"karamsar kişi her fırsatta bir zorluk görür, iyimser ise her zorlukta bir fırsat."
-Winston Churcill
Apple’dan Kovulan Steve Jobs, Kovulduktan Sonra Neler Öğrendi?

Apple’dan Kovulan Steve Jobs, Kovulduktan Sonra Neler Öğrendi?

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 4 DK
  • 17-04-2018
  • 0 yorum
  • 4K

Apple’dan Kovulan Steve Jobs, Kovulduktan Sonra Neler Öğrendi?

Başarısızlık=Başarı

Steve Jobs, Apple şirketinin kurucu ortaklarından biri olarak ün salmış olsa da şirketin kurulum aşamasında sular pek de durgun değil. 80’lerin orasında şirket daha bebek adımlarıyla ilerlerken Steve Jobs, hayatının en büyük derslerinden birini aldı. Apple’dan kovuldu ve MIT’de dersler vermeye başladı.

Bugüne geldiğinizde verdiği derslerin bazıları ortaya çıktı ve Jobs’un bu dönemde neler öğrendiğini gün yüzüne çıkardı. Aslında Jobs, tüm girişimcilerin yolun en başında alması gereken dersleri öğrendi. Ve tüm bunları sadece öğütlerle değil, deneyimleyerek elde etti. Şimdi bu dersler, yeni girişimcilere yol göstermek için önemli bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor.

"İnsanlara Başarılı Olmaları İçin Yardımcı Olmalıyım"


Steve Jobs, MIT derslerinin birinde şunları söylüyor:

“Artık doğru yapılmayan bir şey gördüğümde, ilk tepkim onu düzeltmek olamaz. Burada bir ekip kurduğumuzu ve sadece gelecek yıl değil, önümüzdeki on yıl boyunca harika şeyler yapacağımızı söylemek olur. Artık kendime sorduğum ilk soru şu: İşlerinde başarısız olan bir kişinin öğrenmesine yardım etmek için ne yapmam gerekir? Bu bazen benim için acı verici olsa da bunu yapmak zorundayım. Aslında hâlâ içimden bir parça gidip sadece hatayı düzeltip gitmek istiyor. Fakat konu insanlar olduğunda uzun vadeli başarı odaklı bir iletişim kurabilmek için onlara doğruyu öğretmeli ve başarılı olmaları için yardımcı olmalıyım.”

Kurucu Ortağını Kovan Şirketin Başarısının Sırrı


Jobs, kurucu ortağı olduğu Apple’dan kovulduktan sonra neleri yanlış yaptığını düşündü. Aslında o da şirket içerisinde hepimizin yaptığı hataları yapmıştı. Hataların kaynağını bulmak ve insanların hatalarından ders almasını desteklemek yerine, doğrudan hataları düzeltmek. İş hayatını düşündüğümüzde hepimiz hataları düzeltmeye çalışmıyor muyuz? Çalışanların başarılı olması, şirketin başarılı olması anlamına gelir. Yani, çalışanların hatalarını düzeltmek yerine onlara öğretmeye çalışmak, şirket içerisinde kalıcı çözümlerin sağlanmasını destekleyecektir.

Gelişim İçin Öğrenme ve Öğrendiklerini Uygulama


İster kendi şirketiniz olsun ister bir şirkette çalışın, çalışma arkadaşlarınızın öğrenmesini desteklemeden büyümeniz mümkün değildir. Apple örneğinde olduğu gibi anlık çözümler sadece anlık başarılar getirir. Hatta bazı durumlarda işinizden ya da yatırımınızdan olmanıza neden olabilir. Jobs, Apple’daki pozisyonuna döndükten sonra yeni öğrendiği yaklaşımları uygulamaya başladı. Şirketin mevcut başarısını düşündüğümüzde uyguladığı yaklaşımların başarısını görebiliyoruz. Peki biz ne yapmalıyız?

Öğrenen Girişimler ve Şirketler


Uzun dönemli başarı elde etmenin bir numaralı kuralı öğrenmeye odaklanan girişim veya şirketler oluşturmak. Jobs’un durumunda olduğu gibi tüm çalışanların öğrenme sürecine aktif olarak katılması önemlidir. Böylelikle şirket içi mekanizmalar için kalıcı çözümler üretilebilir. Yöneticilerin çalışanları başarı sağlamak için motive etmesi, şirket içi süreçlerin aktif olarak uygulanmasını destekleyecektir. Öğrenen girişimleri oluştururken tüm katılımcıların birbirini desteklediği bir ortam sunmak gerekli. Yani ego savaşlarını bir kenara bırakmak. Böylelikle Steve Jobs gibi girişiminizi başarı için yönlendirebilirsiniz.

İnternete sızan MIT derslerinin ilkini buradan izleyebilirsiniz.

"Apple’dan Kovulan Steve Jobs, Kovulduktan Sonra Neler Öğrendi?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et