Akıllı Telefon Kilidi Ses Dalgaları İle Kırılabilecek

Akıllı Telefon Kilidi Ses Dalgaları İle Kırılabilecek

  • 2 DK
  • 07-09-2018
  • 0 yorum

Akıllı telefon kilidini ses dalgaları ile kırabilen bir yazılım geliştirildi. Akıllı telefonlarınızda bulunan kilidin açılmasını sağlayan sistem sonar bir sistem. Bu sistem parmak hareketlerinizi ekran boyunca ses dalgaları ile takip ettiği için SonarSnoop olarak adlandırılıyor.

Geliştirilen bu yazılım insan kulağının duyamayacağı boyutlarda ses dalgaları üreterek, akıllı telefon kilidinizi çözmeyi başarıyor. İngiltere’de Lancaster Üniversitesi’nde ve İsveç’teki Linköping Üniversitesi’nde Samsung Galaxy S4, Android 5.0.1. için test edilen bu yazılımın için oldukça iyi performans gösterdiği konuşuluyor.

Kötü amaçlı yazılım kullanarak cihazınızın mikrofon ve hoparlör gibi uygulamalarını kullanabiliyor. Ayrıca şifrenizi kırmakla birlikte, üçüncü şahıslar ile de paylaşabilen kötü amaçlı bu yazılım, henüz daha %100 olarak kilidi açamıyor. Kötü amaçlı bu uygulamada makine öğrenme algoritması, olası tüm kilit açma ihtimallerini göz önüne alarak çalışıyor.

Konu hakkında yoğun bir çalışma gerçekleştiren araştırmacılar gelecekte de kullanılması olası olan bu yazılımın sadece akıllı cihazlarda değil, mikrofon ve hoparlör kullanan tüm cihazlarda uygulanabilmesinin mümkün olduğunu belirtiyorlar.

YORUMLAR