"Hayatındaki herkesin sana inanması için gereken ilk adım senin kendine inanmandır."
-Anonim
Alabileceğiniz Girişimci Destekleri ve Miktarları
Tembel Yazar
Tembel Yazar 1 Takipçi

Alabileceğiniz Girişimci Destekleri ve Miktarları

 • 4 DK
 • 05-10-2017
 • 0 yorum
 • 916
Herkes kendi işini kurmayı ister. Ancak maddi imkansızlıklar bu istekleri boşa çıkartıyor. Çok sağlam bir girişim fikriniz olsa bile eğer ki yeterli maddi desteğiniz yoksa bu fikri hayata geçirmeniz zorlaşacaktır. İş kurmak ve bu işi devam ettirmek tamamen maddi güçle alakalıdır.  Bir girişimin başarılı olması için yetenek ve çalışma kadar gerekli olan en büyük unsur maddi destektir.

Sosyal bir devlet anlayışı politikasını benimseyen ülkemizde sermayesi olmayan genç ve başarılı girişimciler için destekler veriliyor. Devlet destekli geri ödemesiz krediler birçok farklı seçenekte karşımıza çıkıyor ve genç girişimciler için adeta taze kan oluyor.

Genel Destek


KOSGEB desteklerinden faydalanarak büyümesinin sürdürülmesi amaçlanan düşük kapasiteli KOBİ’ler için genel destek programları uygulanıyor. Bu genel destek programlarına göre KOBİ’lere;

 • Yurtiçi fuarları için 45 bin TL

 • Yurtdışı fuarları için 75 bin TL

 • Eleman istihdam ettirmek için 50 bin TL

 • Danışmanlık için 22 bin TL

 • Eğitim için 20 bin TL

 • Lojistik için 40 bin TL


Yeni Girişimci Desteği


Yeni girişimci desteğinden yararlanmak için öncelikle ücretsiz olarak KOSGEB tarafından verilen uygulamalı girişimcilik eğitiminden başarılı bir şekilde mezun olmanız gerekiyor. Bu eğitimi tamamladıktan sonra işletmenin kuruluşu, makine, sistem, donanın ve yazılım ile işletme giderleri için 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz devlet desteği sağlanıyor.

Ar-Ge ve İnovasyon Desteği


Devlet destekleri birçok farklı içerikte ve farklı rakamlarda genç girişimciler için sunuluyor. Araştırma ve geliştirme için oldukça teşvik sağlayan KOSGEB, kendini bu yönde geliştirmek isteyen işletmelerin yolunu açıyor ve oldukça fazla imkan tanıyor. Ar-Ge ve İnovasyon desteği olarak;

 • 20 bin TL’ye kadar %100 geri ödemesiz başlangıç sermayesi

 • 150 bin TL’ye kadar %75 geri ödemesiz, makine, donanım, sistem, hammadde ve yazılım giderleri sermayesi

 • 150 bin TL’ye kadar %75 geri ödemesiz personel yardımı

 • 100 bin TL’ye kadar %75 geri ödemesiz proje araştırma ve geliştirme destekleri alınabiliyor.


Endüstri Uygulama Desteği


Yeni bir ürünün üretilmesi veya mevcut bir ürünün kalitesinin arttırılması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi gibi teknik ilerleme uygulamalarının sağlanması ve buna dair projelerin gerçekleştirilmesi için sağlanan devlet desteğine endüstriyel uygulama desteği deniyor. Projenin değerlendirilmesi ve olumlu bulunması halinde proje maliyeti kadar destek sağlanıyor.

KOBİ Proje Destekleri


Kobilerin üretimden organizasyona, dış ticaretten insan kaynakları ve mali işlere kadar sunacağı tüm projelerde 150 bin TL’ye kadar %60 geri ödemesiz devlet desteği alınabiliyor.

Teknolojik Ürün Tanıtımı ve Pazarlama Desteği


Teknolojik tabanlı ürünlerin satışını ve pazarlamasını yapacak kobiler için de devlet desteği bulunuyor. Yurtiçinde yapılacak tanıtım ve pazarlama için 50 bin, yurtdışında yapılacak pazarlama ve tanıtım için ise geri ödemesiz 100 bin TL’ye kadar devlet desteği sağlanıyor.

İşbirliği – Güçbirliği Destekleri


Birbirinden bağımsız şirketlerin bir araya gelerek ortak tedarik, tasarım, imalat ve ortak pazarlama yapması ve işlerini geliştirmesi için devlet farklı miktarlarda destek kredileri veriyor. En az 5 şirketin bir araya gelerek başvurabileceği bu destek kredisinde 300 bin TL’ye kadar geri ödemesiz, 700 bin TL’ye kadar geri ödemeli destekler sağlanıyor.

İşletme Hızlandırma Destekleri


Kuluçka döneminde olan işletmeleri hareketlendirmek ve uluslararası pazarlarda yer almasını sağlayarak ihracatın arttırılmasını hedefleyen KOSGEB, bu işletmelerin gelişmiş girişimcilik ekosistemleri içinde yer alması adına %80 oranında geri ödemesiz 60 bin dolara kadar destek sağlıyor.

Yeni girişimcilerin ortaya çıkması ve yeni girişimlerle ülke ekonomisinin canlanması için verilen bu geri ödemesiz krediler öyle kolay bir şekilde alınamıyor tabi… Devlet destekli geri ödemesiz kredilere başvurmak için istenen tüm kriterleri sağlamış olmak gerekiyor. En ufak bir eksikte kredi çıkmayacağı gibi tekrardan başvurma da riske girebiliyor.

 

 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın