"ne istediğini bilen insanların, acelesi yoktur."
-Anonim
Başarılı Bir İş Kurmak İçin 5 İpucu

Başarılı Bir İş Kurmak İçin 5 İpucu

  • 5 DK
  • 25-07-2018
  • 0 yorum
  • 8K

Kendi işinizi kurduğunuzda, mutlaka birçok değişik tavsiye duyacaksınız. Bunların çoğu başarılı bir iş yürütmek hakkında en basit şeyleri bile bilmeyen insanlardan gelecektir. İnternete başvurursanız, bu konudaki yazıların çokluğu ve listelerin uzunluğundan bunalacaksınız. Her şeyi gereğinden fazla düşünme ve analiz etme yanlışına düşmeyin. Birkaç basit adım işinizi başarıya giden bir yolda başlatabilir. Burada, bizim şirketimizi yönetmemize yardımcı olan beş ipucunu derledik.

 

1. Detaylı bir planla başlayın

Bu olmazsa olmaz: Önünüzdeki zorluğun nasıl üstesinden geleceğinizi detaylandıran kapsamlı bir plan yapın. Planınız, olanaklarınızı tanımlamalı, amacınızı açıkça belirtmeli, hedefinizi tanımlamalı, ölçülebilir hedeflerinizi koymalı ve yol üstündeki her dönüm noktası için zaman sınırı koymalı. Plan yapmak önemli olsa da, gerektiği zaman değişiklik yapabilecek kadar esnek olmak da eşit derecede hayatidir.

2. Ortaya çıkın ve çevrenizi geliştirin

İlk başladığımızda kurduğumuz profesyonel çevre olmasaydı, işimiz bugün olduğu yerde olamazdı. Çevrenin önemini hala vurguluyoruz. Eğer işinizi kurduysanız, kendi söylentinizi kendiniz yaratmalısınız. Sizinle çalışmanın yararlarını överek ve insanlara neden size bir şans vermeleri gerektiğini göstererek kendi marka elçiniz olun.

Kendi ivmenizi yaratın. Sizi diğer profesyonellerle buluşturmak için bolca etkinlik, fuar ve “networking” grupları var. Bu ilk iletişimler potansiyel müşterilere, akıl hocalarına ve işinizi büyütmenize yardımcı olacak stratejik ortaklıklara önayak olabilir.

https://www.facebook.com/groups/turkiyestartup/ Profesyonellerle buluşabilmek adına Startup Türkiye grubuna da göz gezdirebilirsiniz. .

3. Çevrenizde doğru insanlar olsun


Doğru akıl hocaları ya da stratejik ortaklar işbirliği yapacağınız tek kişiler değiller. Çevrenizde harika bir takım olmasını sağlamak da eşit derecede önemli. Kadronuzu sizinle aynı vizyonu paylaşan zeki, yetenekli ve azimli çalışanlarla kurun. Sadece işinizi değiştirebilmekle kalmaz, büyümesini de hızlandırabilirler. Pozitif, gayretli çalışanlar işe almak, takım çalışmasını teşvik eden bir kültür yaratmaya yardımcı olur. Herkesin katıldığı bir ortam teşvik edin, bu sayede hep birlikte şirketinizin başarısını kutlayabilirsiniz.

4. Eğilimin önünde olun

 

Bugüne bağlı olup sadece günden güne odaklanmanın size zararı çok büyük olur. Bir gözünüzün gelecekte olması çok önemli, sektörünüzdeki gelecek hareketler de buna dâhil. Gelecek büyük şeyi öngöremiyorsanız, geride kalmaya mahkûmsunuz. Başarılı iş sahipleri eğilimleri inceler ve dönemecin sonrasında ne geleceğini sezer. Bu onların çabucak uyum sağlamasını ve değişmesini sağlar.

Ticaret dergileri ve web sitelerini düzenli okuyarak alanınızda yeni gelişen konularında güncel kalın. Sektörünüz değişirken ayak uydurmak, müşterilerin ne isteyeceğini ve rekabetin hangi yöne ilerleyeceğini öngörürken nabzı tutmuş olmanızı garantiler.

5. Sağlıklı bir iş-hayat dengesi bulun

Başarılı bir iş yürütmek oransız miktarda zaman ve enerji gerektirir. Zorlu bir iş olsa da sağlıklı bir iş-hayat dengesi bulmak en önemlisidir. İşin hayatınızı domine etmesine izin vermek çok kolaydır. İzin vermeyin. Bu en çok değer verdiklerinizle iletişimizin kopmasına neden olabilir. Kendi sağlığınız ve refahınıza dikkat etmek de oldukça elzemdir. Siz olmadan işinizi yürütemezsiniz. Zinde kalmak ve başarılı olmak için o aralıksız koşuşturmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama o tempo sizi tüketebilir ve kendinize zaman ayırmazsanız sonunda başarabileceklerinizi kısıtlar.

İş dışında sağlıklı ilişkiler sürdürmenin yollarını bulun. Vücudunuzu sizi canlandıracak ve dinçleştirecek şekilde aktifleştirmek için zaman ayırın. Aileniz ve arkadaşlarınızla arayı kapatma buluşmaları planlayın. Enerjinizin geri dolmasına yardımcı olacaklalardır ve daha da büyük hayal ederken devam etmeniz için size ilham vereceklerdir.

"Başarılı Bir İş Kurmak İçin 5 İpucu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et