"hayallerinizin peşinden koşun, insanların değil!"
-Anonim
150 Kez Ret Cevabı Alan Başarılı Girişim

150 Kez Ret Cevabı Alan Başarılı Girişim

  • 5 DK
  • 09-01-2018
  • 0 yorum
  • 3K

150 Kez Ret Cevabı Alan Başarılı Girişim

Başarısızlık=Başarı

Bu kadar tezat bir başlık olur mu demeyin, söz konusu girişimcilik ise olur. Girişimcilik ekosisteminde her şey mubahtır =) Bazen kesinlikle olmayacağı düşünülen şey olur, bazen kesinlikle olacağı düşünülen şeyler olmayıp hayal kırıklığına uğratır. Bu başarı hikayesinde de 1 değil, 2 değil, 3 değil, tam 4 kez de değil, 150 kez ret cevabı alan bir girişimin başarısına göz fırlatıyoruz.

Başarı hikâyemizin kahramanının adı Sam Sisakhti (soyadını yazması biraz zor olduğu için biz bu arkadaşa bu noktadan itibaren askerlik arkadaşıymışız gibi Sam diye hitap edicez). Sam finans sektöründe çalışan, her girişimcilik ruhuna sahip kişi gibi işinden nefret eden biriydi. Hatta işinden o kadar nefret ediyordu ki, sürekli serzenişlerde ve isyanlarda bulunuyordu. Bunun üzerine ailesi dayanamayıp “istifa et, kendi işini kur” diyerek Sam ‘in bir girişimde bulunması konusunda ilk manevi desteği vermiş oldu.

Sam ‘in Girişim Fikrinin Doğuşu

Sam ‘in Girişim Fikrinin Doğuşu


Tabi bir girişimde bulunmadan önce kişinin ihtiyacı olan şey girişim fikridir. Bizde nasıl girişim fikri çok, icraat yok ise adamlarda tam tersi, icraat yapma imkanı çok, girişim fikri yok. Kafasının üzerindeki ampulü yakacak olan elektriği moda tasarımcısı olmak isteyen çocukluk arkadaşı Aaron ‘dan alıyor. Aaron ‘dan elektrik alan Sam Las Vegas ‘ta buluşup çay içiyorlar (çay kısmı şaka).

Çocukluk arkadaşı Aaron ile Las Vegas ‘ta buluşan Sam, arkadaşının sürekli moda endüstrisinde isim yapmanın zorluğundan bahsettiğine dikkat kesiliyor. Bu vesileyle Sam ‘in kafasının üzerindeki ampul yanıyor ve bütün bağımsız moda tasarımcılarının ürünlerini bütün dünyada satabilecekleri bir platform oluşturma fikri geliyor.

Bu fikrin mükemmelliğine o kadar çok inanıyor ki, Amazon kadar büyük bir girişim olacağını düşünüyordu.

Arka Arkaya Ret Cevapları Alınan Destek Arayışı


UsTrendy adını koydukları girişimleri için heyecanlı bir destek arayışına koyulan Sam ve çocukluk kankası Aaron, girişim dünyasının başkenti kabul edilen Silikon Vadisi ‘nde bir görüşme ayarladılar. İlk görüşmelerinde yatırımcıdan yarım milyon dolarlık, akıllara zarar bir teklif aldılar. Fakat yatırımcının şartlarından biri Sam ve Aaron ‘un Silikon Vadisi ‘ne taşınmasıydı. Bu şartı kabul etmediler ve yatırımcıda desteğini geri çekti (herkes Silikon Vadisi ‘ne gitmek ister bunlar gitmemek için desteği kaçırır… 150 kez ret cevabı almak müstahak bunlara…).

Bu yaşanan can sıkıcı olayın neticesinde vazgeçmeyip destek arayışlarını sürdürdüler. 18 ay boyunca destek aradılar ve 18 ayda toplam 150 kez ret cevabı aldılar. 150 ret cevabının neticesinde artık destek arayışından vazgeçtiler ve eldeki az sermaye ile azıcık aşım, ağrısız başım çaresizliğinde yola devam etmeye karar verdiler.

Umutların Tükendiği Anda Doğan Güneş


Tam bu kararı almışlardı ki Skype, Hotmail ve Tesla gibi sağlam girişimlere yatırım yapan, isim sahibi risk sermayedarı Tim Draper ‘a mail atmaları tavsiye edildi. “Koskoca Tim Draper beni sallamaz, attığım maile bile bakmaz” dedi ama bir umutla mail attı ve Tim Draper ‘den cevap geldi: “Hala yatırımcı arıyor musun?”.

Bizim Sam cevap olarak “aramaz olur muyum gadasını aldığım” diyerek mevzuya atlamadı tabi. Zira 150 görüşmenin neticesinde kuzuluktan çakallığa terfi etmişti ve Tim Draper ‘a cevap olarak “yatırım alırsam işler hızlı ilerler ama yatırım almasam da işleri yürütürüm” cevabı vererek “beni ne doktorlar ne mühendisler istedi de ben varmadım” şeklinde girişimini bir evin bir kızı gibi ağırdan sattı (haspam, sanki 150 ret cevabı alan o değilmiş gibi…). Lakin bu taktik işe yaradı ve Tim Draper ‘ın daha da fazla ilgisini çekti.

Kendisini ağırdan satma çabası Tim Draper ‘ı etkiledi ve Sam ‘e ihtiyaç duyduğu desteği verdi. Bu vesileyle 2008 yılında kurulan UsTrendy şu anda dünyanın pek çok ülkesindeki moda tasarımcılarının, kendi ürünlerini satmasına imkân tanıyor.

Bu hikâyeden çıkarılacak ders şudur ki; Yıllardır dalga geçilen “beni ne doktorlar ne mühendisler istedi de ben vermedim/varmadım” taktiği işe yaramaktaymış… Bu değil tabi =) Ana ders; Eğer ki çabaladığınız şeyde başarılı olamadıysanız, bu başarılı olamayacağınız değil yeterince çabalamadığınız anlamına gelmektedir.
"150 Kez Ret Cevabı Alan Başarılı Girişim" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et