1. 10 İpucu İle Zaman Nasıl Yönetilir?
10 İpucu İle Zaman Nasıl Yönetilir?

10 İpucu İle Zaman Nasıl Yönetilir?

 • 5-07-2017
 • 0 Yorum
Bu yazıyı okumadan önce kendinize şu sorunun cevabını verin. Saat doldurmak için mi çalışıyorsunuz yoksa gerçekten zaman ile mi çalışıyorsunuz. Eğer cevabınız ''saat doldurmak için çalışıyorum'' ise sizi Uyurken Para Kazanmanın Yolları isimli yazımızın olduğu sayfaya alalım.

Eğer cevabınız ''zaman ile çalışıyorum'' ise zamanı iyi yönetmenize yararlı olacak 10 ipucunun yer aldığı yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.
zaman yönetimi

Yeni Nesil Çalışan olarak nitelendirilen ve mega kentlerde teknoloji ile iç içe yaşayanların %93'ü zaman yönetimi dersi alıyor. Ancak çoğu zaman bu derslerde öğrenilen bilgiler uygulamaya koyulması konusunda sıkıntılı olabiliyor.

Zamanı yönetmeden önce saatin ne olduğunu öğrenmelisiniz.

Sözlüklerde zaman "olayların meydana geldiği nokta ya da dönem" olarak tanımlanır.

İki tür zaman vardır: saat zamanı ve gerçek zaman. Saatte, dakikada 60 saniye, bir saatte 60 dakika, günde 24 saat ve yılda 365 gün vardır. Her zaman eşit geçer. Birisi 50 yaşına döndüğünde, tam 50 yaşında, daha fazla ya da az değildir.

Gerçek zamanlı olarak, tüm zaman görecelidir. Zaman ne yaptığına bağlı olarak uçar ya da sürer gider. Motorlu Taşıtlar Bölümü'nde iki saat 12 yıl gibi hissedilebilir. Ve yine de 12 yaşındaki çocuklarımız sadece iki saat sonra büyümüş gibi görünür.

 

Zaman Nasıl Yönetilir

 

Gerçekten yaşadığınız dünyayı hangi saatte, gerçek zamanlı veya saatli olarak tanımlıyor musunuz?


 

Kendi zamanınızın efendisi olmak için aşağıdaki teknikleri uygulayın: 1. Bir zamanlama yapın ve düşüncelerinizi, konuşmalarınızı ve etkinliklerinizi bir hafta süreyle kaydedin. Bu, bir gün boyunca ne kadar çok şey yapabileceğinizi ve değerli anlarınızın nereye gittiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

 2. Başarı için önemli olan herhangi bir etkinlik ya da konuşma için kendinize özel olarak atanmış bir zamana sahip olmalısınız. Yapılacaklar listeleri, randevu defteri gibi.. Kendinize göre randevularınızı ve yapılacak işlerinizi zamanlayın. Ne zaman başlayıp biteceğini planlayın. Bu tüm bunları tutmak için disipline sahip olun.

 3. Kesintiler için zaman ayarlayın. Ne yapacağınızdan uzak durmak için zaman planlayın. Örneğin "çalışma saatleri" kavramını ele alalım. "Çalışma saatleri" "planlanan kesintileri" söylemenin başka bir yolu değil mi?

 4. Gününüzü planlamak için her 30 dakikanın ilk dakikasını ayırın. Zaman planınızı tamamlayana kadar güne başlamayın. Gününüzün en önemli zamanı, zaman ayırmayı planladığınız zamandır.

 5. Hangi sonuç elde etmek istediğinize karar vermek için her işten ve görevden önce beş dakikanızı ayırın. Bu, başlamadan önce başarının neye benzediğini görmenize yardımcı olacaktır. Ve ayrıca zamanı yavaşlatacaktır. İstediğiniz sonuca ulaşılıp ulaşılmadığını belirlemek için her görüşmeden ve etkinlikten sonra beş dakika pas geçin.

 6. Kesinlikle işiniz bittiğinde "Rahatsız Etmeyin" işaretini koyun. Çünkü işinizin dışındaki kalan zaman dilimi tamamen size aittir.

 7. Anında mesajlaşma bağlantısını kesin. Telefonunuzu tamamen sessize alın. E-posta bildirimlerini kapatın. Bunu yerine e-postaları cevaplamak, gelen çağrılara geri dönmek için de ayrı bir zaman belirleyin.

 8. İş üretmek amacı ile kapattığınız bu araçlara sosyal medya hesaplarınızı da ekleyin. Kendinize ait özel zamanınız ve işinizle alakalı olmadığı sürece sosyal medyadan uzak durun.

 9. Unutmayın ki aynı anda birden fazla işe yetişmeye çalışmanız sadece tüm işlerinizin yarım kalmasına neden olur. Bir işi tamamlamadan diğer işe başlamayın. Eğer aynı anda iki projeyi yönetmeniz gerekiyorsa bunu da ayrıca zamanlayın.

 10. Çok yardımsever biri olabilirsiniz. Hatta belki de mesleğinizde duayen konumundasınızdır. Ancak unutmayın ki, kendi işlerini ve işlerine ait zamanı iyi bir şekilde yönetemeyen kimse başkasına yardımcı olamaz. Önce kendinize yardım edin daha sonra başkalarına yardım edersiniz.


 

 

 

 
 • Beğen
 • Muhteşem
 • Aynı Kafa
 • Hahaha
 • İnanılmaz
 • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kişisel Gelişim
Hepimiz hayatımızda birkaç kere tökezleme yaşamışızdır. Belki işinizden kovuldunuz ya da iş bulamıyorsunuz, tamamen şansız ...
Kişisel Gelişim
Hafta içi yoğun stres altında çalışan insanlar olarak, hafta sonunu biraz soluklanarak değerlendirmek istiyoruz. Hatta, konusu ne zaman ...
Kişisel Gelişim
Şirketlerin çoğunda kök salmış gelenekler, alışılagelmiş uygulamalar vardır. Bütün bunlar yöneticiler tarafından gözü kapalı kabul ...
Kişisel Gelişim
Kriz dönemleri her şirket için en zor dönemlerdir. Bu dönemlerde çoğu şirket maliyetleri karşılayamaması ve yeni ...
Motivasyon
Düzenli işi olan biri için sıfırdan iş kurmak, düzenli işi olmayan birine göre daha zor bir süreçtir. Çünkü maaşlı bir işte ...
Motivasyon
Hepimizin tanıdığı Warren Buffett, 21. yüzyılın en zengin kişileri listesindeki yerini kimselere kaptırmayan Amerikalı ünlü bir iş ...
home search notifications 1 person