"her yeni gün ikinci bir şanstır."
-Anonim
5 Adımda Verimli Çalışma Ortamı Kurmak

5 Adımda Verimli Çalışma Ortamı Kurmak

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 10-07-2018
  • 0 yorum
  • 8K

5 Adımda Verimli Çalışma Ortamı Kurmak

Başarısızlık=Başarı

Daha verimli çalışmanın peşindeyseniz, her şeyden önce doğru tasarlanmış bir çalışma ortamına ihtiyacınız var. Ancak bu her zaman o kadar da kolay olmuyor. Çünkü kendinize verimli bir çalışma ortamı kurmak için bazen kişisel beğenilerinizin ön planda olmaması gerekebiliyor. Hatalı renk tercihleri, konforsuz mobilyalar, bazen de ortamın ısısının ayarlanamaması yüzünden çalışma hayatınız kâbusa dönmesin.

1. Açık Pencereler ve Bitkiler

Bazılarınız kapalı ortamda çalışmaktan hoşlanabilir. Hatta pencereleri kapatmayı takıntı haline getirmiş bile olabilir. Ama bu tamamen yanlış! Kapalı ortamda solunan hava, dışarıdaki havaya göre ortalama üç kat daha kirlidir. Bu yüzden çalışma ortamınızı daima havalandırmalısınız. Temiz hava, ruh sağlığınız açısından size iyi gelir ve çalışma veriminizi yükseltir. Çalışma ortamınızda bulunduracağınız bitkiler de havanın temizlenmesini sağlar.

2. Masanızın Konumu

Eğer çalıştığınız masa odada doğru konumlandırıldıysa, kendinizi güçlü ve korunaklı hissedersiniz. Bunun için de hakim noktayı bulmak gerekli. Genellikle duvara dönük oturmaktansa, odadaki duvarlardan birini arkanıza almak daha iyi bir seçenektir. Kapıdan biri geldiğinde onu daha rahat görür, kendinizi daha güvende hissedersiniz.

3. Konfor Olmadan Olmaz

Rahat bir koltukta otururken ayaklarınızı uzatarak çalışmak varken, rahatsız bir sandalyede gün boyu çalışmayı kim ister? Verimli bir çalışma ortamı kurmak için rahat bir koltuk veya sandalye olmazsa olmaz. Nereye oturursanız oturun, bel ve sırt ağrıları çekmemek için sırtınızı 90 derecelik açıyla konumlandırmanız şart. Yüksekliği ayarlarken de 120 derecelik açıyla yere basmanız gerekiyor.

4. Fazlalıkları Kaldırın

Eğer siz de bugüne kadar “dağınık çalışanlar daha zekidir” gibi bir argüman geliştirdiyseniz, unutun gitsin. Çünkü her dağınıklık aynı değil. Eşyalardan oluşan yığının ortasında çalışmak sizi ne kadar verimli kılar? Aradığınızı kolayca bulmak için çalışma ortamınıza bir el atmanız gerekiyor. Bunun için de en pratik çözüm, kumaş veya hasır kutulardır.

5. Mantar Pano ve Tahtalar

Gün içerisinde yapmanız gereken işleri bir not defterine yazıyor olabilirsiniz. Veya aklınızda tutmayı tercih ediyor da olabilirsiniz. Yine de daha iyi bir çözüm var. Çalışma ortamınızda, masanıza yakın konumda bulunduracağınız mantar pano veya yazı tahtaları motivasyonunuzu artıracaktır.

İşte, karşınızda dünyanın en iyi ofislerinden birkaç örnek…

Google Ofisi – Zürih

Parliament – Portland, Oregon

Red Bull – Soho, Londra

Lego – Danimarka

"5 Adımda Verimli Çalışma Ortamı Kurmak" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et