"nerede sorun varsa, orada fırsat vardır."
-Jack Ma
3D Baskı Yöntemiyle 24 Saatte Ev Üreten Girişim

3D Baskı Yöntemiyle 24 Saatte Ev Üreten Girişim

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 4 DK
  • 21-03-2018
  • 0 yorum
  • 1K

3D Baskı Yöntemiyle 24 Saatte Ev Üreten Girişim

Başarısızlık=Başarı
Sosyal girişim, son zamanlarda çok sık duyduğumuz kavramlardan biri. Bu girişimler arasında en dikkat çeken ise ICON. ICON’un yaptıklarını anlatmadan önce, sosyal girişim kavramına bakmamız önemli. Eğer bu kavramı anlamazsak, ICON gibi girişimlerin yaptıklarını kavramamız da zor olacaktır.

Sosyal girişim, “sadece izleme yerine harekete geçme” amacını taşıyan ve insanlara yardım etmeye yönelik girişimlere verilen genel isimdir. İçinizden “ben de harekete geçiyorum, ben de sosyal girişimde bulunuyorum” diye geçirebilirsiniz. Bu nedenle kavramın daha detaylı tanımını sunmak oldukça önemli. Eğer işletmeniz veya yeni girişiminiz insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyorsa tebrik ederiz. Siz de sosyal girişim olma yönünde ilk adımı atmışsınız. Kavramı açıkladıktan sonra son zamanlarda yankı getiren ICON’dan biraz bahsetmek istiyoruz.

ICON ile Teknoloji ve İhtiyaçların Buluşması


3D Baskı Yöntemiyle 24 Saatte Ev Üreten Girişim 1

Austin merkezli şirket, gelişmekte ve yaygınlaşmakta olan 3D baskı çözümlerine alternatif bir kullanım alanı yaratma fikriyle çıktı. Ve daha önce kimsenin aklına gelmeyen bir çözüm buldu: teknoloji ve insanın en temel ihtiyacını birleştirmek. Şirket, 3D baskıyı kullanarak barınma ihtiyacını karşılayamayan kişilere ev basmayı planlıyor. Hatta kendi özel 3D baskı makineleriyle ilk evi bastılar bile. Örneği açıklamadan önce ICON’un motivasyonuna ve projesinin amacına bakalım.

Evsizlere Yeni Bir Umut Işığı


3D Baskı Yöntemiyle 24 Saatte Ev Üreten Girişim 2

Şirket ilk aşamada çalışmalarını El Salvador’da denemek istiyor. New Story adlı sivil toplum örgütüyle ortaklık kuran ICON, El Salvador’da 100 kişilik 3D baskı konut projesi gerçekleştirmeyi amaçlıyor. 3D baskı yöntemlerinin bu şekilde kullanılması, insanların en temel ihtiyaçlarını karşılama yönünde oldukça önemli bir adım. Özellikle deprem, yangın veya tsunami gibi ciddi yıkımlara neden olan doğal afetler sonrasında hızlı ve düşük maliyetli ev yapımı ciddi avantajlar sağlayabilir.

Şirketin iddialarına göre 3D baskı evler 12 saat ila 24 saat arasında tamamlanacak. Geleneksel inşaat yöntemleriyle karşılaştırıldığında bu oldukça kısa bir süre. Aynı zamanda evlerin maliyetinin de mevcut durumda 10.000 dolar seviyesinde olması bekleniyor. Tabii ki tüm üretim yöntemlerinde olduğu gibi maliyetlerin zaman içerisinde düşürülmesi planlanıyor.

Rusya’da İlk Başarılı Deneme Gerçekleşti


3D Baskı Yöntemiyle 24 Saatte Ev Üreten Girişim 3

Rusya’daki 3D baskı ev, Apis Cor firması tarafından başarıyla tamamlandı. Başarılı uygulama ICON ve diğer sosyal girişimler için oldukça önemli veriler sunmakta. Rusya’da gerçekleştirilen baskı sırasında ham madde olarak beton kullanıldı. 3D yazıcıların farklı malzemeleri kullanmaya olana tanıması, beton ve diğer malzemelerin birleştirilerek daha sağlam ve düşük maliyetli baskı evler yapılmasına zemin hazırlayabilir.

3D baskı evlerin inşaat sürecinde, evin tüm bileşenleri farklı bir yerde bastırılıyor. Daha sonra bu parçalar inşaat alanına taşınarak birleştiriliyor. Boyama ve mobilya ekleme işleminden sonra evler oturmaya hazır hâle geliyor. Rusya’da yapılan uygulamanın maliyeti sadece 10.000 dolar. Yani, ICON’un hayal ettiği rakamlar çok da fantastik değil. İlerleyen yıllarda sosyal girişimler ve teknoloji sayesinde insanların temel ihtiyaçlarının daha kolay karşılanması öngörülüyor. Hepimiz bekleyip gelecekte neler olacağını göreceğiz.
"3D Baskı Yöntemiyle 24 Saatte Ev Üreten Girişim" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et