"Yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin. Yol olmayan yerden gidin ki; iz bırakın."
-Anonim
Anadolu'nun Bağrından Gelip Amerika'da Milyarder Oldu: Hamdi ULUKAYA

Anadolu'nun Bağrından Gelip Amerika'da Milyarder Oldu: Hamdi ULUKAYA

  • 4 DK
  • 21-09-2017
  • 0 yorum
  • 1K
Şu an Amerika’da Chobani isimli yoğurt üretimi ve satışı yapan şirketiyle bir Türk milyarder olan Hamdi Ulukaya, Erzincan ilinin İliç ilçesinde yaşayan ve kendi çapında yoğurt ve peynir üretimi yapan mütevazi bir ailenin çocuğudur. Lise öğrenimini Sivas’ta yatılı olarak Öğretmen Lisesinde geçiren Hamdi Ulukaya üniversite yaşına geldiğinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler bölümünü kazandı. Üniversitenin ikinci yılında dil öğrenmek için Amerika’ya gitti. Bir kaç yıl sonra New York’un kuzeyinde bir çiftlikte çalışmaya başladı. Daha sonra babasının tavsiyesi üzerine peynir üretmeye başladı.Bir gün gelen bir postadan çıkan satılık yoğurt fabrikası ilanını önce önemsemeyip çöpe attı. Yarım saat kadar sonra merakına yenik düşüp kartı çöpten geri çıkardı ve ilandaki numarayı aradı. Fabrika için istenen fiyat 700 bin dolardı. Ve bu fiyat Hamdi Ulukaya’ya göre çok düşük bir rakamdı çünkü fabrika içindeki bütün üretim sistemi ve makineleri ile birlikte satılıyordu.

 

Fiyat uygun olmasına uygundu ama Hamdi Ulukaya’nın cebinde 700 bin dolar yoktu. Fakat karşısına muhteşem bir fırsat çıkmıştı. Amerika’nın küçük işletmeleri destekleyen bir kurumu vardı ve bu kurum bankalarla ortak olarak şu şekilde çalışıyordu; eğer bir girişimci bir iş kurmak isterse ve bu işin o kurum tarafından gelecekte kâra geçeceği düşünülüyorsa sermayenin %50’sini devletin bu kurumu, 40%’ını anlaşmalı olan banka ve kalan 10%’unu da girişimcinin kendisi tedarik ediyordu. Bu fırsatı değerlendiren Hamdi Ulukaya bu fabrikayı Ağustos 2005’de satın aldı.

 

Önceki yetkiliye “eskiden burada çalışan ve işe almam için bana önerebileceğin kimse var mı?” diye sordu ve 5 kişinin ismini aldı. Bu 5 kişiden dördünü işe alan Hamdi Ulukaya, yanında bir arkadaşı, kendisi ve bu 4 kişi ile fabrikaya ilk kez girdiğinde ilk iş olarak boya alıp dış cepheyi beraber boyamaları gerektiğini söyledi. Tam da burada Hamdi Ulukaya bir konuya değinerek şöyle söylüyor; “Bugün fabrikaya gittiğinizde ofisin ilk girişinde Let’s Paint The Walls yani Hadi Duvarları Boyayalım yazar. Bu bir başlangıçtır. Yani bir işe başlamak çok önemli bir şey.” Ve asıl vermek istediği mesajı da şu sözler ile veriyor; “Oturup kafanızı karıştırıp düşünmekle bu iş olmaz. Çalışırken düşünmeniz lazım, yürürken düşünmeniz lazım.”Tam iki yıl boyunca bu ekibiyle kendi tabiriyle fabrikanın içinden çıkmayan Hamdi Ulukaya, en mükemmel yoğurt formülünü ve yoğurt kabını buluna kadar bir çok ürünü inceledi, bir çok ülkeye gidip araştırmalar yaptı ve büyük yoğurt üreticileri ile görüştü. Hatta marketlere gidip müşterilerin hangi yoğurtları aldıklarını bile gözlemledi.

 

Aklındaki mükemmelliğe 2 yıl sonra ulaşan Hamdi Ulukaya Eylül 2007 yılında bir gecede 300 koli üretim yaparak ilk ürünlerini çıkartmış oldu. Zaman içerisinde büyük süper marketler zincirleri ile de anlaşan Hamdi Ulukaya ürün satışlarının çok iyi olduğunu öğrenince artık bu işin ürünü satmakla değil ürünü kendi kendini satabilecek şekilde güzel yapmakla ilgili bir mesele olduğunu çözümledi.

 

Bundan sonraki süreçte satış oranlarını ve çalışan eleman sayısı katlanarak devam etti ve 5. yılın sonunda yani 2012 yılında 3000 çalışanı olan ve 1 milyar dolarlık bir satış hacmine ulaşarak Amerika’da dışarıdan yatırım almadan bu kadar hızlı yükselen ilk firma olarak tarihe geçti.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın