Amazon’un Piyasa Değeri 1 Trilyon Doları Aştı

Amazon’un Piyasa Değeri 1 Trilyon Doları Aştı

  • 2 DK
  • 05-09-2018
  • 0 yorum

ABD’li perakende devi Amazon, Apple firmasından sonra piyasa değeri 1 trilyon doları bulan dünyadaki ikinci şirket oldu.

Amazon’un hisseleri New York borsasında Cuma günü hisse başına 2.012,71 dolardan kapanmıştı. An itibariyle 2.50,27 dolardan işlem görmeye başlayan Amazon hisseleri böylelikle Amazon’un piyasa değerinin 1 trilyon doları geçmesini sağladı. Amazon bu seviyeleri gören tarihteki ikinci şirket olmayı başardı. İlk şirket bahsettiğimiz üzere geçtiğimiz aylarda bunu başaran bir başka teknoloji devi Apple idi.

Amazon’un kurucusu unvanını taşıyan Jeff Bezos’un servetine gelince… An itibariyle Jeff Bezos’un serveti de 2,6 milyar dolarlık artış ile 167,3 milyar dolara ulaşmış oldu.

Amazon’un bu yılın ikinci çeyreğindeki net karı olan 2,5 milyar dolar, bir şirketin sadece bir çeyrekte elde ettiği en yüksek net kar olarak tarihe geçti. Amazon’un net karı ayrıca üst üste üç çeyrek 1 milyar doların üzerinde seyretti.

Jeff Bezos’un basit bir e-ticaret sitesi tasarlayarak kurduğu Amazon’un bugünlerde bir perakende devi haline gelmesi tesadüf değil. Vizyon, strateji, planlama ve geleceği öngörebilme gibi özellikleri barındıran bu gelişme, birçok girişimciye de örnek olacak cinsten.

 

Kaynak: Hürriyet

YORUMLAR