1. Ağızdan Ağıza Pazarlama Yoluyla Satışlarınızı Nasıl Artırırsınız?
Ağızdan Ağıza Pazarlama Yoluyla Satışlarınızı Nasıl Artırırsınız?
Ömer K.

omer.kacar

Ağızdan Ağıza Pazarlama Yoluyla Satışlarınızı Nasıl Artırırsınız?

  • 16-01-2018, 15:20
  • 0 Yorum
  • 6 ay önce
WOM (Word of Mouth), Ağızdan Ağıza Pazarlama, Dedikodu Reklam… Bu kavramları duymuş muydunuz?

“Reklamın iyisi kötüsü olmaz” diyenler çok haklı. Çünkü ağızdan ağıza pazarlama mantığı olumsuz müşteri yorumlarında bile satışı artırıyor!

Peki nedir bu ağızdan ağıza pazarlama dedikleri şey?

İsminden anlayabileceğiniz gibi, bir ürün veya hizmet hakkındaki yorumların geniş kitlelere duyurulma ve ürün veya hizmetin satışını hızlandırma süreci olarak tanımlayabiliriz.

Bizim insanımız genel anlamda başkalarının fikirlerine değer veriyor. Bu yüzden Türkiye’de bu pazarlama şekli çoğu zaman iyi işliyor. Açık söylemek gerekirse, “kazıklanmak” istemeyen herkes, ihtiyacı olan ürün veya hizmet hakkında deneyim sahibi olan yakınlarının fikirlerini alıyor. Tabii bu da satışı ciddi oranda etkiliyor.
Satış Yapmak Yanılsamadır
Geleneksel reklam çalışmaları, satış artırma konusunda hiçbir zaman kişisel etkileme veya ağızdan ağıza iletişim denen mekanizma kadar etkili değildir. Çünkü satış yapmak tam anlamıyla yanılsamadır. Tabii bu reklam bütçesi ayırmayacağımız anlamına gelmiyor. Yapacağınız tüm reklam çalışmaları ağızdan ağıza pazarlamayı tetikleyebilecek güce sahiptir.

Yaptığınız her çalışmanın ağızdan ağıza pazarlama açısından neler getireceğini önceden hesaplamalısınız. Özellikle de ağızdan ağıza iletişim zincirini başlatmak, sürdürmek ve güçlendirmek için çalışmalarınıza nasıl yön vereceğinizi iyice düşünüp karar vermeden önce asla reklam vermeyin, postayla bir ürün göndermeyin, bir müşteriyle iletişime geçmeyin. Pazarlamanın her öğesi, ağızdan ağıza tepki zincirine yol açacak şekilde tasarlanmalıdır.

İnsanların ilgisini zaten çekmeyi başarmışsanız, alışılmış pazarlama yöntemlerine daha fazla para harcamanız gerekmez. Bunu yapmak yerine, paranızı ağızdan ağıza iletişimi başlatmak için harcamak daha isabetli olacaktır.

Geleneksel Pazarlamadan 1000 Kat Daha Güçlü
Ağızdan ağıza pazarlama, geleneksel pazarlamadan 1000 kat daha güçlüdür. Ağızdan ağıza iletişimin gücünü asla küçümsemeyin. İnsanların çok küçük bir bölümünün her gün maruz kaldıkları binlerce ilanın, reklam filminin veya telefon çağrısının etkisiyle harekete geçtiklerini unutmayın. Ağızdan ağıza iletişime, hak ettiği saygıyla yaklaşın. Aslında satışı gerçekleştiren, sizin ürününüzün sahip olduğu görünürlüktür. Onun hakkında sizin söylediğiniz şeyler değil, müşterilerinizin söyledikleri daha önemlidir.

Atomun Parçalanması Gibi Bir Şey
Ağızdan ağıza pazarlama, tıpkı atomun parçalanması gibi can alıcı bir kitle olgusudur. Yavaş yavaş gelişecek, büyük etki yapacak veya denetlenebilecek ağızdan ağıza iletişim tepkisi diye bir şey yoktur. Bu yüzden her şeyi göze almalısınız. Ağızdan ağıza iletişimin ya hızı artarak patlayacağını ya da etkisinin azalıp söneceğini unutmamalısınız. Bu noktada ağızdan ağıza iletişimi kışkırtmak için yarım yamalak önlemlere başvurmamak çok önemli.

10 Katlık Artışlar Hedefleyin
Ağızdan ağıza iletişimi doğrudan doğruya etkileyerek, satışlarınızı 3 ve 10 kat arasında artırmanız mümkün. Küçük düşünmeyin. Yeni bir reklam kampanyası çok büyük bir başarıya ulaşsa bile, çoğu zaman satışları olsa olsa yüzde 10 veya 20 kadar artırabilir. Büyük düşünün. Ağızdan ağıza pazarlama yoluyla on katlık artışları hedefleyin. Bu yolla satışları yalnızca 5 kat artırmış olsanız bile kahraman yine siz olursunuz.

Yenilikçi Olup Olmadığınız Kimin Umurunda?
İnsanlar, karar verme döngüsünün her aşamasında ağızdan ağıza iletişime ihtiyaç duyarlar. Yeni müşteriler, “bu ürün denenmiş ve kanıtlanmıştır,” “bu hizmet çok yenilikçidir” gibi lafları sizden duymak istemezler. Açık söylemek gerekirse, sattığınız ürün veya hizmetin nasıl olduğunu sizin söylemiş olmanız kimsenin umurunda olmaz. Çünkü hepimiz karar verme sürecinin her aşamasında, kendimizi çevremizdeki insanlardan farklı şeyler duyma gereksinmesi içinde hissederiz.

Çığın Yuvarlanması İçin Çakıl Taşı Yeterli
Ağızdan ağıza pazarlama, gerçek bir çığdır. Bu çığın yuvarlanmaya başlaması için de küçücük bir çakıl taşı yeterlidir. İnsanların herhangi bir konuda uzman olan insanların söylediklerine kulak asma eğilimi henüz eskimedi. Bir uzmanın onayı doğru zamanda, doğru şekilde, doğru kişiler tarafından verildiğinde, bütün satış elemanlarınızın bir yılda gerçekleştirebilecekleri bütün satışlardan daha fazla satış gerçekleştirebilirsiniz. Tabii “uzman” dediğimiz kişi bir influencer, bir blogger, bir gazeteci de olabilir.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Kaan Gülten'in pazarlama deneyiminden alıntılanmıştır. Ülkemizin kriz dönemlerinde, kola tüketmeyelim, dolar bozduralım, şuna yasak ...

Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Girişimcilik

Doğru yerde ve doğru zamanda yapılan yatırım, hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Bunun en iyi örneğini Bitcoin’de gördük. Bitcoin, ...

Girişimcilik

Türk mobil oyun şirketi Gram Games, yakın zamanda Türkiye’den Londra’ya doğru açılmıştı. Bugüne kadar Amerika’da en çok ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Girişimcilik

 Girişimci olmak, bazen en dikkat çeken ve farklı iş fikirleri ile ilgilidir. Yine de en orijinal iş fikirlerinin bile başarı için ...

home search notifications 1 person