"Bir şirket yaratmak, kek yapmak gibidir. Bütün malzemelere gerekli oranda sahip olmanız gerekir."
-Elon-Musk
65 Yaşındaki Hediye Ninenin Başarılı Girişimcilik Hikâyesi
Tembel Yazar
Tembel Yazar 1 Takipçi

65 Yaşındaki Hediye Ninenin Başarılı Girişimcilik Hikâyesi

  • 4 DK
  • 20-09-2017
  • 0 yorum
  • 745
Hem ülkemizde hem de dünyada kadın -  erkek eşitsizliğinden dolayı ne yazık ki çok sayıda başarılı kadın girişimciye rastlayamıyoruz. Gelecek nesillerde böyle sorunların kalmamasını ve tüm bireylerin toplumsal hayatta eşit ölçüde yer almasını diliyoruz.

hediye nine

Tüm zorluklara ve toplumsal sorunlara karşın Hediye Nine yılmadı ve başarılı girişimiyle bizlere örnek olacak bir davranış sergiledi. Buyurun Hediye Nine ile tanışmaya…

Hatay’da yaşayan ve şimdiye kadar hiç şehir dışına çıkmayan Hediye Nine bundan tam 5 yıl önce sıfır faizli kredi desteğiyle 30 inek aldı ve hayvancılık yapmaya başladı. Birçok zorlukla karşılaşan, defalarca tökezleyen ancak düşmeyen Hediye Nine, şimdilerde her gün 100 litreye yakın sütü tek başına minibüsle tüm şehre ulaştırıyor.

Faizsiz Krediyle Hayvancılık Yapmaya Başladı

Hediye Nine yaşıtları gibi emekliliğin keyfini sürmek ve tüm gününü kendine ayırmak yerine hayvancılıkla uğraşmaya karar verdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen faizsiz krediden yararlanan ve donanımlı bir çiftlik kuran Hediye Nine; yıllarca dikiş nakış öğretmenliği yapmış ve emekli olmuştu. Yerinde duramayan ve gün boyunca kıpır kıpır, yorulmak nedir bilmeyen Hediye Nine, çiftliğini sıfırdan yaptığını söylüyor. Süt soğutma tankerleri, modern sağım makineleri ve yem üretme makineleri gibi tüm modern hayvancılık teknolojilerini kullandığını belirten Hediye Nine her gün 05.00’te ineklerini sağmaya başlıyor. Ona yardım eden birkaç yardımcısı da var. Ancak süt satışını Hediye Nine tek başına yapıyor.

65 Yaşındaki Hediye Ninenin Başarılı Girişimcilik Hikâyesi 1

Her Gün Tek Başına 100 Litre Süt Satıyor

İneklerden günde ortalama 100 – 150 litre (Sütün bereketi açısından hiçbir zaman ne kadar süt sağdığını ve ne kadar ineği olduğunu dillendirmiyor. Hep yuvarlak sayılar söylüyor. ‘Ben nazara inanıyorum yavrum, insanların kötü enerjileri beni çok çabuk etkiliyor. Yaşadığım ve bizzat tanık olduğum birkaç olay var. Bundan dolayı da ne sütün tam litresini söylüyorum ne de ineklerimin sayısını belirtiyorum diyor.) Süt aldığını belirten Hediye Nine, sütlerin bir kısmını mandıraya bir kısmını da abonelerine satıyor. Hanyolu Mahallesi’nde süt satışını gerçekleştiren Hediye Nine, bu satışlarını kendi kullandığı minibüsle yapıyor.

Araç sürmeyi hayvancılık yapmaya başladıktan sonra öğrendiğini söyleyen Hediye Nine, her gün sütleri arabasına yüklüyor ve Hatay’da müşterilerine satışını gerçekleştiriyor. Doğal süt çok çabuk bozulabildiği için dağıtımın çok hızlı yapılması ve tüm süt dağıtımı öğleden önce bitmesi gerekiyor.Bu durumdan dolayı da Hediye Nine gün boyunca adeta zamanla yarışıyor. Gün sonunda elinde süt kalmadığını söyleyen Hediye Nine; eğer süt kalırsa onu da yoğurt, tereyağı ve peynir yaparak değerlendiriyor.

65 Yaşındaki Hediye Ninenin Başarılı Girişimcilik Hikâyesi 2

Yolundan Dönmeyi Asla Düşünmüyor

Tabi her şey her zaman yolunda gitmiyor. Bazı sıkıntılar, sorunlar ve yanlış kararlar işletmeyi zora sokabiliyor. Hediye Ninenin başına da böyle bir sorun geliyor. İşe başladıktan bir süre sonra dolandırıldığını ve birçok ineğini satmaya mecbur kaldığını belirten Hediye Nine bu süreçte kimseden destek görmediğini söylüyor. Kendi ailesinin bile bu süreçte yanında olmadığını belirten başarılı ninemiz, bu dönemde hiç yılmadığını ve azmini kaybetmeden çalışmaya devam ettiğini belirterek ‘çalışan insan ölmez bile, bak ölenler hep çalışmayanlar’ diyor.

65 Yaşındaki Hediye Ninenin Başarılı Girişimcilik Hikâyesi 3

Canlı hayvan bakmanın sorumluluk istediğini, hastalanmak için bile vakit bulamadığını belirten Hediye Nine tüm hayvanlarıyla ayrı ayrı ilgileniyor ve Yaşadığı sürece hayvanlarına bakıp süt satmaya devam edeceğini söylüyor.

Sevgili Hediye Ninem, biz gençler de umarım senin kadar cesur, azimli, çalışkan ve hayat dolu oluruz. Her zorluğa karşı geri dönmeyi bir an bile düşünmediğin bu güzel yolun açık olsun…

Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et