"Yükün dürüstlükse gücün belki düşer ama başın düşmez!"
-Anonim
Amerika'ya Göç Edip Milyar Dolarlık Şirket Kuran 8 Başarılı Girişimci
Ömer K.
Ömer K. 23 Takipçi

Amerika'ya Göç Edip Milyar Dolarlık Şirket Kuran 8 Başarılı Girişimci

  • 4 DK
  • 11-09-2017
  • 0 yorum
  • 2K
Amerika, pek çok kişi için güzel bir yaşam kurma ve aileyi güvence altına alma hayallerinin kurulduğu bir ülke olarak görülüyor nedense. Göçmenlerin pek çoğu da Amerika’ya giderek büyük paralar kazanmayı hayal ediyor. Buna Türkiye’de yaşayanlar da dahil. Ancak Amerika’ya gidip sıradan bir yaşam süren insanlar da görüyoruz. Tabii bu insanlardan bazıları gerçekten istedikleri yaşamı elde edebiliyorlar.

Milyar dolarlık şirketlerin tam yarısının göçmenler tarafından kurulduğunu söylesek şaşırır mısınız? Wall Street Journal’ın araştırmaları bunu gösteriyor. İşte, Amerika’ya başka bir ülkeden göç ederek milyarderler listesine adını kazıyan 8 başarılı girişimci…
1. Elon Musk (Tesla Motors ve SpaceX)


Amerika'ya Göç Edip Milyar Dolarlık Şirket Kuran 8 Başarılı Girişimci 1

Çoğumuzun adını mutlaka duyduğu Elon Musk, Tesla Motors ve SpaceX’in kurucu ortağı. Kendisi Güney Afrika’da doğdu ve kasabada büyüdü. Annesinden ayrıldıktan sonra Pretoria’da yaşadı. 17 yaşında Kanada’ya göç eden Musk, annesiyle birlikte açlık sınırında yaşamını sürdürdü. Queen Üniversitesi’nde eğitim gördükten sonra Amerika’daki Pennsylvania Üniversitesi’nden de mezun oldu. Musk, girişimcilik dünyasında bugün sıklıklı konuşulan isimlerden biri olmayı başardı.

2. Eren Bali (Udemy)


Amerika'ya Göç Edip Milyar Dolarlık Şirket Kuran 8 Başarılı Girişimci 2

Udemy’nin kurucu ortağı Eren Bali, Malatya’lı. Malatya’da zor şartlar altında okuduktan sonra ODTÜ’ye girdi. Ardından birkaç firmada iş tecrübesi edindi ve mezuniyetinin ardından Oktay Çağlar ile Udemy projesine girişti. Türkiye’de pek başarılı olamayan girişimlerini Silikon Vadisi’ne taşıyan Bali, burada 50 yatırımcı tarafından reddedildi. Yine de pes etmedi. Birkaç yıl sonra 12 milyon dolarlık yatırım aldıktan sonra Udemy’nin başarı hikâyesi başladı.

3. Renaud Visage (Eventbrite)


Amerika'ya Göç Edip Milyar Dolarlık Şirket Kuran 8 Başarılı Girişimci 3

Eventbrite kurucu ortağı Renaud Visage, Fransa’da doğdu ve Cornell Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Kurucu ortağı Julia ve Kevin ile birlikte Eventbrite’a 2006’da San Francisco’da başladı.

4. Garrett Camp (Uber)


Amerika'ya Göç Edip Milyar Dolarlık Şirket Kuran 8 Başarılı Girişimci 4

Hepimizin bildiği Uber’in kurucu ortağı Garrett Camp, Kanada’da doğdu ve Calgary Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği bölümünde okudu. Zamanında kurucusu olduğu StumbleUpon için San Francisco’ya taşındı. Camp, burada Uber’i kurarak büyük başarı yakaldı.

5. Peter Thiel (Palantir)


Amerika'ya Göç Edip Milyar Dolarlık Şirket Kuran 8 Başarılı Girişimci 5

Palantir’in kurucu ortağı Peter Thiel, Almanya’da doğdu ve bir yaşlarındayken ailesiyle birlikte Amerika’ya göç etti. Ohia eyaletinde yaşamaya başlayan Thiel, Güney Afrika ve Swakopmund gibi bölgelere taşındı. Sonunda Californiya’da kalıcı olarak yerleşti. Stanford Üniversitesi’nde Felsefe okuyan Thiel, aynı okulun Hukuk Fakültesi’ni de başarıyla bitirdi.

6. Patrick Collison (Stripe)


Amerika'ya Göç Edip Milyar Dolarlık Şirket Kuran 8 Başarılı Girişimci 6

Stripe kurucu ortağı Patrick Collison, İrlanda’da doğdu. Bilgisayar üzerine ilk kursunu 8 yaşındayken Limerick Üniversitesi’nde alan Collison, Castletroy College’dan mezun oldu. Ardından da Elon Musk ve Peter Thiel’in yatırımlarıyla Stripe’i kurdu.

7. Amr Awadallah (Cloudera)


Amerika'ya Göç Edip Milyar Dolarlık Şirket Kuran 8 Başarılı Girişimci 7

Cloudera kurucu ortağı Amr Awadallah, Mısır doğumlu. Kahire Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği yüksek lisansını yapan Awadallah, Standford Üniversitesi’nde de doktorasını tamamladı. Awadallah, Cloudera’yı 2008’de kurdu.

8. Adam Neumann (WeWork)


Amerika'ya Göç Edip Milyar Dolarlık Şirket Kuran 8 Başarılı Girişimci 8

WeWork kurucu ortağı Adam Neumann, İsrail’de doğdu. İsrail ordusunda görev yaptıktan sonra hayallerinin peşinden koşarak Amerika’ya yerleşti. WeWork’ten önce bebek giyim şirketinde deneyim kazandı. WeWork, şu an 16 milyar dolar değerine ulaştı.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et