"kuru pantolon ile balık tutulmaz."
-Cervantes
5 Dakikada Zihin Gücü Geliştiren Egzersizler

5 Dakikada Zihin Gücü Geliştiren Egzersizler

tolgahannoz
tolgahannoz 9 Takipçi
  • 5 DK
  • 11-03-2020
  • 0 yorum
  • 3K

5 Dakikada Zihin Gücü Geliştiren Egzersizler

Başarısızlık=Başarı

5 Dakikada Zihin Gücü Geliştiren Egzersizler

İster 1 cupcake için arzunuzdan vazgeçmeye istekli olun, ister hedeflerinizden vazgeçmek üzere olun; sonuna kadar direnmek kolay değildir. Ancak Allah’ın verdiği irade eksikliğini ve normal seviyeden daha az sergilediğiniz performansı suçlamadan önce şunu düşünün: En iyi duruma ulaşmak için ihtiyacınız olan zihinsel kası inşa etmek sadece birkaç dakika sürer. 

Zihinsel güç oluşturmak fiziksel güç oluşturmaya benzer. Günde 50 şınav çekmek sadece birkaç dakikanızı alır ancak bunu tutarlı bir şekilde yapmak çok büyük miktarda üst vücut gücü oluşturmanıza yardımcı olur. Aynı şey zihinsel kasların için de söylenebilir. Her gün sadece birkaç dakika içinde beyniniz farklı düşünmek, duygularınızı yönetmek ve üretken davranmak için eğitebilirsiniz. Tutarlı bir egzersizle zihinsel güç kazanacaksınız.

Daha güçlü olmanıza yardımcı olabilecek birçok egzersiz olsa da 5 dakika veya daha kısa sürede zihinsel kas oluşturmanıza yardımcı olacak 3 egzersiz:

1. Minnet duyduğunuz 3 şeyi tanımlayın.

Şükran duyulan şeylerin sayımının psikolojik sağlığın üzerinde büyük bir etkisi vardır. Çalışmalar, şükran duymanın mutluluğu arttırdığını ve depresyonu azalttığını gösteriyor. Hayatınızda şükran duyduğun üç şeyi tanımlayarak minnettarlığınızı günlük bir alışkanlık haline getirin. Bu, musluğunuzdan akan temiz su için minnettar hissetmek veya sıcak bir günde serin bir esintiyi takdir etmek kadar basit olabilir. 

Araştırmalar, minnettarlığı bir alışkanlık haline getirmenin beyni fiziksel olarak değiştirebileceğini göstermektedir. Bir şükran günlüğüne akşam üzeri minnettar hissettiğiniz şeyleri sıralayın ya da yatmadan önce neye minnettar olduğunuzu belirleme alışkanlığı edinin. Zamanla minnettar olmak ikinci bir doğanız haline gelir ve gelişmiş bir uykudan daha iyi bir bağışıklığa kadar çeşitli faydalar sağlarsınız.

2. Farkındalık pratiği yapın.

Geçen hafta olan bir şeyi yeniden şekillendirdiğinizde veya yarın korkunç şeylerin olacağını tahmin ettiğinizde güçlü kalmak imkansızdır. Farkındalık şu anda hazır olmakla ilgilidir. Davranışınızı değiştirebileceğiniz tek zaman şu an olduğundan, burada ve şimdi odaklanabilmeniz önemlidir. Bilim, farkındalığın çok sayıda fiziksel ve psikolojik faydası olduğunu gösterir. Bu faydalar arasında azaltılmış stres ve daha şefkatli bir iç diyalog vardır.

Bu yüzden etrafınızda olup bitenlere odaklanmak için bir dakikanızı ayırın. Hangi sesleri duyabileceğinizi görün. Odanın etrafına bakın ve ne fark ettiğinizi görün. Vücudunuzu hızlıca tarayın ve nasıl hissettiğinize dikkat edin. Düzenli uygulama ile günümüzün hızlı temposunda zor olan odaklanma yeteneğini arttıracaksınız. Ayrıca her anın tadını çıkarabileceksiniz çünkü dünün sorunları ve yarının endişeleri sizin daha az dikkatinizi dağıtacak.

3. Öyleymiş gibi davranın. 

Değişiklik yapmak için kendinizi farklı hissedinceye kadar beklemek cazip gelebilir. Ancak terfi için başvurmadan önce kendinizi iyi hissedene kadar beklemek geri tepebilir. Bunun yerine çalışmalar, olmak istediğiniz kişi gibi davranmanız gerektiğini gösteriyor. Davranışınızı değiştirdiğinizde düşünceleriniz ve duygularınız da takip edecektir. 

Üzgün olduğunuzda omuzlarınızı eğip yere bakabilirsiniz. Bunu yapmak sizi depresif modda tutar. Ancak omuzlarınızı geri toplayıp gülümsediğinizde ruh halinde anında bir artış hissedeceksiniz. Ve güven duygusunun öylesine gelmesini beklemeyin. Bunun yerine kendinizden şüphe duyduğunuz zaman bile “nasıl kendimden emin davranabilirim?” diye sorun.

Kendinizden emin biri gibi davranmak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Araştırmalar, kendinizden emin hareket etmenin başkalarının size olan güvenini arttırdığını gösteriyor. Zihinsel olarak güçlü bir kişinin ne yapacağı sorusunu kendinize sormayı deneyin. Daha sonra kendinizi zaten güçlü hissediyormuş gibi davranın. Böylece biraz daha güçlü hissedeceksiniz.

Her gün zihinsel kas geliştirmek için bir fırsattır. Zaman içinde sürekli olarak yapılan basit ve kısa egzersizler, zihinsel güç oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ek olarak, sizi zihinsel güçsüzlüğüne neden olan kötü alışkanlıklara dikkat edin. Kendiniz için üzülmek, ilk başarısızlığınızdan sonra vazgeçmek ve bütün gücünüzü vermek, zihinsel spor rutinine zarar verebilecek kötü alışkanlıklardan sadece birkaçı. Bu sağlıksız alışkanlıkları bırakmak; daha zor değil, daha akıllıca çalışmanıza yardımcı olacaktır. 

"5 Dakikada Zihin Gücü Geliştiren Egzersizler" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et