"çalışmak üç büyük eksikliği uzaklaştırır; can sıkıntısını, kötü alışkanlıkları ve yoksulluğu."
-Voltaire
Başa Baş Noktası Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Başa Baş Noktası Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

 • 8 DK
 • 15-12-2020
 • 0 yorum
 • 1K

Başa Baş Noktası Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Başarısızlık=Başarı

İş kurmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken kavramlardan biri de başa baş noktası kavramıdır. Bu terim, özellikle de yeni işletmelerde göz önüne alınması gereken bir terimdir. Bir firmanın giderlerini karşıladığı senaryoda devreye başa baş noktası analizi girmektedir. Bu analize göre firmanın aylık ya da yıllık gider tablosuna da ulaşılmış olacaktır.

Başa baş noktası grafiği sayesinde yeni işletmelerin gider planlarının da oluşturulması mümkündür. Girişimcilik alanında önemli bir kavram olan bu terimi sizler için yakından inceleyip değerlendirmek istedik. Bu yazıda başa baş noktası ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Başa Baş Noktası Nedir?

İşletmeler için atılan adımların değerlendirilmesi ve bu adımların bir sonraki adımlara vesile olması çok önemlidir. Özellikle de yeni kurulan işletmelerde ilk zamanlarda bir takım zorlukların yaşanması söz konusudur. Bu zorlukların aşılması adına da bazı adımların atılması gerekebilir. 

Yeni işletmelerin karşılaşacağı zorlukların önceden belirlenmesi ve buna göre bir plan sisteminin oluşturulması önemlidir. Fakat elbette bu süreçte beklenmeyen durumlar ile karşılaşılması da mümkündür. İşte bu tip durumlarda devreye giren kavramların başında başa baş noktası kavramı gelmektedir. 

Bu kavram, işletmelerde herhangi bir kar elde edilmeden yalnızca zararın ve giderlerin karşılanması anlamına gelen bir kavramdır. Bu durumda özellikle de yeni işletmelerde kar amacı güdülmeden zararların kapatılması söz konusudur. Bu noktanın belirlenmesi için de belli bir formüle ve hesaplama araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Başa Baş Noktası Hesaplama Türleri Nelerdir?

Bu kavrama dayalı bir analiz yaparken belli başlı hesaplama parametrelerinden faydalanmak gerekmektedir. Başa baş noktası formülü de bu noktada devreye girerek gerekli sonuca ulaşılmasına yardımcı olmaktadır. Bu hesaplamanın yapılabilmesi için de sabit giderlerin, birim değişken giderlerin ve birim fiyatın irdelenmesi gerekebilir.

İşte, net bir sonuca ulaşabilmek adına yapılan hesaplamada kullanılan kavramlar ve anlamları:

 • Bir işletmenin sabit giderlerinin aylık ve yıllık olarak belirlenmesi kar ve zarar durumlarından büyük önem teşkil etmektedir. Bu yüzden analizin yapılması halinde de sabit giderlerin hesaba alınması önemlidir. Bir işletmeye ait sabit giderler arasında da su, elektrik ya da kira gibi parametreler gösterilir.
 • Birim değişken giderler kavramı da yine net bir analizin yapılması bakımından önem teşkil eden bir kalemdir. Birim değişken giderleri içerisinde üretimi yapılan ürünlerin toplam maliyetinden faydalanılır. Bir ürünün maliyetinin belirlenmesi için de hem malzeme hem de insan gücünün etkisi irdelenmelidir.
 • Analizin yapılmasında son olarak birim fiyat kavramının da önemi oldukça fazladır. Birim fiyat kavramı, bir ürünün satışa sunulduğu fiyat olarak tanımlanmaktadır. Yani birim değişken giderler kavramında ürün maliyetinin belirlenmesi ile birlikte üstüne eklenen kar bedeli birim fiyatı ortaya koymaktadır.

Hesaplama ve Analiz Nasıl Yapılır?

Bir işletmenin kar / zarar durumunun aylık ya da yıllık olarak belirlenmesinde yapılan hesaplama oldukça kolaydır. Bunun için ilk önce birim fiyatından birim değişken giderlerin çıkartılması gerekmektedir. Bu işlemin neticesinde elde edilen sonuç da sabit giderlere bölünmelidir. Bölme işleminin sonucu da işletme sahiplerine gerekli analizi sunmaktadır.

Tüm bu işlemlerin sonucunda ulaşılan rakam o süreçte satılması gereken ürün miktarına denk düşmektedir. Yani bir işletme bu sonuca uygun bir şekilde satış yaptığında aylık ya da yıllık giderlerini ödeyebilecek duruma gelmektedir. Bu sonucun daha üstünde satış yapıldığı zaman da işletmenin kar etmesi mümkün olacaktır.

Gelir ve Giderlerin Dengede Olmasının Avantajları Nelerdir?

