1. Başarılı Bir Girişimcinin Sözlüğünden Derhal Çıkarması Gereken 7 Kritik Söz
Başarılı Bir Girişimcinin Sözlüğünden Derhal Çıkarması Gereken 7 Kritik Söz
Ömer K.
3 takipçi, omer.kacar

Başarılı Bir Girişimcinin Sözlüğünden Derhal Çıkarması Gereken 7 Kritik Söz

  • 24-07-2017, 15:43
  • 0 Yorum
  • 1 yıl önce
Başarılı girişimcileri diğerlerinden farklı kılan en önemli noktalar neler? Fikirleri mi, çalışkanlıkları mı, tecrübeleri mi, özgüvenleri mi, risk ve heyecanı sevmeleri mi, yoksa ısrarcı olmaları mı? Bütün bunları söylemek doğru olabilir ancak girişimcinin zihniyeti, bütün bu özellikleri belirleyen şey. Birileri şikâyet edip dururken, başarıya doğru tırmanan girişimciler olumsuz düşünceleri bir kenara bırakıyor. Tabii konumuz pollyannacılık değil.

Özgüven, her iş ortamda dile getirilir. “Başarılı bir girişimcinin özgüvenli olması gerekir” sözü o kadar çok söylendi ki, artık pek de bir şey ifade etmiyor. Peki, bir girişimcinin kendine güven duyduğu nasıl anlaşılır? Davranış biçiminden ve ağzından çıkan sözlerden… Kendimizi kullandığımız dil ile ifade ediyoruz ve davranışlarımız da başlı başına ayrı bir dil oluşturuyor.

Dikkat ederseniz, negatif düşüncelerimiz bizi risk yolunda her zaman geri tutuyor. Sonra işler sarpa sarıyor ve kendimizi bir döngünün içinde buluyoruz. Başarısızlıktan sıyrılmanın meditasyonla veya kullandığımız kelimelerle bir ilgisi olabilir mi? Belki bu yanıtı kendi içinizde aramak isteyebilirsiniz. Biz yine de asla kullanmamanız gereken sözleri sıralayalım. Belki kullandığımız kelimelerin yaşayış biçimimizin ne denli etkilediğini gözlemleyebilirsiniz.

1. Hiç Zamanım Yok
Herkes bir koşturmaca içinde. Kimsenin hiçbir şeye zamanı yok. “Hiç zamanım yok” sözünü artık herkesten duymaya başladık. Unutmayın ki herkesin aynı derecede zamanı vardır. Başarılı girişimciler, işletmelerin başarısının sürdürülebilirliği için önemli gördükleri her şeye zaman ayırırlar.

2. Muhtemelen Öyledir
Bu söz çok tehlikeli. “Muhtemelen öyledir” diyen bir girişimcinin yalnızca kendi varsayımlarıyla sınırlı kaldığını anlamak çok da zor değil. Bu söz, kişinin konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını gösterir. Özgüven eksikliğinin vücut bulmuş hâli olan bu söz sadece girişimciler için değil, iş hayatında yer alan herkes için oldukça kritik. Altın kural: Kurduğunuz cümleler, bir varsayımdan çok daha fazlasını ifade etmeli.

3. Tek Seçeneğim Bu
Her zaman başka bir seçenek vardır. Başarılı girişimciler, her zaman başka bir seçeneğin olduğunu bilir ve ona göre hareket ederler. Bu sözü söylemek kolay tabii. Pes etmek yerine problemleri çözebilmek adına yeni seçenekler aranmalı.

4. Kendim Hallederim
Her girişimcinin güvendiği danışmanı, rehberi veya çalışan ağları olmalı. Bu kişilerle kurduğunuz bağ ile deneyiminizin ve gücünüzün yetmediği her işi halledebilirsiniz. Çözeceğiniz problemi sizden daha iyi çözen birileri mutlaka vardır. Kaldı ki birilerinden yardım istemek yerine bir işi kendi başına halletmeye kalkmak, olumsuz sonuçlar doğurabilir.

5. Bu Benim Sorunum Değil
Sorumluluktan kaçan girişimcilerin sıkça başvurduğu bir cümle bu. Eğer bir girişimciyseniz, bütün her şey sizin sorununuzdur. Bu sorunu çözmek yerine başkasına devretmek size hiçbir şey kazandırmayacaktır.

6. Pes Ediyorum
Her şeyin daha iyiye gideceği öngörüsüyle hareket etmek doğru. Ya bir şeyler yolunda gitmiyorsa? Olumsuz sonuçlardan ders alıp daha iyisine ulaşma gayreti yerine neden bu vazgeçiş? Olumsuz her sonuç, gelecek için iyi bir derstir.

7. Bu İş Böyle Yapılır
Her zaman yapılanı tekrar etme düşüncesi, sizi rakiplerinize karşı güçsüz kılar. Yaratıcı yollar ve pratik çözümler bulmak ise her zaman bir artı olarak görülür. Öyleyse ne yapıyoruz? “Bu iş böyle yapılır” sözünü de sözlüğümüzden çıkarıyoruz.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Motivasyon

Her girişimin kaderi daha ilk adımdan itibaren bellidir. Girişiminizin ölçeklenebilirliği, bazen siz ne kadar çabalarsanız çabalayın ...

Girişimcilik

Türk mutfaklarından eksik olmayan ve en beğenilen yemeklerden biri kuşkusuz yaprak sarmasıdır. Birçok Türk kadını bu yemek konusunda ...

Girişimcilik

Başarılı olmak isteyen kişiler öncelikle zamanı iyi kullanmak zorundadır. Güne iyi başlama ve zaman yönetimi başarı konusunda sizlere en ...

Girişimcilik

Tesla’nın 2018 sonuna kadar Türkiye’deki faaliyetlerine start vereceğini biliyoruz. Ancak Tesla’nın Türkiye’de ...

Girişimcilik

1 trilyon dolarlık şirket yarışı başladı. Bu yıl ilk defa halka açık bir şirketin 1 trilyon dolarlık değere ulaşması bekleniyor. ...

Girişimcilik

Dünyanın en başarılı girişimcileri, genellikle zorlu yollardan geçerek bugünlere kadar geldiler. Bazıları daha çok küçük yaşta, ...

home search notifications 1 person