"öğrenilecek ve yapılacak o kadar çok şey var ki, yedi saat uyuyunca kendimi suçlu gibi hissediyorum."
-Jack London
80 Yaşında 300 Milyonluk Şirkete Sahip Bir Türk Kadını

80 Yaşında 300 Milyonluk Şirkete Sahip Bir Türk Kadını

  • 3 DK
  • 30-11-2017
  • 0 yorum
  • 3K

80 Yaşında 300 Milyonluk Şirkete Sahip Bir Türk Kadını

Başarısızlık=Başarı
Neslihan Akça nam-ı diğer Hanım Ağa ile tanışın. Onun hayat hikayesinde azmin ve Anadolu Kadınının isterse neler başarabileceğinin gurur dolu başarı hikayesi var.

1937 yılında Denizli'ye bağlı Acıpayam Hisar köyünde doğdu. Kendisi ile aynı doğum tarihine sahip ve aynı köyde yaşayan Abdullah Akça ile evlenip gerek kendi tarlalarında yetiştirdikleri sebzeleri pazarda satarak gerekse kamyonlarıyla taşımacılık yaparak hayatlarını kazandılar. Bu arada 8 çocuk sahibi olan çift 1970 yılında Denizli'ye taşındı. Abdullah Akça burada önceleri kamyonuyla kiremit fabrikalarına yük taşıyarak para kazandı daha sonra inşaat sektörü üzerine çalışmaya başladı ve bir çok ilke imza atarak sektörde adını duyurmayı başardı. Örneğin Denizli'ye ilk yıkanmış kum tesisini ve hazır beton santralini kazandırmıştır.

80 Yaşında 300 Milyonluk Şirkete Sahip Bir Türk Kadını 1

Talihsiz Kaza

Abdullah Akça talihsiz bir trafik kazası yaparak ceza evine girdi. Hanım Ağa olarak bilinen Neslihan Akça'nın başarı ve azim dolu öyküsü de bu kazadan sonra başlamış oldu. 8 çocuğuyla kocasız kalan Neslihan Akça azim edip önce ehliyet aldı sonra kamyon sürmeyi öğrendi. Kocasının o zaman ki işi olan nakliye işini tek başına yapmaya başladı.

Zorluklar Zamanla Aşılıyor

İlk zamanlar kadın olduğu için kimse onunla çalışmak istemedi. Belki de Neslihan Akça'nın yaşadığı en büyük zorluk insanların ön yargılarını ve inatlarını kırmak oldu. Çünkü çalışmayı hiç bir zaman kendisi için zor olarak görmedi. Bu azimi sayesinde yavaş yavaş çevresinde yer edinmeye ve iş almaya başladı. Ceza evinden çıkan kocasıyla beraber çalışmaya devam eden Neslihan Akça, Abdullah Akça'nın 50 yaşında akciğerinden rahatsızlık yaşaması ile yeniden tek başına çalışmaya başladı. Kazandığı paralar ile hem çocuklarını büyüten hemde birikim yapan Neslihan Akça yaptığı birikimi iyi değerlendirmesini de bildi.

80 Yaşında 300 Milyonluk Şirkete Sahip Bir Türk Kadını 2

İlklere İmza Attılar

Kiremit üretip satmaya başlayan çift zaman içerisinde işlerini büyüterek hem daha çok kazanmaya hemde ilklere imza atmaya başladılar. Zaman içinde Denizli'ye ilk yıkanmış kum tesisini, hazır beton santralini ve asfalt üretim tesisini kurdular.

80 Yaşında 300 Milyonluk Şirkete Sahip Bir Türk Kadını 3

Şu An Ki Durum

Geçtiğimiz yıllarda eşini kaybeden Neslihan Akça rahatsızlandı ve artık tekerlikli sandalye ile dolaşıyor. Şu an Akça Şirketler Grubunun yönetim kurulunda 5 kardeş var.

Şirket bünyesinde inşaat, beton üretimi, medya (yerel televizyon ve gazeteler) gibi bir çok farklı alanda bir çok şirket var. En son AA haber muhabiri ile yaptığı röportajda Neslihan Akça şunları söylüyor;

"Yıllar önce ekmek alacak paramız bile yoktu. Tarladan topladıklarımızı satar, ekmeğimizi kazanırdık. Denizli'ye ilk geldiğimizde sadece bir kamyonumuz vardı. Artık kamyon sayısını unuttum. Her şeyi o kamyonla kazanmaya başladık. Eşim rahatsız olduğu için daha çok sahada ben oluyordum. Fakat bir süre benimle kimse iş yapmak istemedi. Sonraları piyasada yer edinmeye başlayınca iş bulmaya, para kazanmaya başladık. Çocuklarımla çabalayarak bugünlere geldik."
"80 Yaşında 300 Milyonluk Şirkete Sahip Bir Türk Kadını" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et