""nasıl'ı bilenin daima bir işi olur. niçin'i bilen, daima kendi işinin patronu olur."
-R.W.Emerson
Ayakkabı Sektörü Konkordato İlanları ile Sarsıldı

Ayakkabı Sektörü Konkordato İlanları ile Sarsıldı

  • 2 DK
  • 26-09-2018
  • 0 yorum
  • 22K

Ülkemizin köklü ayakkabı firmaları bir bir konkordato başvurusunda bulunuyor. Son dönemde konkordato başvurusunda bulunan ayakkabı firmalarının sayısında yaşanan artış tüm ekonomi uzmanlarının da dikkatini çekmiş gibi görünmekte.

Hotiç, Yeşil Kundura gibi onlarca yıllık ayakkabı firmaları konkordato ilan ettiklerini açıklamışlardı. Bu gibi köklü firmaların arasına son olarak da Beta Ayakkabı katıldı. Beta Ayakkabı, kendi bünyesinde yaptığı açıklamada yeniden yapılandırma sürecine girdiklerini belirtti. Beta Ayakkabı durumu böyle özetlese de ekonomik krizin ve özellikle kur artışının ayakkabı firmalarını vurduğu bir gerçek.

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin ayakkabı firmalarına yansımış olması aslında bir kaçınılmaz. Birçok sektörde olduğu gibi ayakkabı sektöründe de patlak veren bu kriz son dönemde deyim yerinde ise ayyuka çıkmış oldu. Köklü markalar konkordato ilan ederken, yaşanılan kriz iyiden iyiye gün yüzüne çıkmış oldu.

Ayakkabı sektöründe yaşanan krizin tabiî ki birçok nedeni var. Bunlardan en önemlisi kurda yaşanan artış. Kurdan yaşanan artışın ayakkabı sektörüne yansıması ise AVM kiraları olarak görülmekte. Hotiç, Yeşil Kundura veya Beta Ayakkabı gibi uluslar arası bir markanın AVM’lerde boy göstermesi kaçınılmaz. Bu nedenle de açtıkları dükkânlara ödedikleri kiranın kur artışınca katlanması da krizi doğuran başlıca neden.

Birçok ayakkabı firması kurda yaşanan bu artış nedeni ile hareket edemez hale geldiler. Bu nedenle konkordato ilan etmeleri de asında kaçınılmaz olmuştu.

"Ayakkabı Sektörü Konkordato İlanları ile Sarsıldı" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et