1. Araştırmalar Kanıtladı: Zeki İnsanlar Daha Geç Uyuyor
Araştırmalar Kanıtladı: Zeki İnsanlar Daha Geç Uyuyor
Ömer K.

omer.kacar

Araştırmalar Kanıtladı: Zeki İnsanlar Daha Geç Uyuyor

  • 21-02-2018, 09:54
  • 0 Yorum
  • 6 ay önce
Zeki insanlar daha mı geç uyur? IQ seviyesi ile uyku arasında bir bağ olabilir mi? Yıllar önce de bu konu hakkında bilim insanları bir araya gelip bu konuyu araştırmıştı. American Study Dergisi, London School of Economics, BBC ve Psychology Today’den çıkan sonuç hep aynı. Zekâ ile uyku arasında güçlü bir bağlantı var ve zeki insanlar daha geç uyuyor! Peki siz daha çok hangi saatte uyuyorsunuz?
American Study Dergisi, Amerikalı gençler üzerinde yaptığı araştırmanın neticesinde, zeki insanların hafta içi de hafta sonu da diğer insanlardan daha geç yattıklarını ispatladı.

Zeki İnsanların Gözüne Uyku Girmiyor
Londra School of Economics Psikoloji Profesörü Satoshi Kanazawa, zekâ seviyesi ile uyku düzeni arasındaki bağlantıyı ortaya koydu. Profesör, geceleri geç uyuyan ve zihnini aktif olarak kullanması gereken insanların daha zeki olduklarını savunuyor. Zekâ düzeyi daha düşük olanlar da yatağa erken girmeyi seçiyor. Tabii bu insanların gündüz vakti daha verimli çalışabildiklerini de bir gerçek.

Geç Yatmak Ruh Sağlığına İyi Geliyor!
Aslında en bilimsel açıklamayı ise BBC yapıyor. BBC’nin yayımladığı rapora göre, gece geç yatan insanlar ruh sağlığı açısından herhangi bir sorun yaşamıyor. Üstelik daha az stresli oluyorlar. Burada en büyük etken, kortizol adı verilen madde. Bu madde kas ağrısı, soğuk algınlığı ve baş ağrısına neden oluyor. Sabah erken kalkanlar daha fazla kortizol kullandıkları için fiziksel yorgunluk seviyesi artıyor. Bu da ruhsal sağlığın bozulmasına neden oluyor. Geç saatte yatanlarda ise bu bozukluğun çok daha az seviyelerde olduğu görülüyor.

IQ seviyesi diğer insanlara göre daha yüksek olanların, genel anlamda her şeye daha fazla kafa yordukları ve kafaları sürekli meşgul oldukları ortada. Kendilerini yorgun hissettikleri için yatağa erken girseler bile bir türlü gözlerine uyku girmiyor. Bu yüzden de geç saatlere kadar ayakta kalmak kaçınılmaz bir durum. Hepimizin malumu, geç saatlerde etraf daha sessiz olur ve kimseyle muhatap olmak zorunda kalmadan işinize konsantre olabilirsiniz.

IQ Seviyesine Göre Uyku Saatleri
Psychology Today Dergisi, yayımladığı bir makalede insanların yattığı saatleri IQ seviyeleri ile karşılaştırılmış. Ortaya şu sonuçlar çıkmış:

125 ve üzeri IQ’ya sahip olan zeki insanlar, hafta içi gece 00.29’da uyuyup, sabah 07.52 uyanırken, hafta sonu yatağa girme saati 01.44’ü buluyor.

IQ seviyesi 75 ve altı olan insanlar, hafta içi gece 23.41 ile sabah 07.20 arası, hafta sonu ise gece 00.35 ile sabah 10.09 arasında uyuyorlar.

90 ve 110 IQ aralığında, yani ortalama sayılan zekâ seviyesine sahip olanlar, hafta içi akşam 00.10 ile sabah 07.32, hafta sonu ise gece 01.13 ile sabah 10.14 arasında uykuda oluyorlar.

Görünen o ki, zeki insanlar için hayat gece herkes uyuduktan sonra başlıyor. Bu insanlara psikolojide ‘gece baykuşu’ adı verildiğini de belirtmeden geçmeyelim.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Motivasyon

Herkes zengin olmak ister. Ama bazı anlar gelir ki zengin olma hayallerinizle vedalaşmanız gerekir. Genellikle girişimci ruhu olmayan ya da ...

Motivasyon

İnsanlar yıllar boyunca başarı kavramının içini doldurmak için uğraşıp durdular. Nasıl başarılı olunur? Başarının ...

Kişisel Gelişim

İçinde bulunduğumuz çağda hemen hemen her birey, son derece güçlü kalmak ve motivasyonunu asla kaybetmemek ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Kişisel Gelişim

Çoğumuz iş hayatında zaman zaman bazı olumsuz davranışla ile karşılaşır ya da kendisine olumsuz gelen bazı durumlar ile yüz ...

home search notifications 1 person