1. Araştırmalar Kanıtladı: Zeki İnsanlar Daha Geç Uyuyor
Araştırmalar Kanıtladı: Zeki İnsanlar Daha Geç Uyuyor

Araştırmalar Kanıtladı: Zeki İnsanlar Daha Geç Uyuyor

  • 21-02-2018
  • 0 Yorum
Zeki insanlar daha mı geç uyur? IQ seviyesi ile uyku arasında bir bağ olabilir mi? Yıllar önce de bu konu hakkında bilim insanları bir araya gelip bu konuyu araştırmıştı. American Study Dergisi, London School of Economics, BBC ve Psychology Today’den çıkan sonuç hep aynı. Zekâ ile uyku arasında güçlü bir bağlantı var ve zeki insanlar daha geç uyuyor! Peki siz daha çok hangi saatte uyuyorsunuz?
American Study Dergisi, Amerikalı gençler üzerinde yaptığı araştırmanın neticesinde, zeki insanların hafta içi de hafta sonu da diğer insanlardan daha geç yattıklarını ispatladı.

Zeki İnsanların Gözüne Uyku Girmiyor
Londra School of Economics Psikoloji Profesörü Satoshi Kanazawa, zekâ seviyesi ile uyku düzeni arasındaki bağlantıyı ortaya koydu. Profesör, geceleri geç uyuyan ve zihnini aktif olarak kullanması gereken insanların daha zeki olduklarını savunuyor. Zekâ düzeyi daha düşük olanlar da yatağa erken girmeyi seçiyor. Tabii bu insanların gündüz vakti daha verimli çalışabildiklerini de bir gerçek.

Geç Yatmak Ruh Sağlığına İyi Geliyor!
Aslında en bilimsel açıklamayı ise BBC yapıyor. BBC’nin yayımladığı rapora göre, gece geç yatan insanlar ruh sağlığı açısından herhangi bir sorun yaşamıyor. Üstelik daha az stresli oluyorlar. Burada en büyük etken, kortizol adı verilen madde. Bu madde kas ağrısı, soğuk algınlığı ve baş ağrısına neden oluyor. Sabah erken kalkanlar daha fazla kortizol kullandıkları için fiziksel yorgunluk seviyesi artıyor. Bu da ruhsal sağlığın bozulmasına neden oluyor. Geç saatte yatanlarda ise bu bozukluğun çok daha az seviyelerde olduğu görülüyor.

IQ seviyesi diğer insanlara göre daha yüksek olanların, genel anlamda her şeye daha fazla kafa yordukları ve kafaları sürekli meşgul oldukları ortada. Kendilerini yorgun hissettikleri için yatağa erken girseler bile bir türlü gözlerine uyku girmiyor. Bu yüzden de geç saatlere kadar ayakta kalmak kaçınılmaz bir durum. Hepimizin malumu, geç saatlerde etraf daha sessiz olur ve kimseyle muhatap olmak zorunda kalmadan işinize konsantre olabilirsiniz.

IQ Seviyesine Göre Uyku Saatleri
Psychology Today Dergisi, yayımladığı bir makalede insanların yattığı saatleri IQ seviyeleri ile karşılaştırılmış. Ortaya şu sonuçlar çıkmış:

125 ve üzeri IQ’ya sahip olan zeki insanlar, hafta içi gece 00.29’da uyuyup, sabah 07.52 uyanırken, hafta sonu yatağa girme saati 01.44’ü buluyor.

IQ seviyesi 75 ve altı olan insanlar, hafta içi gece 23.41 ile sabah 07.20 arası, hafta sonu ise gece 00.35 ile sabah 10.09 arasında uyuyorlar.

90 ve 110 IQ aralığında, yani ortalama sayılan zekâ seviyesine sahip olanlar, hafta içi akşam 00.10 ile sabah 07.32, hafta sonu ise gece 01.13 ile sabah 10.14 arasında uykuda oluyorlar.

Görünen o ki, zeki insanlar için hayat gece herkes uyuduktan sonra başlıyor. Bu insanlara psikolojide ‘gece baykuşu’ adı verildiğini de belirtmeden geçmeyelim.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Motivasyon
Artık girişimcilerin hayatında müşterilerinle konuş, yap, ölç, öğren, dışarı çık, pivot et, minimum gerekli ürün (MVP) gibi ...
Kişisel Gelişim
Yönetici olmak gerçekten de disiplin, sorumluluk ve organize olmayı gerektiren bir pozisyondur. Yönetici nedir? Bir kuruluşu ya da bir ekibi ...
Kişisel Gelişim
Bu yazıyı okumadan önce kendinize şu sorunun cevabını verin. Saat doldurmak için mi çalışıyorsunuz yoksa gerçekten zaman ile mi ...
Kişisel Gelişim
Çalışan kafasında bir ömür sürdürmek mi yoksa girişimci yönünü olabildiğince geliştirmek mi?Sürekli birilerinin demeleriyle hareket ...
Motivasyon
Daha verimli çalışmanın peşindeyseniz, her şeyden önce doğru tasarlanmış bir çalışma ortamına ihtiyacınız var. Ancak ...
Kişisel Gelişim
Şirketinizi genişletirken işinizi başarılı bir şekilde nasıl finanse edeceğinizi ve tuzaklardan nasıl kaçacağınızı ...
home search notifications 1 person