"kaybetmekten korkma! bir şeyi kazanmak için, bazı şeyleri kaybetmelisin ve unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin!"
-Fatih Terim
10 Adımda Girişimcinin Hukuki Yol Haritası - Bölüm 1

10 Adımda Girişimcinin Hukuki Yol Haritası - Bölüm 1

  • 8 DK
  • 06-10-2017
  • 0 yorum
  • 2K

Girişimciler, girişim fikrinin korunmasından, ilk sözleşmesinin imzalanmasına, şirket kurulmasından, yatırım alınmasına kadar pek çok aşama ile karşılaşmaktadır.

Girişimcilerin temel olarak hangi hukuk dallarıyla hangi aşamalarda karşılaşacağını ve özellikle hangi aşamalarda dikkat etmeleri gerektiğini siz değerli girisimcikafasi.com okurları için bu yazımızda ele alacağız. Yol uzunken sözü daha fazla uzatmadan başlayalım!

Birinci Adım: Girişimim Yasal mı?


İlk dikkat etmemiz gereken şey girişimin yasal olup olmadığı durumudur. Siz her ne kadar iyi niyetli olarak kolları sıvasanız da aslında hukuken yasak bir girişimde bulunuyor olabilirsiniz. O zaman ilk yapacağımız şey girişimimizin hukuken yasak olup olmadığına, girişimimizi yapmak istediğimiz ülkenin kanunlarından bakmak olacaktır.  Çünkü girişimleriniz yasal olduğu takdirde uygulamaya konulabilir. Girişimin yapılmak istendiği ülke kanunlarınca üretimi veya satışı yasak olan ürünlerden veya hizmetlerden olması girişimi uygulanamaz hale getirir.

Örneğin sadece eczanelerde satılan, online olarak ticareti yapılamayan ilaçları e-ticaret siteniz üzerinden satamazsınız. Elektronik sigara sipariş etmek gibi yabancı bir ülkeden bir ürün getirip burada satmak istiyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Çünkü bazı mallar gümrüklere takılabilmektedir. Yüklü bir siparişin gümrükte takılması sizin için çok önemli bir krizin kapısını açmış olacaktır.

İkinci Adım: Girişimci Olmanız Yasal mı?


Girişimin hukuken uygun olması için girişimcinin de hukuken bu faaliyeti gösterebilecek, kazanç sağlayabilecek şahıslardan olması gerekir. Girişim sahibinin ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağına tabii olan, bazı girişimler için daha önceden yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemek veya yetki belgesinin mevcudiyeti aranmasına rağmen bu şartları taşıyamayan ya da bazı ülkelerde girişimde bulunmak için aranan şartları taşımayan kişilerden olması hem girişimi hem de girişimciyi tehlikeye sokacaktır. Özellikle memurken girişimci olmak isteyen kimseler açısından 657 sayılı kanun büyük bir önem kazanacaktır.

Üçüncü Adım: Girişiminiz Haksız Bir Rekabet İçerisinde Olmamalı


Girişiminize doğru bir isim bulmanız gerekir. Başka bir girişimi çağrıştıracak bir isim, logo veya ürün ile faaliyet göstermeniz sizin için üzücü sonuçlara sebebiyet verebilir.  İnternet girişimcileri için en büyük dikkat edilmesi gereken nokta ise girişim için düşünülen ismin domaininin alınıp alınmaması veya bu ismin marka başvurusunun yapılıp yapılmaması gibi hedeflenen girişimin başkası tarafından alınıp alınmadığınız tespitidir. Eğer bu aşamayı da tamamladıysanız, bu sefer sizin girişiminizi korumanız gerekmektedir.

Değinilmesi gereken bir diğer husus ise ticaret unvanları oluşturmaktadır.  Düşündüğünüz ticaret ünvanını hukuksal anlamda alıp alamayacağınıza bakmak için http://www.ticaretsicilgazetesi.gov.tr/sorgu_acik.php linkinden yararlanabilirsiniz.

Dördüncü Adım: Hukuken Ne Kadar Korunuyoruz?


Hem girişiminiz yasal hem de siz bu girişimi yapmak için yasalsınız. Peki, girişim fikriniz, ürününüz veya markanız hukuken korunuyor mu?

Girişim fikri sonucunda ortaya çıkan ürünün veya hizmetin hukuksal anlamda korunmasının önem taşıdığını belirtmek gerekir. Özellikle fikir aşamasında faydalı model tescili, patent tescili, marka tescili, telif hakları ve bunlar gibi sınai mülkiyet kanununca düzenlenen hukuksal koruma yolları mevcuttur. Kaldı ki marka ve patent danışmanlığı hizmeti günümüzde kolaylaşmıştır.

İnternet ortamında bahsedilen fikirlerin korunmaması hatta faaliyete geçmiş bir girişimin marka tescilinin yapılmaması ileride büyük sorunlar doğurabilecektir. Dolayısıyla temeli sağlam olmayan ve hukuken korunmayan bir girişimin ileride sorunlarla veya fikir hırsızlıklarıyla karşılaşması pek muhtemeldir.

Beşinci Adım: Şirketleşmek Gerekir mi?


