"takdir edildiğinde değil, taklit edildiğinde gerçekten başarılısın demektir."
-Anonim
Balık Ticaretinden Teknoloji Devine Dönüşen Samsung’un Hikayesi
Ömer K.
Ömer K. 38 Takipçi

Balık Ticaretinden Teknoloji Devine Dönüşen Samsung’un Hikayesi

  • 3 DK
  • 03-04-2018
  • 0 yorum
  • 1K
Samsung, akıllı telefonlardan buzdolaplarına, televizyonlardan klimalara kadar pek çok ürünüyle bir dünya markası. Adını pek çok kişi Facebook, Google, Microsoft ve Apple gibi dünya devleriyle birlikte anıyor. Samsung’un hikayesi ise duyanları şaşırtıyor.
Yıldızlardan Gelen Başarı


Balık Ticaretinden Teknoloji Devine Dönüşen Samsung’un Hikayesi 1

Lee Byung-Chul, 1938 yılında Kore’de kurduğu şirketine üç yıldız anlamına karşılık gelen “Samsung” adını verdi. Şirketine vermiş olduğu bu isimle aslında yıldızlar gibi sonsuza kadar var olma hedefini kafasına koyduğu belliydi. Samsung, ilk kurulduğu zaman Çin’e kurutulmuş balık ihraç eden bir şirket olarak faaliyet gösteriyordu.

Gıda İhracatından Teknolojiye Krallığına


Balık Ticaretinden Teknoloji Devine Dönüşen Samsung’un Hikayesi 2

Samsung, Kore’de yerli üreticiden aldığı balık, makarna, sebze gibi gıda ürünlerini Çin’e ihraç ediyordu. Şirketin başarı grafiklerini yalnızca gıda ihracatı alanında değil, daha farklı sektörlerde de görmek isteyen Lee Byung-Chul, 1950 yılında sigorta, 1960 yılında ise tekstil sektörüne giriş yaptı.

Şirket, tekstil sektöründeki faaliyetlerinin ardından ilk siyah beyaz televizyonu satışa çıkardı. Amaç, teknoloji sektörüne radikal bir giriş yapmaktı ve gerçekten de her şey planlandığı gibi gelişti. Samsung, aynı yıl mikrodalga fırın, çamaşır makinesi ve buzdolabı üretimine de el attı.  Doğru sektörlere adım atma becerisi sayesinde petrokimyasalların da içerisinde yer aldığı çok farklı sektörlere el atmış oldular. Samsung'un hikayesi tam da bu noktada başladı.

Samsung, 1980 yılı itibarıyla teknoloji sektöründe atılım yapıp renkli televizyon, bilgisayar ve VCR üretimini ele aldı. Ayrıca ihracat ülkelerine Kuzey Amerika’yı da ekledi. 1989’a gelindiğinde ise Samsung-BP Chemicals’ı kurmak için BP ile çalışmaya başladı.

1999 yılında cep telefonu üzerine daha fazla eğilen şirket, internete bağlanan telefonu ilk kez piyasaya çıkardı. Efsanelere göre, Samsung üretimi cep telefonu ilk kez piyasaya sürüldüğünde çalışmaz haldeymiş. Bu durumu öğrenen Samsung, bütün ürünlerini imha etmiş.

Kriz Yönetiminde Samsung


Balık Ticaretinden Teknoloji Devine Dönüşen Samsung’un Hikayesi 3

Samsung’un cep telefonu teknolojisini günden güne ileriye taşımasının yanı sıra her şeyin sorunsuz bir şekilde ilerlediği düşünülmemelidir. Şirket, cihazlarda çıkan sorunların üstesinden gelmeyi en iyi şekilde başardığı için sonrasında hızlıca toparlanıp kaldığı yerden devam edebilmiştir.

Şirketin en önemli özelliklerinden biri ise karşılaşılan sorunlar karşısında çok iyi bir kriz yönetimi gerçekleştirmeleridir. Bu sayede başarılı adımlar atabilmiş ve sektördeki yerini sağlam bir şekilde koruyabilmiştir.
"Balık Ticaretinden Teknoloji Devine Dönüşen Samsung’un Hikayesi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et