Amazon'un Müşteri İlişkilerindeki Başarı Sırrı

Amazon'un Müşteri İlişkilerindeki Başarı Sırrı

  • 4 DK
  • 11-01-2018
  • 0 yorum
Amazon, 1994’ten bu yana ciddi bir ilerleme kaydetti. Bugün ulaştığı ve hızla büyümeye devam eden milyar dolarlık hisse değerlerinin arkasında ne olduğunu merak ettiriyor. İlk 1 trilyon dolarlık şirket olma yolunda da şu sıralar Apple ile yarışıyor. Bizi bu yazıda ilgilendiren konu ise Amazon’un başarılı müşteri ilişkileri…

Dijital dünyada en küçük bir memnuniyetsizlik bile çok hızlı yayılıyor. Bazı markalar bu yüzden batışa sürükleniyor. İşini iyi bilen e-ticaret şirketleri ise bu konuda profesyonelce davranıyor. Bilim kurgu sahnelerini andıran projeleri ile e-ticarette yeni bir çağ açmaya hazırlanan Amazon, işte bu profesyonellerden biri.

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, müşteri iletişiminin ne kadar önemli olduğunun farkında. Bezos, “Eskiden bir müşteriyi mutlu ettiğinizde beş arkadaşına söylerdi. Şimdi ise internet sayesinde bunu 5 bin arkadaşıyla aynı anda paylaşabiliyor” diyor.

Biz de sadık müşteri kitlesine nasıl sahip olabileceğimizin farkına varalım ve işimize büyük ivmeler kazandıralım diye Amazon’un müşteri ilişkileri yönetiminden bazı dersler çıkaralım dedik.
1. Müşterilerin Kendi İsteklerini Siz YaratınJeff Bezos, müşterilerin kendi isteklerinin daha ne olduğunu bilmeden sizin onları verebilmeniz gerektiğini söylüyor: “Onlar henüz bilmeseler bile müşteriler her zaman daha iyisini isterler ve sizin müşterileri memnun etme arzunuz onların adına daha iyisini bulmaya sürükler. Hiçbir müşteri Amazon’a Birincil Üyelik Programı’nı yaratmaları gerektiğini söylemedi, sonrasında açıkça görüldü ki bunu gerçekten istiyorlar.”

İşte bu yüzden müşterilerinizi tanımak için çaba gösterin. Onlarla konuşun, sürekli gözlemleyin ve onları kendilerinden bile daha iyi tanımayı amaçlayın.

2. Kişiselleştirilmiş Öneriler SununMüşterilerinize toplu bir şekilde önerilerde bulunabileceğiniz gibi, seçtiğiniz bazı müşterilere özel öneriler de sunabilirsiniz. Müşterilerinizle kurduğunuz tüm iletişimin arşivlenebileceği yazılımlar edinin. Dilediğiniz müşteriyle tekrar iletişime geçin ve onların karşısına “daha önceden satın almış olduğunuz şu ürün ile aynı kategoride yer alan şu ürün size özel yüzde X indirimli” gibi kampanyalarla çıkın.

3. Şikâyet ve Önerilere Kulak AsınEğer memnuniyet odaklı bir yaklaşım benimsemeye kararlıysanız, gelen şikâyetlere çözüm bulmaktan daha fazla şey yapmanız gerekiyor. Sizinle şikâyetlerini paylaşan müşterileri bir zaman sonra hayranlarınız hâline getirin. Bunun için de müşterilerinizin iletişim bilgilerini alarak onlarla birebir iletişim kurun.

4. Müşterilerinizin Memnun Olduğundan Emin OlunMüşteri ilişkileri dediğimiz şey, bir ürünün satış işlemi gerçekleşmeden önce başlar ve ürün kullanılırken bile devam eder. Müşterilerinizle iletişime geçen çalışanlarınızın yeterliliklerini gözden geçirmeniz çok önemli. Eğer mümkünse müşterilerinize satış sürecinin her aşamasını değerlendirebilecekleri bir form sunun. Onların sizden memnun olduğundan emin olun.

5. Müşteri Odaklılık Takıntınız Olsunİşletmeler genel anlamda üretim odaklı, teknoloji odaklı ve rakip odaklı olurlar. Ancak sizin daha çok müşteri odaklı olmanız, hatta bunu takıntı hâline getirmeniz gerekiyor. Jeff Bezos’a göre, takıntılı derecede müşteri odaklı olmak, ilk günkü canlılığınızı korumanıza yardımcı olur.
YORUMLAR