Açık konuşmak gerekirse şirketleşmek en son işiniz olsun. Öncelikle girişiminizin iş modelini hazırlayın, gelir modelini planlayın, swot analizini çıkartın, ekibinizin işleyişini düzene sokun, bu aşamaya kadar ki tüm hukuki aşamaları geçin ve artık satış yapmaya veya hizmet vermeye başlamadan önceki son aşamada şirketinizi kurun. Yani şirket kurmak sizin için lüks değil ihtiyaç olsun.

Altıncı Adım: Hangi Şirket Türü Benim İçin Daha Uygun?


Artık şirketleşmeye de karar verdiniz, girişiminize de güveniyorsunuz. Şimdi bir soru daha geliyor o zaman, girişiminize ne kadar güveniyorsunuz? Bu sorunun cevabına göre şirket türlerini seçmeye bir adım yaklaşırsınız. Şimdi gelin seçebileceğimiz şirket türlerini kısaca irdeleyelim.

Şirketler, düzenlenen kanun açısından, tüzel kişiliği açısından, şahıs-sermaye ortaklığının ayrımı açısından, ortakların sorumluğu açısından farklı türlere ayrılmaktadır. Özellikle girişimcilerin sıklıkla tercih ettiği şahıs şirketi, limited şirket ve anonim şirketi birbirleriyle karşılaştırarak mümkün olan en kısa şekilde özetleyeceğiz. 

Şahıs Şirketi


Limited şirkete veya anonim şirkete nazaran daha küçük bir yapıda olması dolayısıyla kontrolünün kolaylığı, daha az masraflı olması, açılışının ve kapanışının daha hızlı olması girişimciler tarafından şahıs şirketinin tercih edilmesinde etkili olmaktadır. Bunun yanında anonim şirket veya limited şirket gibi minimum sermayeler gerektirmemesi bir diğer avantajını oluşturmaktadır.

Şahıs Şirketinin dezavantajlarına gelirsek istisnalar saklı kalmak kaydıyla sermaye şirketlerinden farklı olarak borçlardan şahsınız olarak sorumlu olursunuz. Bunun yanında kademeli artan vergi oranı mevcuttur. Eğer düşük bir işlem hacmine sahipseniz ( ortalama 35 bin TL)  bu oran belki de sizin için avantaj olur çünkü gelir vergisi dilimlerinden birinci ve ikinci dilime tabi olursunuz. ancak gelir vergisinde üçüncü ve dördüncü dilimlere tabii olursanız (2017 itibariyle %27 ile %35) o zaman sabit oranlı olan sermaye şirketlerine göre dezavantajlı duruma düşersiniz. Yatırım konusuna gelince sermaye şirketlerine göre büyük bir dezavantajı bulunmaktadır.

Limited Şirket


Şahıs şirketinde işleri büyüten veya yapacağı işlemlerle özellikle vergisel açıdan  %27’lik veya %35’lik dilimler yerine sabit oranlı kurumlar vergisi olan %20’yi tercih etmek isteyen girişimciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Limited şirketler minimum sermaye tutarı olan 10.000 TL açısından şahıs şirketine göre dezavantajlı, 50.000 TL minimum sermaye miktarı olan Anonim Şirkete göre avantajlıdır. Sanal pos alması açısından şahıs şirketine göre daha avantajlıdır. Ortak sayısına gelince limited şirketin en fazla 50 ortağı olabilirken Anonim şirkette ortak sayısı sınırsızdır. Keza limited şirketin bir diğer dezavantajı Anonim şirket gibi halka açılma şansı olmayışıdır. Şirketin açılışı veya kapanışı şahıs şirketlerine göre çok daha zordur.

Anonim Şirket


Anonim şirketin 50.000 TL gibi diğer şirketlere göre daha yüksek bir asgari esas sermaye miktarı vardır. Özellikle yatırımcıların yatırım yapacağı girişimlerde sıklıkla aradığı bir şirket türü olan Anonim Şirket, yatırım yapmak isteyen ancak yönetime girmek istemeyen ortakların sorumluluğu açısından diğer şirket türlerine göre daha avantajlıdır. Vergisel anlamda limited şirketle aynı oranlara sahip olup, yüksek cirolarda şahıs şirketine göre çok daha avantajlıdır. Limited şirketlerde yönetim ve temsil müdürler kuruluna ait iken Anonim Şirkette yönetim kuruluna aittir. Anonim şirketlerde nama yazılı hisse senetleri mümkün iken limited şirketlerde mümkün olmamaktadır. İçerisinde pek çok detayı barından anonim şirket ancak bu kadar özetlenebilmektedir. Daha detaylı bilgiler için ilerleyen günlerde bir yazı paylaşacağız.

 

Peki, yazının ikinci bölümünde neler olacak?

  • Vergi Yükümlülükleri

  • Hibe ve Teşvikler

  • Sözleşmeler

  • Yatırım Aşaması


İkinci bölümü kaçırmamak için, mail listemize kayıt olmayı unutmayın!
"10 Adımda Girişimcinin Hukuki Yol Haritası - Bölüm 1" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et