1. Az Uyumanın Bir Girişimciye Kazandıracağı 5 Değerli Şey
Az Uyumanın Bir Girişimciye Kazandıracağı 5 Değerli Şey
Ömer K.

omer.kacar

Az Uyumanın Bir Girişimciye Kazandıracağı 5 Değerli Şey

  • 14-07-2017, 17:14
  • 0 Yorum
  • 1 yıl önce
Zirveye ulaşabilmek için her gün düzenli olarak yapmanız gereken bazı alışkanlıklar var. Bunlardan biri de yatakta uyuyarak geçirdiğiniz saatleri minimuma indirmek… Başarılarıyla dünyaya damgasını vurmuş olan CEO’lara bakarsanız, rutinlerindeki bazı detayları çoktan hallettiklerini görürsünüz. Uzmanlar günde 7-8 saat uyumamız gerektiğini söylerken, nasıl oluyor da adını saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok başarılı insan 4-5 saat uyuyor?

Alarm sesini gün içerisinde nerede duysanız tüyleriniz diken diken olmuyor mu? Bu ses muhtemelen uykunuzun en tatlı yerinde de sizi yataktan sıçratıyordur. Bütün bu korku dolu anları bir kenara bırakın. İster Da Vinci gibi 1,5 saat uyuyun, ister Thomas Edison gibi 5 saat uyuyun, isterseniz mutasyona uğramış insanlar gibi 4 saat uyuyun; az uyumanın bir girişimciye kazandıracağı muhtemel şeyler var.
1. İşlerin Birikmesini Engellemek


[embed]https://giphy.com/gifs/jsEeoTDPdZDzy[/embed]

Uykunun iş yaşamına etkisi tartışılmaz. Sağlıklı ve az uyku, iş hayatı için verimlilik açısından oldukça değerli. Başarılı pek çok CEO’nun sabah uyandıkları gibi maillerini okuyup yanıtladıklarını biliyor muydunuz? Fazla uyuyarak yeni fırsatları ıskalamak yerine daha az uyku ile siz de güzelim vaktinizi daha iyi değerlendirmeyi başarabilirsiniz. Bugüne kadar uyandığınız saati bir saat geriye çekin ve hayatınızda nelerin değiştiğini gözlemleyin.

2. Daha Proaktif Olmak
İşte o meşhur slogan: “Proaktif ol!” Bir girişimci için proaktif olmak her şeyden önce gelir. Yani, “ne oldum değil, ne olacağım” diyeceksin. İnsanlar ve olaylar üzerinde daha etkili olmanız için, planlı hareket ederek bütün olasılıkları değerlendirmelisiniz. Tabii bunun için de uyku ile ilgili bir derdinizin olmaması gerekir. “10 saat uyumama rağmen hâlâ uykum var,” diyenleri duymuşsunuzdur. Asıl sorunun da 10 saat uyumaktan kaynaklandığı su götürmez bir gerçek. Öyleyse ne yapıyoruz? Yatağa girdiğimiz andan itibaren kendimize bir söz vererek o gün daha az uyuyoruz.

3. Toplantılarda Daha Dinç Görünmek
Genç ve dinç olmanız için birileri size maydanoz tüketin diyebilir. Maydanozu bol bol tüketin ancak dinç görünmenin en önemli koşulunun düzenli ve sağlıklı bir uykuda yattığını da unutmayın. Toplantılarda sıfır enerjiyle sürekli esneyen biri olmak istemiyorsanız, uyku saatlerinizi iyi ayarlayın. İyi bir fikir sizi daha ileriye götürebilir ancak fikrinizi ne şekilde sunduğunuz bazen daha önemlidir. Bir uyku sevdasına bütün hayallerinizi çöpe atmak yerine, toplantılarda daha dinç görünmek için az ama dengeli uyumayı tercih edin.

4. Daha Çok Takdir Görmek
Az uyumak, şüphesiz sizi diğerlerinden farklı kılar. Birine “sadece 3 saat uyudum ama nasıl dinç görünüyorum değil mi?” dediğinizde büyük olasılıkla karşınızdaki kişinin takdirini kazanacaksınızdır. Bugün pek çok insan 8 saatlik uykuyla anca kendine gelirken, eğer kendinizi disipline ederseniz 3 saatlik uykunun bile size yetip de artacağını bilin. Girişiminizin seyrini yalnızca siz değil, hem fikrinizi hem de çalışma ve yaşama şeklinizi benimseyen insanlar belirler. 

5. İş Dışında Başka Aktivitelere Zaman Ayırmak
İşleri erkenden bitirip sosyal yaşamdaki aktivitelere zaman ayırmak, herkesin çok istediği ama genellikle başaramadığı bir şeydir. Günün tamamını çalışarak geçirmek sizi zamanla yıpratır. Bu nedenle sevdiğiniz aktivitelere zaman ayırabilmelisiniz. İş haricinde hiçbir şeye zamanınızın olmadığı bahanesini sayıklamak yerine, uyurken geçirdiğiniz ölü saatleri olabildiğince kısaltın. Kaliteli vakit geçirmek için yapabileceğiniz pek çok aktivite var.

Çok mu uykunuz geldi?


https://giphy.com/gifs/school-sleep-bed-D3NFm1uVUMADu
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Motivasyon

Herkes zengin olmak ister. Ama bazı anlar gelir ki zengin olma hayallerinizle vedalaşmanız gerekir. Genellikle girişimci ruhu olmayan ya da ...

Kişisel Gelişim

İçinde bulunduğumuz çağda hemen hemen her birey, son derece güçlü kalmak ve motivasyonunu asla kaybetmemek ...

Motivasyon

İnsanlar yıllar boyunca başarı kavramının içini doldurmak için uğraşıp durdular. Nasıl başarılı olunur? Başarının ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Kişisel Gelişim

İş görüşmelerinde genellikle benzer mülakat soruları sorulur. “En güçlü özelliğini söyler ...

home search notifications 1 person