Başa baş noktası için yapılan işlemlerde elde edilen sonucu gerçekleştirmek işletmelerin gelir ve giderlerinin dengesinin kurulmasını sağlar. Yani işletmeler elde ettikleri gelir ile giderlerini kapatabilecek seviyededirler. Bundan sonraki amaç gelirin gider payının üstüne çıkmasını sağlamak olacaktır. Bu yüzden gelir ve gider dengesinin bazı avantajlarının da bilinmesi gerekmektedir.

 • Özellikle de yeni girişimlerde ilk zamanlarda bu dengenin kurulmuş olması oldukça faydalıdır. Gelir ve gider dengesinin oluşturulması için ilk etapta zorlu yollardan geçilebilir. Fakat bunu kısa sürede yapabilen işletmelerin geleceklerinin de oldukça parlak olduğu söylenebilir.
 • Gelir ve gider dengesinin sağlanmış olması bundan sonraki süreçte kar etmeye yönelik adımların da atılması anlamına gelmektedir. Bu hesaplama ve analizin dengeli çıkması halinde işletmelerin risk yönetimlerini ve aldıkları fonları gözden geçirmeleri tavsiye edilir.
 • İşletmelerin gelir ve gider dengesini kurması halinde bu alana yönelik yeni atılımlar yapması da önerilir. Bu atılımlar içerisinde dengeyi koruyacak ve sizin için gerekli analizleri yapacak ekibin oluşturulmasıdır. Bu süreçten sonra analiz ekibinin de çabaları ve öngörüleri sayesinde yükselme evresine geçilmesi mümkündür.
 • Gelir ve giderleri dengede olan işletmelerin sektörde zaman kazandıkları da söylenebilir. Zarar etmeyen işletmeler, bu denge sayesinde yeni atılımlar için kendilerinde gerekli gücü bulmaya başlayacaklardır.

Başa Baş Noktası ve Sonrasındaki Süreçlerin İşleyişi

Gelir ve gider dengesini kurmayı başarmış olan işletmelerin bundan sonraki süreçte daha özenli çalışmaları tavsiye edilmektedir. Bu bakımdan güçlü bir risk analizi ve gelecek için atılan yerinde adımların sağlanması için harekete geçilebilir. Gelir gider dengesinin zamanla kazanca dönüşmesi açısından bu sürecin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. 

İşte, bu süreçte atılması uygun olan ve finansörler tarafından da tavsiye edilen başlıca adımlar:

 • Gelir ve gider dengesinin kurulması ile birlikte işletmelerin bir müddet kendilerine zaman tanıması önemlidir. Bu süreçte büyük adımların atılmaması ve stabil ortamın korunmasına yönelik eylemlerin gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.
 • Gelir gider dengesi stabil olan işletmeler için artık kaliteli bir analiz ekibinin kurulması şarttır. Bu yolda alanında uzman kişiler ile çalışılabilir ve yetkin kişilerden gerekli tavsiyeler alınabilir. 
 • Dengeli işleyişi devam eden işletmelerin bu süreçte sektöre uygun yeni yollar arayışına girmesi de mümkündür. Bu yollar yeni kapıların açılmasını ve yeni girişimlerin başlatılmasını sağlayan yollar olabilir.
 • Bir işletmenin yükselişe geçmesi bakımından gelir gider dengesinin stabil durumda olması önemlidir. Fakat yine de bu dengenin bir müddet sonra olumlu yönde bozulması gerekir. Artık işletmecinin de kazanca geçme zamanı analistler tarafından iyi bir şekilde ölçülüp biçilmelidir.
 • Gelir ve gider dengesi sağlanmış olan işletmelere yönelik bazı kurumların sunmuş olduğu fon ya da kredi paketlerinden de faydalanılabilir. Makul ölçüde alınan kredi gibi fırsatların değerlendirilmesi için de bu alanda yetkili kişilerden tavsiye alınmalıdır. Aynı şekilde fon alımında da işletmenin sektörüne uygun kurumlar ile iletişime geçilmesi faydalı olacaktır.
 • Gelir ve gider dengesinin kurulmuş olması durumu her zaman girişimciler için yeni bir umut ışığı olmuştur. Bu umut ışığının en iyi şekilde değerlendirilmesi bakımından adımların atılmasında birden fazla kez düşünülmesi önemlidir. Bu yüzden network kavramına dikkat edilmesi ve sektörde yerin sağlamlaştırılması çalışmalarına başlanmalıdır.
İyi bir network için en uygun zaman gelir ve gider dengesinin stabil hale geldiği zamanlardır. Dolayısıyla artık kara geçmek için networking oluşturmaya zaman ayırılması önerilir. Yerinde bir ya da birkaç network sayesinde ilerleme yolunda önemli adımlar atılması için doğru kararların verilmesi mümkün olacaktır.
"Başa Baş Noktası Nedir ve Nasıl Hesaplanır?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et