"keskin bıçak olmak için çok çekiç yemek gerekir."
-Atasözü
"Ama Tutamıyorum Zamanı" Diyenler İçin Öneriler

"Ama Tutamıyorum Zamanı" Diyenler İçin Öneriler

Tembel Yazar
Tembel Yazar 3 Takipçi
  • 4 DK
  • 02-11-2017
  • 0 yorum
  • 1K

"Ama Tutamıyorum Zamanı" Diyenler İçin Öneriler

Başarısızlık=Başarı

İş dünyası zamana karşı yarışıyor. Günün büyük bir bölümünü çalışarak geçiren başarılı kişiler, bu kadar yoğun iş temposuna rağmen hala "vaktim yetmiyor" diyebiliyor. Hâlbuki zamanın kontörlünü sağlamak ve daha dengeli bir hayat düzenine geçmek oldukça kolay… Zaman yönetimi uzmanı, yazar Pierre Longin; ‘Zamanı Ehlileştirin’ adlı kitabında, bu konuya değinerek zaman değerlendirmesini iyi yapamayanlara birçok öneri de bulunuyor. İşte, zaman kontrolü için birbirinden önemli önerilerAma Tutamıyorum Zamanı Diyenler İçin Öneriler 1
İletişimi Kesmeyi Bilin


Akşamları, hafta sonları, tatillerde ve çalışmadığınız günlerde işinizle olan tüm bağlarınızı kesip atın. Hiçbir şekilde iş için telefon görüşmeleri yapmayın, maillere cevap vermeyin ve iş dışındaki planlarınızı asla ertelemeyin. Bu sayede ertesi güne, haftaya ve sezona en iyi şekilde başlamış olacaksınız.
Haftanın Üç Akşamı Erkenci Olun


Fazla mesailer, geç iş çıkış saatleri, sabaha karşı evde olmalar kesinlikle iş yaşamanızda olmasın. Bu şekilde fazla çalışmış değil, ertesi günün verimini düşürmüş olursunuz. Haftanın üç gününü kendinize ve ailenize ayırabilirsiniz. Çok önemli işlerde ise aşırıya kaçmayacak şekilde evde çalışabilirsiniz.
Konsantre Zamanlar Belirleyin


Günün belli saatlerinde hiç kimse ve hiçbir şey tarafından rahatsız edilmek istemediğinizi belirtin. Bu süre içerisinde işinize yoğunlaşın ve konsantre olun. Toplantılar, görüşmeler, telefonlar ve daha bir sürü etken olsa da konsantre zamanları dolu dolu geçirin ve asla zamanınızı boşa harcamayın.
Kendinize Bile Hayır Demeyi Bilin


Başarılı olma ve çok kazanma isteği size sürekli daha fazla çalış, daha fazla çalış diyecektir. Ancak sizlerin bunu dinlememesi ve çalışmayı bir süreden sonra bırakması gerekir. İçinizden gelen daha fazla çalış komutlarına hayır demeyi bilin ve daha fazla çalışmak yerine daha nitelikli çalışma yöntemini tercih edin.
Yardım Talebinde Bulunun


Bazı şeyleri kendiniz başarmak veya ortaya çıkarmak yerine, o işi daha iyi yapacak kişilerden yardım isteyin. İş bölümünü ve insanları koordine etmeyi iyi bilirseniz zamanını da etkili kullanmış olursunuz.
Program Yapın ve Programdan Asla Şaşmayın


Her ne kadar yepyeni sürprizler çıksa da günlük, haftalık ve aylık planlar oluşturun. Bu planlarda boş zamanlarınızı, iş sürelerinizi ve çalışma zamanlarınızı ayrıntılı bir şekilde yazın. Böylece düzenli ve planlı işleriniz hiçbir zaman aksamayacaktır.
Süre Konusunda Tavrınız Net Olsun


Hiç planda olmayan telefon görüşmelerinin yaşanması veya randevusuz bir misafirin kapıya dayanması durumunda konuşmaya geçmeden önce ne kadar vaktiniz olduğunu belirtin. Eğer ki baktınız, olay uzuyor ve zamanınızı boşa harcıyor ileri bir tarihe randevu vererek, baştan belirttiğiniz zaman diliminde görüşmeyi sonlandırın.
İyi bir Asistan Fazladan Zaman Kazandırır


Profesyonel ve işinde başarılı asistanlar, yöneticilerin gün içerisinde adeta eli ayağı olurlar. Hangi telefonun direkt bağlanacağı, hangi konunun önemli olduğu, hangi kişiyle görüşülmesi gerektiği gibi tüm önemli durumları bilecek ve sizleri ilgilendirmeyen konularda gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.
Uyku Zamanlarından Asla Taviz Vermeyin


Zinde bir vücut için beslenme ve uyku en önemli iki unsurdur. Bunlar eksik olduğunda vücudun dengesi bozulur ve gün içerindeki tüm çalışmalar verimsizleşir. Bu yüzden de gece uyku zamanlarının hiçbir şekilde kesintiye uğramaması gerekir. Uyku kesinlikle kayıp zaman olarak görülmemeli ve vücudun beklediği uyku süreleri karşılanmalıdır.
Yalnız Kalmayı İhmal Etmeyin


Yılın belli dönemlerinde birkaç gün de olsa kendi başınıza kalın. Ailenizden ve sevdiklerinizden uzak bir yerde planlarınızı gözden geçirin, motivasyonunuzu tazeleyin ve en önemlisi yeniden işe başlamadan önce zinde bir algıyla masanızın başına geçin.

""Ama Tutamıyorum Zamanı" Diyenler İçin Öneriler" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et