1. 5 Madde İle Patron Olmak Ne Demektir
5 Madde İle Patron Olmak Ne Demektir

5 Madde İle Patron Olmak Ne Demektir

  • 19-02-2018
  • 0 Yorum
Koltuğuna kurulup rahat bir patron olmak her girişimcinin hayali olabilir. Çalışanların güzel güzel çalışsın, müşterilerle hemen anlaşılıp işler bağlansın. Uzayıp gider.Bu ve benzeri rahatlık hayalleri çok var. Ancak girişimci olmak bir yana hayatta belli hedefi olan kim kolay bir şekilde hedefine ulaşmış ki?
Aynı şekilde girişimciler de hedefine ulaşırken zorlanacaklar.  Bu zorluklar bazen tatlı olabilir ama ciddi bir hedefi olan herkesin ciddi bir zorluk yaşayacağı neredeyse garantidir.
Peri masalı gibi anlatılan girişimcilik hikayelerini unutun. Çünkü o hikayelerin hepsi eksik. Her yerde büyük CEO’ların kişisel serveti yazar. Ama haftalık kaç saat mesai yaptıklarını bulmak zordur.
İşte bu bile basit bir peri masalıdır. “Bu adamlar çok zengin, sen de olabilirsin” Tabii ki olabiliriz ama bu kolay değil ve sıkı, disiplinli bir çalışma gerektirir.

Şimdi sizin için basit haliyle patron (ve tabii girişimci) olmanın ne demek olduğunu 5 madde ile anlatmaya çalışalım

Çok Çalışmak Demektir
Zaten girişimizde de belirttik. Çalışmak bu işin ekmeği, suyu. Su yoksa hayat da yok. Dolayısıyla çok çalışmak gerek.
Büyük şirketlerin CEO’larının neredeyse hepsi haftalık 60 saatin üzerinde çalışır. Bildiğiniz üzere ülkemizde yasal mesai sınırı 45 saattir. 45 üstü için çalışanlara fazla mesai ücreti ödemek zorunludur.

Bu 60 saat ise ortalama bir rakamdır. Büyük şirketlerden çoğunun CEO’su sabah 6-7’de işe başlayıp akşam 10-11’de mesai bitirir.

Tamam. Bizim şirketimiz Tesla değil. Sürekli olarak bu kadar çalışmayız belki ama o şirketlerin legoları üst üste koyarak kurulmadığından emin olabilirsiniz.

Durumu İdare Etmek Demektir
Kasıt çalışanları idare etmek veya şirketi idare etmek değil. Durumu idare etmek. Yani projenizde karşınıza çıkan sorunlara hızlı tepkiler vererek çabucak çözülmelerini sağlamak.

Karşınıza çok sık sorun çıkacak. Bazen arka arkaya çıkacak. Patron olduğunuz için de bütün çalışanlarınız çözemedikleri sorunlarda sizin gözünüzün içine bakacaklar “ne yapalım” diyerek.
Siz de tabii ki “Projeyi iptal edin” diyemezsin. Her aşılmayan sorunda projeler iptal olsaydı ortada proje kalmazdı.
Bunun yerine “Durumu idare edeceksin” ya farklı bir çözüm üreteceksin ya da sorunun etrafından dolanacaksın ya da bambaşka bir çözüm üreteceksin. Ama bunları atlatmak zorunda kalacaksın.

Yeri Geldiğinde Cebinden Vermek Demektir
İşler hep iyi gitmez. Kötü gidebilir. Ve çoğu işletmenin muhakkak zor zamanları olur. Bu zor zamanlarda ipi göğüslemesi gereken kişi tabii ki patron olur. Nasıl ki kâr zamanı kârın yarısını çalışanınla paylaşmıyorsan, zarar zamanı da “Bu zor durumdayız. Bu aylık maaşının yarısını vereyim” diyemezsin. Buna hakkın yok.
Ama kârın yarısını da önceden paylaştıysan olur. Ama iyiyken iyi, kötüyken kötü olmaz. Durumun kötüyken de çalışanlarına sahip çıkman ve onların masraflarını iyi durumda olduğu gibi karşılaman gerekir.

Sorunsuz Bir Günün Geçmemesidir
Nasıl ki her sabah uyanıp bir işle meşgul oluyorsak, sabahları uyanmak kadar doğal bir durum da sorunun çıkmasıdır. Eğer iş yapıyorsan o sorunlar çıkacak. Başka yolu yok.
Asla bütün projelerin tüm detaylarını önceden göremezsin. Bazı detaylar uygulamada ortaya çıkar. Bu da sorun anlamına gelir. Belki her gün bu örnekteki gibi değil ama iş dediğimiz şey çoğunlukla sorun çözmekten ibarettir.
Bu yüzden hem patron olarak sorun çözmeyi iyi becermen, hem de sorun çözme konusunda yetenekli elemanlar istihdam etmen senin için faydalı olacaktır.

Ne Kadar Ekmek, O Kadar Köfte Demektir
Çok güzel bir deyimdir.
İşimize göre yorumlamak gerekirse yatırım manasına gelir.
Biz işimize ne kadar yatırım yaparsak, lüks tüketim yerine işimizi büyütmek için ne kadar kaynak ayırırsak iş de o kadar geri dönüş yapar.
Patron olmak zor zanaat. Fedakarlık gerektiren bir pozisyon. Bu pozisyona talipsen, bu fedakarlıklara da hazır olman gerek.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik
Girişimde bulunma nedenleri arasında başımızda dikilip sürekli bize "şunu yap, bunu yap" demesinden rahatsız olduğumuz yöneticilerin rolü ...
Girişimcilik
Başarılı olmak isteyen kişiler öncelikle zamanı iyi kullanmak zorundadır. Güne iyi başlama ve zaman yönetimi başarı konusunda sizlere en ...
Girişimcilik
TÜBİTAK ve reddedilen projeler dediğimizde çoğunuz şaşırmaz herhalde. Öğrencilerin ve girişimcilerin son zamanlarda gündemde olan ...
Girişimcilik
Babaannelerinizin veya annelerinizin yaptığı reçellerin tadını unutabileniniz var mı? Peki bu reçellerin nasıl yapıldıklarına çocukken ...
Girişimcilik
Merhaba sayın Girişimci Kafası takipçileri, bu makalemizde sizlere sahip olduğu şirketle ürettiği bitkisel ürünleri 35 ülkeye satan ...
Girişimcilik
Sosyal medya sitesi denildiğinde hepimizin aklına Facebook, Twitter gibi yabancı sosyal ağlar geliyor değil mi? Oysaki tamamen Türk yapımı ...
home search notifications 1 person