilmesi, ortaya attığı iş fikrinin çalışıp, çalışmaması konusunda iyi bir analiz yapabilmesi ve her şeyden önemlisi kıvrak bir zekâya sahip olması gerekmektedir.

Ekip Motivasyonu Sağlayabilme


Bir girişimci aynı zamanda çok iyi bir yönetici de olmak zorundadır.

Girişim gösterdiği alanda faaliyette bulunan şirketini iyi yönetebilmeli, birlikte çalıştığı ekip arkadaşları ile olumlu bir iletişim içerisinde kalmayı bilmelidir. Girişimci böylece birlikte hareket ettiği takım arkadaşlarının motivasyonunu da üst seviyede tutmuş olur ki bu olgu girişimin başarısı için de bir hayli önemli bir olgudur.

İçinde Bulunduğu Sektörü Tanıma


Çoğu girişimci müthiş bir iş fikri bulduğunu zanneder ve bu fikrin hangi denizde yüzeceğini hesaplamadan okyanusa açılır. Sonuç olarak içinde bulunulan sektörü iyi tanımayan girişimcinin başarıya ulaşması mümkün olmaz.

Bu yüzdendir ki, başarılı bir girişimci, girişiminin hangi denizde yüzdüğünü ve bu denizin hangi dalgalar ile boğuşmayı gerektirdiğini bilen bir yapıda olan kişidir. Girişiminin sürekli bir başarıya ulaşmasını isteyen bir girişimci faaliyette bulunacağı sektörü çok iyi tanımalı, sektörün dinamiklerini ezbere bilmeli ve yok yere maceraya atılmamalıdır.

Finansman Yaratabilme


Son derece güçlü bir iş fikri ortaya atmış olabilirsiniz. Bu iş fikrinin gelişeceğine ve ileride maddi kazanç olarak geri döneceğine dair kuvvetli de bir iş modeliniz olabilir. Ancak ne olursa olsun bu iş modelinin finansmanını sağlayamaz, bir gelir döngüsü oluşturamaz iseniz o girişimin başarıya ulaşması söz konusu bile değildir.

Bu yüzdendir ki başarılı olmak isteyen girişimci bir birey, sahip olduğu iş fikrine dair her türlü sponsor anlaşmalarını organize edebilmeli, bu iş modelinin ilerleyebilmesi için gerekli olan finansmanı da sağlama konusunda uzman olabilmelidir.

Zor Durumlardan Yılmama


Girişiminiz için ilk aşamada büyük zorluklar çekmiş, finansman ya da destekleyici bulamamış ya da iş modelleme sürecinde bir takım başarısızlıklar yaşamış da olabilirsiniz. Bütün bu olumsuz durumlardan sonra asla yılmamalı ve sahip olduğunuz iş fikrini rafa kaldırmayı düşünmemelisiniz. Çünkü ne olursa olsun girişimciliğin ana kriteri asla kaybetmekten korkmamak ve tekrar tekrar denemeyi bilmektir.

Bu gibi durumlarda eksiklerinizi gözden geçirmeli, nerede hatalar yapmış olduğunuzu iyi analiz etmeli, finansman modelinizi güncellemeli ve belki de birlikte çalıştığınız ekip arkadaşlarınızı bile kritize edebilmelisiniz.

Girişimin Geleceğine İnanma


Başarılı bir girişimci ortaya koyduğu iş fikrine gönülden bağlı olmalı ve bu fikrin geleceğine yürekten inanmalıdır. Zaten ortaya attığı fikre kendi inanmayan bir girişimcinin oluşturduğu girişim zaman kaybından ve para harcamaktan başka bir yere gidemez.

Bu sebepledir ki, başarılı bir girişimci iş fikrinin geleceğini önceden hesaplayabilen yani öngörüsü olan, girişiminin geleceğinin var olabileceğine inanan bu anlamda doğru yatırımlar yapmayı ve bir nebze risk almayı bilen kişidir.

Risk Almayı Bilme


Girişimin hayata atılabilmesi için sadece bir fikrin olması asla yeterli değildir. Bu fikri destekleyecek bir finansman modeliniz yok ise girişiminiz henüz denize açılmadan yelkenleri suya indirmiş olur.

Bu yüzden iyi bir girişimci finansman seçeneklerini analiz edip, en doğrusunu seçmeli ve bu anlamda risk almaktan kaçınmamalıdır. Girişimciliğin başlı başına bir risk olduğu düşünülürse zaten başarıya odaklanan bir girişimcinin de gerek finansman gerekse sektörel anlamda risk almayı bilen, bu riskin de dozunu son derece iyi ayarlayan bir birey olması gerektiği esastır.
"Başarılı Girişimcilerin Sahip Olması Gereken 8 Temel Özellik" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et