"o kadar iyi olun ki, sizi görmezden gelemesinler."
-Steve Martin
72 Yaşındaki Türk Mucide Sipariş Yağıyor

72 Yaşındaki Türk Mucide Sipariş Yağıyor

  • 4 DK
  • 03-05-2018
  • 0 yorum
  • 5K

72 Yaşındaki Türk Mucide Sipariş Yağıyor

Başarısızlık=Başarı

Konya'da yaşayan 72 yaşındaki Cafer Baran'ın asıl mesleği kadın kuaförlüğü. Emekli olduktan sonra çocukluktan beri meraklısı olduğu teknoloji ve bilim alanında bir şeyler üretme isteğiyle araştırmalara başladı. Kendisi gibi teknoloji meraklısı olan uçak mühendisi komşusuyla ısıtıcılı bot üretmek hakkında verimli sohbetler yapıyorlardı. Daha sonra komşusu taşınınca bu fikre tek başına devam etmek zorunda kaldı.

  

Çalışmaları 3.5 Yıl Sürdü

Cafer Baran; üç buçuk yıllık uzun bir araştırma ve deneme yanılma sürecinden sonra bilek kısmında yer alan şarj edilebilir pil sayesinde 4 saat, yedek pil ile tam 8 saat ayağı sıcak tutacak şekilde tasarladığı özel botun patentini aldı. Bu süre içerisinde Avrupa'daki benzer ürünlerden getirterek üzerlerinde incelemelerde de bulunduğunu belirtirten Baran konu hakkında şunları söyledi; "Ayakkabıyı giydim giydim, çıkardım. Ayağıma giyiyorum, nasıl yapabilirim, nasıl edebilirim diye düşünüyorum. Beni en çok düşündüren pil kısmı oldu. Avrupa'dan buna benzer bir ayakkabı getirttim fakat bataryası büyük ve ağırdı. Yarım kilo bataryası vardı. Arkaya takmışlar ama ayağa ağırlık veriyor. İki ayakta da takılı olduğunu düşününce yarımşardan bir kilogram ediyor, herkes taşıyamaz." 

 

 Özellikleri Benzer Ürünlerden Çok Daha İyi

Kış aylarında ayakların üşümesine engel olan bu bot insanların yürümesini hatta koşmasını hiç bir şekilde engellemiyor.

Benzer ürünlere göre çok daha hafif ve kullanım süresi çok daha uzun.

Şık tasarımı ile lüks botlardan farksız bir görüntüsü var.

Ayrıca; Avrupa'daki benzer ürünlerden çok daha ucuza satılacak.

 

 

En Büyük Destekcisi Kanser Hastası Olan Eşi; Meryem Baran

Ürünün fikir aşamasından üretim aşamasına oradan da ününün yayılmasına kadar olan sürecin en başından beri en büyük destekçisi Cafer Baran'ın kanser hastası olan sevgili eşi Meryem Baran oldu. Bu konuda Cafer Baran şunları söyledi;  "Eşimle tek uğraşımız bu oldu... Çocukluğumdan beri teknolojiye, yeniliklere merakım var. Bu yüzden böyle bir çalışma yaptım. Çalışmalarım kanser hastası eşim Meryem'e de moral oluyor. Adeta onu hayata bağlıyor. Yeni bir şey üretmenin mutluluğunu birlikte yaşıyoruz."

  

Sonuç Olarak

İcadı olan ısıtıcılı botun evlerde hatta arabalarda bile telefon şarj eder gibi şarj edilebildiğini belirten mucit, bu botu özellikle zorlu kış şartlarında görev yapan güvenlik güçlerini düşünerek geliştirdiğini de belirtti. İlerleyen zamanlarda neler olacağı konusunda ise şunları söyledi;

"Patentimizi aldık. Askeri alanda kullanılabilmesi için görüşmelerimiz devam ediyor. Şu anda üretim aşamasına geldik. Doğudan da 18 vilayette faaliyet gösteren ayakkabı firmalarından sipariş aldık, görüşmeler sürüyor. Ağustos ayında bu görüşmeleri neticelendirip, seri üretime geçeceğiz. Bu, Türkiye'de benzeri olmayan bir ürün. Daha önce benzer çalışmaları yapanlar oldu. Pet yaptılar, onlar da bir saat, bir buçuk saat çalışıyordu. Ayağın alt kısmına yerleştirildiği için sert bir yere geldiği zaman randıman vermiyordu ancak bizimki öyle değil. Avrupa'da benzerleri var ama yine pili benimki gibi yukarı kısımda değil. Üstelik çok pahalıya satılıyor. Biz inşallah bu ürünü çok düşük maliyetle piyasaya sunacağız."

 

Biz de  Girişimci Kafası ekibi olarak Sayın Cafer Baran'ı tebrik eder ve başarılarının devamını dilerken sevgili eşi Meryem Baran'ın da en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını can-ı gönülden temenni ediyoruz.

"72 Yaşındaki Türk Mucide Sipariş Yağıyor" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et