Başarı Konulu 10 Etkileyici Film

Başarı Konulu 10 Etkileyici Film

  • 6 DK
  • 26-10-2017
  • 0 yorum
Yoluna çıkan tüm engellere rağmen asla yılmayan karakterlerin hikâyeleri herkesin dikkatini çeker. Bu karakterler, başarı için her türlü yarışın içine girerler. Çünkü başarıya giden yolda çekilen çile kutsaldır.

Azmiyle büyük motivasyon kaynağı olan karakterleri anlatan başarı konulu filmler, izleyiciyi de bu yarışın içine dahil eder. Çoğu yaşanmış hikâyelerden esinlenerek beyazperdeye aktarılan bu filmler, verdiği derslerle hayata yeniden başlamamıza bile neden olabilecek güce sahiptir.

Huzurlarınızda başarı konulu 10 etkileyici film…

1. Başarı filmleri - Einstein ve Eddington (2008)


Yapım Yılı: 2008
Süresi: 94 dk.
Yönetmen: Philip Martin
IMDB Puanı: 7,4

Einstein ve Eddington, Einstein’ın ünlü Genel Görelilik Kuramı’nın çıkış öyküsünü anlatıyor. Filmde iki bilim adamı arasındaki ilişki irdelenirken, arka planda Birinci Dünya Savaşı devam ediyor.


2. Akıl Oyunları (2011)

Yapım Yılı: 2001
Süresi: 135 dk.
Yönetmen: Ron Howard
IMDB Puanı: 8,2

John Forbes Nash Jr., genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi hâline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgide, deliliğe doğru sürüklenir.

3. Enigma (2001) 

Yapım Yılı: 2015
Süresi: 114 dk.
Yönetmen: Morten Tyldum
IMDB Puanı: 8,0

I. Dünya Savaşı Nazi Almanyası’nın hâkimiyetinde devam ederken, İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. İngiliz hükümeti, ülkenin en iyi kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri de genç profesör Alan Turing’dir. Turing’in ekibe katılması dengeleri alt üst edecek ama o güne kadar hiç denememiş büyük çaplı bir girişimin de kapılarını aralayacaktır.

4. Silikon Vadisinin Korsanları (1999)

Yapım Yılı: 1999
Süresi: 95 dk.
Yönetmen: Martyn Burke
IMDB Puanı: 7,2

Teknoloji dünyasında devrim yaratan insanların hikâyeleri, artık daha çok dikkat çekmeye başladı. 1999 yapımı Silikon Vadisinin Korsanları, Steve Jobs’ın ve Bill Gates’in gençlik yıllarına odaklanıyor. Film, her iki dev girişimcinin de şirketlerini kurup yükselişe geçtikleri yılları anlatıyor.

5. Para Avcısı ( Başarı filmleri )

Yapım Yılı: 2013
Süresi: 180 dk.
Yönetmen: Martin Scorsese
IMDB Puanı: 8,2

24 yaşında genç ve hırslı bir adam olan Jordan Belfort, yatırımcıları aldatarak kısa zamanda köşeyi döner. Kısa zamanda çok para kazanır ve bu parayı çabucak harcar. Uyuşturucu kullanan, fahişeler ile ilişkiye giren pahalı ve kirli bir yaşantısı vardır. Amerikan borsasında çalışan komisyoncu Jordan Belfort’un biyografisinden izler taşıyan film, gerçek bir hikâyeden uyarlanmıştır.

6. Ekim Düşü (2011)


Yapım Yılı: 1999
Süresi: 108 dk.
Yönetmen: Joe Johnston
IMDB Puanı: 7,8

Homer Hickam adlı gencin ilerde baba mesleği olan madenciliği yapmaktan başka seçeneği yoktur. Ekim 1957’de Sputnik adlı uydunun uzaya fırlatılmasıyla birlikte, roketlere ve bunların nasıl yapıldığına karşı ilgi duymaya başlar. Arkadaşlarıyla birlikte başlarda denemeler yapar. Kasabadaki herkes bunun tam bir saçmalık olduğunu düşünür. Ancak bir lise öğretmeni, onların bu çabalarını dikkate alır ve Ulusal Bilim Yarışması’nda büyük ödülü alabileceklerine onları inandırır.

7. Sosyal Ağ (The Social Network)


Yapım Yılı: 2010
Süresi: 120 dk.
Yönetmen: David Fincher
IMDB Puanı: 7,8

Sosyal Ağ, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayatını ve Facebook’un kurulma aşamalarını anlatan başarılı bir film.

8. Gattaca


Yapım Yılı: 1997
Süresi: 106 dk.
Yönetmen: Andrew Niccol
IMDB Puanı: 7,8

21. yüzyılda genetik mühendisliği çok gelişmiş ve bilimsel olarak kusursuz insanlar yaratılmaktadır. Özel pozisyonlar için yetiştirilen bu yeni süper insan ırkı yüzünden, normal yollardan dünyaya gelmiş olanlar işsiz kalmaktadır. Bu insanlardan biri olan Vincent, Gattaca şirketinde ancak temizlikçi olarak iş bulabilecekken, komadaki bir atletin kan örneklerini ve kimliğini alarak iyi bir pozisyonda işe alınır. Fakat şirkette işlenen bir cinayet, olayı araştıran dedektifin dikkatini Vincent’ın üzerinde yoğunlaştırmasına sebep olur.

9. Umudunu Kaybetme


Yapım Yılı: 2007
Süresi: 117 dk.
Yönetmen: Gabriele Muccino
IMDB Puanı: 7,9

Will Smith’in canlandırdığı Chris Gardner, iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için cesurca çabalamasına rağmen, beş yaşındaki oğlu Christopher’ın annesi maddi zorlukların yarattığı baskı altında direncini kaybetmek üzeredir. Artık dayanamayacağını anlayınca, istemeyerek de olsa evi terk eder. Artık yalnız bir baba olan Chris, hiç yılmadan bildiği tüm satış becerilerini kullanarak daha iyi kazandıran bir işin peşine düşer. Prestijli bir borsa şirketinde stajyerlik bulur ve ücret almasa da programın sonunda iş ve parlak bir gelecek elde edeceğini umarak kabul eder.

10. Sıkıysa Yakala


Yapım Yılı: 2002
Süresi: 141 dk.
Yönetmen: Steven Spielberg
IMDB Puanı: 8.0

Film, FBI’ın ünlü "En Çok Arananlar” listesinde yer alan genç dolandırıcının gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor. Frank Abagnale Jr. henüz 18 yaşına gelmeden doktorluk, avukatlık ve büyük bir hava yolu şirketinde pilot yardımcılığı yapar. Kılık değiştirme ustası olan Abagnale, aynı zamanda son derece zeki bir dolandırıcıdır. 16 yaşındayken başladığı çek sahtekârlığını 26 ülkede sürdürerek milyon dolar çapında dolandırıcılık yapar.

 

Başarı konulu en iyi filmleri IMDB puanlarına göre sıralayıp bir araya getirdik!
YORUMLAR