"taktik maktik yok bam bam bam!"
-Fatih Terim
11 Yaşında Milyon Dolarlık Şirket Sahibi: Mikaila Ulmer

11 Yaşında Milyon Dolarlık Şirket Sahibi: Mikaila Ulmer

  • 3 DK
  • 01-08-2017
  • 0 yorum
  • 1K

20 'li, 30 'lu yaşlarda "nasıl köşeyi döneriz..." hesabı yaparken, Mikaila Ulmer henüz 11 yaşında bunu başarmış. Üstelik pek çoğumuzun çocukluk anılarında yer alan basit bir fikirle; Limonata satarak.

Henüz 4 yaşındayken Mikaila 'nın ailesi, Mikaila 'yı "Çocuk iş dünyası yarışması" ve "Austin Limonata Günü" bir ürün geliştirmesi konusunda teşvik etmiş. Teşvik sonrası düşünmeye başlayan Mikaila iki büyük olay yaşamış ve bunlardan biri arı sokması olmuş. Diğeri ise içerisinde büyükannesi Helen 'in içerisinde özel bir limonata tarifinin yer aldığı yemek kitabını göndermesi olmuş.

Arı sokmasından çok etkilenen Mikaila hem korkmuş hem de etkilenmiş ve sonrasında arıları araştırmaya başlamış. Arıların ekosisteme faydalarını ve arılara dair her şeyi araştırmış. Sonrasında hem büyükannesinin tarifi hem de bal üreticilerine yardımcı olan bir fikir bulmaya karar vermiş. Bu sayede Me & Bees Lemonade fikri doğmuş.

Mikaila Ulmer

Şirketinin Değeri 11 Milyon Dolar


Büyükannesinin limonata tarifinde keten tohumu bulunuyor ve bal ile tatlandırılıyor. Bu fikir ile Mikaila 60 bin dolarlık çekirdek yatırım aldı. Sonrasında Whole Foods Market ile anlaşma imzalıyor ve Amerika 'nın 4 eyaletinde, 55 mağazada satış yapılıyor. Şirketinin değeri ise 11 milyon dolar.

Tabi Mikaila kazandığı paranın tamamını cebine atmıyor ya da oyuncak almıyor. Kazandığı paranın bir kısmını arıları korumak için kurulmuş yerel ve uluslararası yardım kuruluşlarına bağışlıyor. Pazarlama sloganı ise şu; Bir şişe alın, bir arıyı koruyun.

Mikaila bununla da kalmayıp, keten tohumunun sindirim sistemine faydalarını ve bal arılarının nasıl korunabileceğine dair seminerler veriyor. Çeşitli panellerde ise satış standının başında durup satış yapıyor.

Me & The Bees Lemonade 'nin bir e-ticaret sitesi ve 30 binden fazla kişi tarafından takip edilen bir facebook sayfası var.

Anahtar Kelime: Teşvik


Mikaila 'nın başarısında kilit unsur olan şey hiç şüphesiz teşvik. Zira pek çoğumuz çocukluğumuzdan itibaren "sen küçüksün yapamazsın" mantığında büyütülürken, Mikaila henüz 4 yaşındayken ailesi tarafından bir ürün geliştirmeye teşvik ediliyor.

Bunun yanı sıra üniversite bitirmiş, nispeten kendisini geliştirmiş ve projeler üretmiş kişiler dahi teşvik bulma konusunda ciddi sıkıntılar çekerken Mikaila 60 bin dolar yatırım alıyor.

Bu da bize bir kez daha gösteriyor ki, başarılı bir girişimin önünde duran engel yaş değil, etrafımızdakilerin bakış açısı.

"11 Yaşında Milyon Dolarlık Şirket Sahibi: Mikaila Ulmer" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et