"sadece güneşli günlerde yürürseniz, hedefinize asla varamazsınız."
-Paulo Coelho
90 Yaşında E-Ticarete Başlayan Mobilya Satıcısı

90 Yaşında E-Ticarete Başlayan Mobilya Satıcısı

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 4 DK
  • 20-11-2017
  • 0 yorum
  • 3K

90 Yaşında E-Ticarete Başlayan Mobilya Satıcısı

Başarısızlık=Başarı
Dijitalleşmeyle birlikte değişen dünyamızda bazı hikâyeler bizi gerçekten çok şaşırtıyor. 90 yaşındaki mobilya ustası Mehmet İrfan Dolgun’un hikâyesi şaşırtmakla da kalmıyor, girişimciliğe adım atmak için geç kaldığını düşünen herkese ilham veriyor.

İzmir’in Ödemiş ilçesinde 70’li yıllarda ürettiği mobilyaları Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerine pazarlayan, geçirdiği rahatsızlıktan dolayı üretimi durduran 90 yaşındaki mobilya ustası Mehmet İrfan Dolgun, e-ticaretle tanıştıktan sonra mesleğine geri dönmenin sevincini yaşıyor.

İlham Veren Satıcı Hikâyeleri


90 Yaşında E-Ticarete Başlayan Mobilya Satıcısı 1

GittiGidiyor, yakın zamanda “İlham Veren Satıcı Hikâyeleri” adlı bir projeye imza attı. Proje, e-ticarete başlamak ve bu alanda kendini gelişmek isteyen işletmelerin örnek olacak başarı hikâyelerini gün yüzüne çıkarıyor. Gittigidiyor, Mehmet İrfan Dolgun’un hikâyesini şu şekilde aktarıyor: “Bazı hikâyeler mesafeleri aşar, yıllara meydan okur ve hiç beklenmedik şekilde bizleri bulur. GittiGidiyor satıcılarından Mehmet İrfan Dolgun’un hikâyesi de tam da bu cinsten. Geçtiğimiz sene bir telefon aldık ve Mehmet Bey'in GittiGidiyor’a üye olmak istediğini ancak yaşını seçtiği alanda kendi doğum yılına kadar geriye gidemediğini öğrendik. Aksiyon alarak doğum yıllarını çok daha geriye çektik. Tabii bu bile bizim için başlı başına bir hikâye iken, onu yerinde ziyaret etmek, bir zamanlar Türkiye’nin 194 bölgesine dağıtım yaptığı fabrikasında sıcak bir çay içmek hikâyenin boyutunu bambaşka bir noktaya taşıdı. Hâlâ çalışan ve hâlâ üreten Mehmet İrfan Dolgun, bir yazar, bir öğretmen, bir marangoz, bir mucit ve mobilya sektörüne damgasını vurmuş bir iş adamı olarak karşımızda.”

6 Koltuğu, 3 Sehpayı, 1 Masayı Tek Sandığa Sığdırıyor


90 Yaşında E-Ticarete Başlayan Mobilya Satıcısı 2

Mehmet İrfan Dolgun, ürettiği koltuklardan 6’sını, 3 sehpayı ve 1 masayı tek bir tahta sandığa sığdırmayı başarıyor. Bize bu fikirle IKEA’yı hatırlatan Dolgun, bu sayede uzak şehirlerden gelen siparişlere hızlı yanıt verebiliyor. İşlerinin iyi gitmesiyle birlikte 1969 yılında projesini kendi çizdiği ve inşaatında çalıştığı bugünkü fabrikasına taşınıyor.

Fabrikadaki Makineleri Kendi Tasarlamış


90 Yaşında E-Ticarete Başlayan Mobilya Satıcısı 3

Fabrikasında kullandığı pek çok makineyi kendi tasarlayan ve bu makineler ile seri üretime geçen Dolgun, mobilyalarını 194 bayi aracılığıyla tüm Türkiye’ye satmayı başardı.

“Kendi Ülkemde Üretmek İstiyorum”


90 Yaşında E-Ticarete Başlayan Mobilya Satıcısı 4

Mehmet İrfan Dolgun, 1970 yılında Türkiye’nin ilk mobilya ihracatına imza atan firmalar arasında yer aldı. Libya’ya gönderdiği portatif koltuklar çok beğenildi. Dolgun, gelen teklifleri reddederek “Kendi ülkemde üretmek istiyorum” dedi.

Fabrikaya 70’li yıllarda 70 kişi istihdam edildi. Bunların yüzde 60’ını da kadınlar oluşturdu. Mehmet İrfan Dolgun, 80’lerde geçirdiği mide rahatsızlığı sonucu seri koltuk üretimini bıraksa da ahşap ürünler üretmeye devam etti.

En Yaşlı Satıcı


90 Yaşında E-Ticarete Başlayan Mobilya Satıcısı 5

Türkiye’de e-ticaret yapan en yaşlı satıcı olarak bilinen Dolgun, kızının tavsiyesiyle internet üzerinden satışa karar verdi ve Gittigidiyor’da ürünlerini satmaya başladı. Dolgun’un başvurusu, Gittigidiyor’un gözünden kaçmadı.

E-ticaretle tekrar mobilya üretmeye başlayan Dolgun, anılarını taşıyan ve mobilya müzesi izlenimini uyandıran fabrikasının kapılarını her gün açıyor.

Ürettiği el emeği ürünlerini kendi başına paketleyen Dolgun, siparişleri de internet üzerinden bizzat kendisi takip ediyor. Mehmet İrfan Dolgun’un 75 yıllık tecrübesiyle ürettiği ürünler, Türkiye’deki pek çok evi süslemeye devam ediyor.
"90 Yaşında E-Ticarete Başlayan Mobilya Satıcısı" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et