1. 80 Lirayla Türkiye’ye Gelen Suriyeli Girişimci Milyoner Oldu
80 Lirayla Türkiye’ye Gelen Suriyeli Girişimci Milyoner Oldu

80 Lirayla Türkiye’ye Gelen Suriyeli Girişimci Milyoner Oldu

  • 31-10-2017
  • 0 Yorum
Cebindeki 80 lira ile Suriye’den kaçarak Türkiye’ye yerleşen Suriyeli girişimci milyoner oldu. Yaser Haddad, İstanbul’da kurduğu şirketinde 1 milyon TL ciro yaptığını, 40 Suriyeli 5 Türk çalıştırdığını söylüyor.

Haddad, bu başarıya sosyal medyayı kullanarak sahip oldu. Bugün İstanbul’da Arap turistlere rehberlik yapan girişimci, 6 yıl boyunca didinip durmuş. Başlarda Hatay’da yaşamını sürdürmeye çalışmış. Sonra da “Boğulacaksam büyük denizlerde boğulayım bari” diyerek İstanbul’a yerleşmiş.32 yaşında olan Yaser Haddad, çevresinden gördüğü destek sayesinde bir tur şirketi kurmuş. Şirketini de sosyal medya aracılığıyla Arap turistlere tanıtmış. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar gibi ülkelerden Türkiye’ye gelen ailelere rehberlik ederek şirketini büyütmüş.

Sağlık turizmindeki talebi değerlendiren Haddad, saç ekiminden mide küçültme operasyonlarına kadar pek çok nedenden dolayı Türkiye’ye gelen Arapları karşılıyor.

İlk arabasını 12 bin TL’ye alarak çalışmaya başlamış
Bugünlerde pek çok kişi, bu girişimcinin 80 liradan nasıl bu yerlere geldiğini merak ediyor. Haddad, şu sözlerle merakımızı bir nebze olsun gideriyor: “2011 yılında Hatay’a geldim. Oradan da İstanbul'a geçtim. Burada ne iş olsa yapacaktım. Taksim civarına geldim firmalara teker teker sordum, ne derlerse çalışacaktım. Cebimdeki para 80-90 liraydı. Araplara Türkiye’yi tanıtma amacıyla Instagram ve Snapchat sayfası açtım. 2014 yılında şirketimi kurdum. Ondan sonra 12 bin TL’ye ilk arabamı alarak çalışmaya başladım. Bu sırada Katar’dan 30 kişilik bir grup geldi. Yaklaşık 11-12 gün Türkiye’de kaldılar ve ciddi bir para bıraktılar. Gelen parayı bir tarafa koyarak çalışmaya devam ettim.”

Sosyal medya fenomenlerine THY ile gelme şartı koşmuş
Haddad, Suudi Arabistan’ın sosyal medya fenomenleriyle iş birliği yaptığını söylüyor. “İnternetten sosyal medya fenomenlerini araştırdım ve Türkiye’nin tanıtılması amacıyla biriyle görüştüm. Fenomenle anlaştım kendisine Türkiye’ye THY ile gelmesi şartı koştum. Gelen fenomen Türkiye'ye gelerek paylaşımlarını yaptı ve ben ciddi bir etki gördüm” diyor.

Yaser Haddad, her ay 150 Arap turisti Türkiye’ye getiriyor ve 45 kişiye istihdam sağlayarak paraya para demiyor. Haddad’ın başarı hikâyesi, Türkiye’ye göç eden pek çok insana cesaret veriyor. Eğitimi, yeteneği veya cesareti olmayan binlerce Suriyeli ise zorlu şartlarda hayatını sürdürmeye çalışıyor.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Başarı Hikayeleri
Dennis Hope, akıllara zarar bir dolandırıcılık hikâyesine imza attı. Hepimizin tanıdığı Jet Fadıl’dan bile daha cin fikirli. ABD’nin ...
Başarı Hikayeleri
Girişimcilik dendiğinde büyük olasılıkla aklınıza ilk olarak iş kurmak geliyordur. Aslında girişimcilik daha çok cesaret etmek, risk ...
Girişimcilik
Küçük yaşta başlayan New York merakı milyonerliğe dönüştü. Erzincan'da çobanlık yapan ve gerçek adı Zeynel olan Zach Erdem bugün iki ...
Başarı Hikayeleri
Girişimcilikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de adından söz ettirmiş bir çok başarılı girişimci vardır. ...
Girişimcilik
İnternet dünyasındaki gelmiş geçmiş en sıra dışı ve başarılı projelerine dair bir liste yapsak, hiç ...
Girişimcilik
Türkiye’de iş dünyasına katılan ve girişimcilik ekosistemine yeni soluk getiren kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Birazdan ...
home search notifications 1 person