"Hayatımı sadece ben değiştirebilirim. Bunu benim için başka kimse yapamaz"
-Anonim
1 Sayfalık Web Sitesinden Milyon Dolar Kazanmak

1 Sayfalık Web Sitesinden Milyon Dolar Kazanmak

  • 3 DK
  • 07-08-2017
  • 0 yorum
  • 2K

İnternet dünyasındaki gelmiş geçmiş en sıra dışı ve başarılı projelerine dair bir liste yapsak, hiç şüphesiz Alex Tew'in girişimi listenin zirvesini zorlar. Yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca sayfalı pek çok web sitesi milyon dolar kazanamıyorken 1 sayfalık web sitesinden milyon dolar kazanmak mümkün. Bunun en büyük örneği Alex Tew'in 2005 yılında kurduğu milliondollarhomepage.com internet sitesi. Öncesinde Alex Tew'in kısaca hikayesine göz atalım.

Üniversite Parası Kazanmak


Alex Tew, pek çoğumuz gibi araba, ev, yat ve benzeri lüks hayaller için değil, Nottingham üniversitesinde işletme bölümüne gidebilmek için para kazanmaya ihtiyaç duyuyor. Kısa sürede nasıl çok para kazanacağına dair beyin fırtınası yaparken milliondollarhomepage.com internet sitesi fikri aklına geliyor. Pek çok kaynakta "Bir Milyon Dolarlık Sayfa" olarak çevrilse de, doğrusunun "Milyon Dolarlık Ana Sayfa" olduğunu belirtmekte fayda var.

Mantık basit; Ana sayfada yer alan 1 milyon pikselin her birini 1 dolar karşılığında satmak. Bu sıra dışı girişim fikri kısa sürede viral tanıtımlar ile geniş kitlelere ulaşıyor ve internet siteleri piksel alma yarışına giriyor. Neticesinde ise 4 ayda bütün pikseller satılıyor, hatta son pikseller karaborsaya düşüyor. Başka bir bakış açısıyla Alex Tew 4 ayda, minimum çaba, son derece basit bir fikir ile milyoner oluyor. Sonrasında okulu bırakıyor =)

Milyon Dolarlık Ana Sayfa

Girişimciliğe Devam


4 ay gibi kısa bir sürede milyon dolar kazanma imkanı sunan bir gelir modelinden vazgeçmek kolay olmaz. Alex Tew sonrasında milliondollarhomepage.com'a benzer olarak başka projeler yapıyor. Tabi papaz her zaman pilav yemediği için o girişimleri hüsran ile sonuçlanıyor.

Piksel satarak para kazanma kotasını doldurduğunun farkına varan Alex Tew, 2012 yılında meditasyon yapmaya yardımcı olan Calm adında web sitesi kuruyor. Mobil uygulamalardaki hızlı gelişmeyi ön görüp sonrasında Calm'ın mobil uygulama versiyonunu hayata geçiriyor. Uygulama ve web sitesi ücretsiz olsa da, daha ayrıcalıklı özelliklere sahip olunmasını sağlayan paket seçenekleri mevcut.

Tabi Calm da hayata geçirildikten kısa bir süre sonra para basmamış. Alex Tew'in aradığı yatırımcı desteği hep sonuçsuz kalmış. Zira teknolojik ürünler üzerinden sunulan bir hizmet olsa da, çokta teknik bir yanının olmaması kişilere mantıklı gelmemiş. Fakat Calm'ın uygulaması şu anda 6 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor.

Peki Sonuç?


milliondollarhomepage.com hala yayında. Fakat o günlerde piksel satın alan ve sitede reklamı yayınlanan sitelerin çoğu yayında değil =)

Son olarak Alex Tew'in de bize bir mesajı var; "Fikrinizi insanlar anlamıyor ya da tuhaf buluyorsa, fikriniz iyi bir fikir olabilir"

"1 Sayfalık Web Sitesinden Milyon Dolar Kazanmak" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et