"Yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin. Yol olmayan yerden gidin ki; iz bırakın."
-Anonim
Başarılı Bir Birey Olduğunuzu Anlamanızın 5 Kriteri

Başarılı Bir Birey Olduğunuzu Anlamanızın 5 Kriteri

  • 3 DK
  • 25-09-2018
  • 0 yorum
  • 7K

Başarı kriteri iş hayatında durumdan duruma değişmektedir. Bazen sizin hedefleriniz ile örtüşmesi durumunda adı başarı olarak anılmakta, buna göre bir başarı profili çizilmektedir. Bazen de çalışma hayatındaki genel geçer değerler üzerine oluşturulan bir başarı profili vardır. Aslında her ne olursa olsun ortada bir başarı söz konusu ise takdir edilen yine siz olacaksınız. Bu nedenle başarı kriterlerini es geçip, kendi bildiğiniz gibi hareket etmekte ve işinizi en iyi yapmakta kararlı olmalısınız.

Başarı birçok kez tanımlanması güç bir olgudur aslında. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi neye göre kime göre bir başarı söz konusudur., bilinmez. Ama bilinen bir gerçek vardır ki, işinizi iyi bir şekilde yaparsanız ve aranılan tüm kriterleri yerine getirebilirseniz siz başarılı bir bireysiniz demektir. Bırakın başarı tanımları farklı farklı oluversin.

Peki, başarılı olup, olmadığınızı neye bağlı olarak ölçersiniz? Hangi durumlarda başarılı olduğunuza kendinizde kanaat getirebilir, ne gibi durumlarda başarı kelimesinin içini doldurabildiğinizi net bir şekilde söylemiş olursunuz? İşte bu soruların yanıtlarını belki şu şekilde verebiliriz…

İşini En İyi Yapan Olmak

İşinizi en iyi şekilde yaptığınızı gerek işinizin bitirilme durumu, gerek kalitesi gerekse değerlere uygun oluşu bağlamında biliyorsanız ve işiniz içinize sinmişse siz başarılı bir bireysiniz demektir.

Hedeflere Ulaşabilmek

Başarılı olduğunuzun bir diğer göstergesi de aklınızda oluşturduğunuz hedeflere ulaşabildiğiniz noktadır. Bu hedefler, sizin gitmek istediğiniz yer ile ilgili de olabilir, iş hayatında önünüze koyulan bir işi bitirebilmek amaçlı da olabilir.

Farklı Bir şeyler Yapabilmek

Herkesten farklı bir şeyler yapabiliyor ve çoğu insanı hayretler içerisinde bırakabiliyorsanız, siz başarılı olmuş bir insansınız demektir.

Kimseye İkinci Bir Laf Söyletmemek

Bir işi yaparken, kimseye ikinci bir lafı söyletmeden bitirebiliyor, kendi sorumluluklarınızı herkesten çok biliyor ve her türlü plan, programı günü gününe, saati saatine yapabiliyor iseniz siz başarılı bir bireysiniz demektir.

Kendi Kendini Değerlendirebilme Lüksüne Sahip Olmak

Bir işi bitirdikten sonra kendi kendinizi değerlendirebiliyor, sorunları görüyor ve önlemler alabiliyor iseniz oldukça önemli bir lükse sahipsiniz demektir. Bu lükse sahip olmak da sizi başarı konusunda bir adım öne çıkarıyor demektir.

Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın