"Akıllı insan aklını kullanır, daha akıllı insan başkalarının da aklını kullanır."
-Anonim
Başarılı Girişimciler Günlerini Nasıl Verimli Hale Getiriyor?
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Başarılı Girişimciler Günlerini Nasıl Verimli Hale Getiriyor?

  • 4 DK
  • 01-03-2018
  • 0 yorum
  • 763
Başarılı girişimciler dendiğinde akla hep aynı isimler geliyor: Elon Musk, Mark Zuckerberg, Jack Dorsey, Bill Gates, Richard Branson… Bu girişimciler başarılarıyla girişimci adaylarına ilham oluyorlar. Onlar ilk başlarda herkesin dikkatini çekmeyi başaramasalar da zaman içinde dünyanın dört bir yanında konuşulmaya başladılar. Şimdi hepimiz onları konuşup duruyoruz.

Gerek başarıları gerekse sahip oldukları servet ile insanları şaşırtmaya devam eden başarılı girişimciler, sıradan günlerinden bile en iyi verimi almak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Hepsinin ortak özelliği ise hayatlarında belirli bir düzeni sağlamış olmaları. Bakalım bunu nasıl yapıyorlar…
Elon Musk (Tesla, SpaceX)
Özellikle son dönemlere adından söz ettiren Elon Musk, günde en fazla 6 saat uyuyor. Sabahın 7’sinde güne başlayan Musk, kahvaltı ile bütün vaktini çarçur etmiyor. Sabah egzersizlerini aksatmıyor ve günün 10 saatini işlerine, 1-2 saatini de kitap okumaya ayırıyor.

Mark Zuckerberg (Facebook)
Sabahları saat 8’i asla geçirmeyen Zuckerberg, kalkar kalkmaz Facebook’a ve dünya gündemine göz atıyor. Haftada 3 gün spor yapmasının sebebi ise kendini ruhsal ve fiziksel anlamda iyi hissetmesini sağlaması. Haftada 60 saat çalışıyor ve kalan zamanını ailesine ayırıyor. Ayrıca kitap okuyor, yeni yerler keşfetmek için sürekli geziyor.

Jack Dorsey (Twitter)
Sabahları saat 5’te kalkan Jack Dorsey, gece boyunca perdelerini tamamen kapatarak karanlık bir ortamda uyumayı tercih ediyor. Uyandıktan sonra yarım saat egzersiz yapıyor ve bunun dışında meditasyon yapmayı da ihmal etmiyor. Sonrasında ise kendini tamamen çalışmaya veriyor. Ve gün içinde rutininden çıkmamaya özen gösteriyor.

Bill Gates (Microsoft)
Günde 7 saat uyuyan Bill Gates, sabahları uyandığı zaman ilk iş olarak gazetelerin manşetlerine bakıyor. Sonrasında ise sıra spor yapmaya geliyor. Gates, her günün en az 1 saatini koşu bandında geçiriyor. O gün içinde yapacağı her şeyi önceden dikkatli bir şekilde planlarken mutlaka 5’er dakikalık molalar veriyor. Gün içinde yanından ayırmadığı şey ise not defteri. Yine günün belirli bir kısmını kitap okumaya ayırırken, ailesini de asla ihmal etmiyor. Bütün işlerinin sonunda kendine kalan zamanında kendiyle baş başa kalmayı ve mümkün olduğu kadar yeni yerleri keşfetmeyi tercih ediyor. Bu sayede işine odaklanırken, sosyal yaşamından da keyif almayı başarmış oluyor. Bu belki de hepimizin ihtiyacı…

Jeff Bezos (Amazon)
Bezos, her gün mutlaka 8 saat uyuyor. Ofisinde uyku tulumu da bulundurduğu söylenen Bezos, sabah sporunu hiç aksatmıyor. Spordan sonra da dünya gündemine bakıyor. Haftanın 2 günü de tamamen işine konsantre oluyor. Çalıştığı günler dışında ofiste bulunmak yerine kendini geliştirebileceği alanlarda zaman geçiriyor.

Richard Branson (Virgin Group)
Sabah 5’te uyanan Richard Branson, günün ilk ışığıyla birlikte uyanmak için perdelerini açık bırakıyor. Daha sonrasında da her gün farklı bir spor yapmayı tercih ediyor. Çünkü ona göre spor gerek fiziksel gerekse mental gelişim için büyük bir öneme sahip. Bol vitaminli kahvaltı sonrasında da ailesiyle güne mutlu bir şekilde başlıyor. Yanından ayırmadığı not defterine gün içinde aklına gelenleri ya da karşılaştığı şeyleri yazıyor.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın